polttonesteen hinnat on räjähtäneet käsiin, apulannan hinnat pilvissä, tukia uhataan leikata ja mikä röyhkeintä ollaan viemässä oikeus lomaan ja lomittajaan. ja tähän surkeaan talouskurimukseen ei viljelijät ole syyllisiä pätkän vertaa, he eivät ole pelanneet kasinotaloutta, rakentaneet kiinteistökuplaa tai syyllistyneet yli varojen elämiseen. mutta niimpä vain yritetään laittaa viljelijät maksumiehiksi kiinteistöveron kautta! tätä ei tule hyväksyä että laman maksu sälytetään parhaiten talouttaan hoitaneen kansan osan taakaksi kun jo kulutukseen tulevat veronkorotukset iskee juurikin kaikkein pahiten viljelijäväestöön.
maatalouden vuosi 2011
täynnä uhkakuvia
9295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Ansiotulovero jäänee suurin piirtein entiselleen ja yritysten verotusta laskettaneen vastapainoksi pääomaveron nostolle.
Esimerkiksi pääomaveron nosto 28:sta 30 prosenttiin kolahtaisi pahasti tavallisiin maaseudun asukkaisiin ja yrittäjiin".
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/paauutiset/12/fi_FI/Verolinjaukset_eivat_lupaa_hyvaa/
"Hetemäen verotyöryhmä teki viime viikolla esityksensä Suomen verojärjestelmän muuttamisesta. Yksi esityksen suurista muutoksista kohdistuu kiinteistöverotukseen. Verotyöryhmä haluaisi kiinteistöverotuksen kiristyvän puolella nykyisestä. Haluaisipa työryhmä maa- ja metsätalousmaankin kiinteistöveron piiriin".
joka kohdassa tukea....
hyvääkin...maidon tilityshinta tuottajille noussut 20 % vuoden aikana .......lisäksi 4 - 5 sentin jälkitili keväällä....
Maidon tilityshinta meille tuottajille noussee kaikkien aikojen korkeimmaksi koko EU aikana
Meinasitko että em. korotukset eivät koske muita yrittäjiä?
Eikä meillä ole mitään "tukiautomaattia".
Nosta housut, niistä nenäsi ja ole kuin muutkin miehet!
Hyvä neuvo, minusta.
kustannukset ovat nousseet nopeammin. ja muun alan yrittäjillä on ollut takana sentään usean vuoden noususuhdanne, maataloustulo oon vain koko vuosikymmenen heilunut siinä 5 euron kieppeillä per tunti. että kyllä tässä piikikkäimmän tappuran taas viljelijät ottaa kruunuunsa laman seurauksena se on ikävä tosiasia.
Muiden alojen yrittäjillä on takanaan taantuma!
Huomasitko sinä sitä lainkaan?
Lisäksi monilla aloilla tuotanto on viety halpamaihin.
Rakennusalalla taas on tuotu "halpatuotanto" tänne. Rakennuksia kun ei voi muualla tuottaa:)
Se taas on johtanut aivan käsittämättömiin urakkahintoihin.
Tiukasti laskien esim. 150th. urakkaa tarjoavat 50-60th. hintaan!!!
Eivätkä maksa Tyelliä, alvia. jne...
em. juttua laita viljelijäin viaksi ,kyllä ne muut tahot sinne eu:hun halusi.Väitän että yritysmailmassa ennakoitiin näin käyvän eikä sitä siellä pidetty ollenkaan pahana.mani mani.
taantumaa sitten eu:n liittymisestä vailla mitään nousukausia! rakennusalalla on kyllä nähty myös hyviä aikoja tuolla ajanjaksolla. nyt laman tullessa päälle tuettiin juurikin rakennusalaa maatalouden jäädessä nuolemaan näppejään vaikka hintakilpailu tuontimaidon kanssa raastoi kannattavuuden alle joka taulukon alareunan. ja maatalous ei voi lomauttaa lehmiä yhteiskunnan kontolle huonoinakaan aikoina tässä on vissi ero rakennusmaailmaan.
herkkua maatalous on saanut maistaa jo vuosikymmeniä..