Mistä johtuu, että on kokoajan hermostunut ja tavallaan vihainen ilman syytä sekä mielettömän tunneherkkä ja ailahtelevainen keskittymiskyvytön?
Tää alkaa jo todella häiritsemään mun jokapäiväistä elämää, kun mistään ei meinaa tulla mitään niinkuin esim. opiskelusta, työssäkäynnistä tms. koska en jaksa paria päivää pitempään keskittyä samaan hommaan.
Tätä on ollut mulla koko ikäni, mut tuntuu vain pahenevan.
Kenellekään en oo kehdannut tästä kertoa.
Tää alkaa jo todella häiritsemään mun jokapäiväistä elämää, kun mistään ei meinaa tulla mitään niinkuin esim. opiskelusta, työssäkäynnistä tms. koska en jaksa paria päivää pitempään keskittyä samaan hommaan.
Tätä on ollut mulla koko ikäni, mut tuntuu vain pahenevan.
Kenellekään en oo kehdannut tästä kertoa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Et ole ainoa, joka kärsii juuri tuollaisista tunteista. En tiedä ikääsi, mut itse olen jo 50 v.mutta olen joutunut käyttämään Cipramilia kohta kaksi vuotta ja sitä ennen oli Zoloft-joka auttaa todella näihin tuntemuksiin.
Mutta tärkeintä on puhua esim.terv.keskuslääkäär.tai koulu-psykologille, jos olet koulussa, tai työterv.hoitajalle. Varmasti saat avun, kunhan vain rohkeasti menet puhumaan. Meitä on todella paljon. Masennuksen alkuakin se voisi olla tai johtaa pian siihen,ellet hae apua. Rohkeutta, niin elämänlaatusi paranee heti.
Keskittymiskyvyn puutteesta ja ylispontaanisuudesta ikäni kärsineenä miehenä,ymmärrän huolesi,johon on syytäkin.
Olen sukkuloinut elämäni hommasta toiseen,aina jotenkin selviten ongelmista,joita on kyllä riittänyt.
Onneksi nykyään on alettu ymmärtämään näitä ongelmia,ja hyviä lääkkeitä on olemassa.
Täytyy vain löytää lääkäri,joka on paneutunut täälläisiin tapauksiin.
Kiireisen terveyskeskuslääkärin kanssa voi tulla vain vahinkoa,voi olla,että hän ei ymmärrä koko ongelmaa,ja määrää vain passivoivia rauhoittavia.
Käsittämätöntä,mutta joskus ovat piristeet auttaneet tämäntapaisiin "tauteihin"
Jokainen ihminen kirppuilee silloin tällöin, mutta jos se on jatkuvaa niin siihen on jokin syy.
Ihminen on pääsääntöisesti levollinen silloin kun on itse oman elämänsä pomo, jos pomotus tulee jatkuvasti ulkoa päin ja on sellainen tunne että ei itse päätä omasta elämästään kärsii jatkuvasta levottomuudesta, syyllisyydestä tms.
Vaarana on että siitä kehittyy burnout ja masennus ellei kierrettä ymmärrä katkaista.
Lääkkeet on tietysti joittenkin mielestä ihan ok mutta silloin täytyy huomioida se että itse syy tavallaan maskataan lääkkeen alle.
Olen huomannut jotta ihmiset jotka ovat toipuneet burnoutistaan lääkkeiden avulla eivät muutamaa poikkeusta lukuunottamatta ole oppineet kokemastaan mitään. Heti alkaa sama rumba kuin aikaisemminkin ja jatkot voi jo arvata.
Länsimainen kilpailuyhteiskunta ylimitoitettuine tehokkuusvaatimuksineen suorastaan vaatii ihmistä burnoutin syövereihin ellei itse ymmärrä jatsin syvempää olemusta.
Olen huomannut työpaikoilla monien naisten työhuoneissa tavallaan huoneentaulun missä lukee seuraavaa, "Ollakseen yhtä tehokas kuin mies on naisen tehtävä kaikki 10 kertaa paremmin". Tämä on lyhyt lause mutta sisältää suunnattoman vaaran ellei kyseisen taulun omistava henkilö ymmärrä mihin se pahimmillaan voi johtaa.
Loputon itsensä ja oman tehokkuutensa vertaaminen muihin ja muiden odotuksiin rikastuttaa ainoastaan lääketehtaita yms. asian ympärillä saalistavia tahoja.
Viisautta on auttaa muita ja tuntea oma rajansa.
Susku von........
Aikas hyvää jutskaa! OOtko alalla vai mistä tiedät nuo jutut?