NO toiset on sanoneet täällä,,että ei ole olemassakaan mitään huoltovapaata akkua::
että jossain tarran alla voi olla täyttötulpat?? voi olla...Itselläni 6v vanha akku ja nesteet pysyneet hyvin
kennojen ylä tasolla noin 3cm peitossa ovan kennot..JA sitten mikä on huoltovapaa itselläni ei ole minkäänlaisia korkkeja,,, ei tarroja päällä ainostaan sivulla,muutama;; mistään et voi lisää nestettä:
täysin umpinainen akku,,,niin eikös tuo jo ole HUOLTOVAPAA AKKU, kummassakin päässä on 5millin rako alaspäin..paineita varten::
On se huolto vapaa AKKU
9
836
Vastaukset
- Pientä huolenpitoa
Huoltovapaa akku ei nimestään huolimatta ole täysin huoltovapaa. Sen napoja on syytä puhdistaa kerran vuodessa, jotta virta kulkisi moitteetta ulos ja sisään. Napoihin on samalla syytä laittaa akunnaparasvaa, ettei navat hapetu. Akku on myös hyvä puhdistaa kauttaaltaan kerran vuodessa. Nuo toimet kun tekee huoltovapaalle, niin se kestää pitempään ja säilyy "huoltovapaana".
Korkittoman huoltovapaan akun nestepintaa ei voi lisätä, mutta on myös niitä huoltovapaita akkuja, joissa täyttö on mahdollista ja joskus myös tarpeen. Niiden nestepinnat kannattaa tsekata korkin reiästä silloin tällöin ja lisätä tarvittaessa akkuvettä. Tällainen on oma Motorcraft-akku ja vain kerran on viiden vuoden aikana tarvinnut lisätä pieni loraus vettä.- gokkomobiili
Minkälaista on akunnaparasva? Eikö napojen voiteluun käy tavallinen, esim. pyöränlaakerirasva?
- Rasvari.
gokkomobiili kirjoitti:
Minkälaista on akunnaparasva? Eikö napojen voiteluun käy tavallinen, esim. pyöränlaakerirasva?
Kyllä käy. Vaikka moottoriöljy, sekin käy.
- Tietoisku
Rasvari. kirjoitti:
Kyllä käy. Vaikka moottoriöljy, sekin käy.
Mikä rasva tahansa, mutta miten on niiden hapettumisen eston ja virranläpäisyn laita? Akun napoihin on saatavana sähkötöihin tarkoitettua punaista rasvaa ja sitä voi myös tarvittaessa käyttää autossa muihinkin sähköjohtaviin kohteisiin, joissa tarvitaan/vaaditaan hapettumisen estoa ja hyvää sähkönjohtokykyä.
Välttäkää moottoriöljyn käyttöä, sillä se on nimensä mukaisesti moottoriöljy. Älkää myöskään peskö autojanne tiskiaineilla, sillä aikaa myöten se pilaa vaha- ja maalipinnan. - joskus raspattiin ju
uudet autot eivät hapeta akun nopoja ja suojarasvakin pysyy ilman jatkohoitoja.
- Mielenkiintoista:
joskus raspattiin ju kirjoitti:
uudet autot eivät hapeta akun nopoja ja suojarasvakin pysyy ilman jatkohoitoja.
.
"uudet autot eivät hapeta akun nopoja ja suojarasvakin pysyy ilman jatkohoitoja."
Mihin tämä hapettamattomuus perustuu? Pysyykö uudessa autossa paikat paremmin siistinä vai onko siihen jokin muu syy?
.
- yfghhhj
Olen lisännyt huoltovapaisiin akkuihin akkuvettä, vesi niistä kuivuu pois, muutoin toimivat vielä vaikka kuinka kauan, ihan pelkästään markkinointikikka
Minun kokemukseni mukaan ns. huoltovapaan akun tarve veden lisäykselle on enne akun sippaamisesta pikapuoliin.
- Tietäjä
Näin se juuri on. Huoltovapaaseen akkuun kanattaa, ja pitääkin lisätä vettä ojajasta jossa on sammakon kutua. Sillä saadaan akun elinikää nostetttua ainakin kaksinkertaiseksi. jopa ylikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401938- 1881607
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461240Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40779
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23722Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637