Pari kirjavinkkiä säästäväisille, downshiftaajille tai muuten vaan köyhille:
1. Kaikkien downshiftaajien peruslukemistoa: Henry Thoreau, Elämää metsässä. Kertoo 1800-luvulla Usassa metsään talonsa rakentaneesta miehestä, joka asuu pari vuotta omillaan metsässä. Hyvä perusteos, osin vähän pitkäpiimäinen.
2. Alexander von Schönburg, Tyylikkään köyhäilyn taito. Kertoo työttömäksi jääneestä nykyaikaisesta aatelisesta. Hauska ja helppolukuinen kirja, vähän kieli poskessa kirjoitettu, ei hirveästi mitään konkreettisia tai järkeviä neuvoja, mutta kannattaa lukea silti.
3. Kaarina Davis, Irti Oravanpyörästä. Kertoo suomalaisesta sairaanhoitajasta, joka saa tarpeekseen työstään ja muuttaa maalle asumaan. Hiukan naivistiseen sävyyn kirjoitettu, mutta paranee loppua kohti. Muutamia ihan hyviä ja konkreettisia esimerkkejä downshiftaamisesta ja säästämisestä.
Mitäs muita hyviä aiheeseen liittyviä kirjoja löytyy?
Kirjavinkkejä säästäväisille
Nuukailija
1
504
Vastaukset
- ...
Madventures häiskien "Kansainvälisen seikkailijan opas", ainakin jos tarttee reissuun lähteä...
http://fi.wikipedia.org/wiki/Madventures:_Kansainvälisen_seikkailijan_opas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252628Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1162516Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup262224Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581973Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua301783Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3201323- 601073
- 2591039
- 551003
- 146933