Kalaholmassa vietettiin uutta vuotta. Joskus 00.05 koko taivaankannen halki meni ikään kuin "palava lentokone". Ufoihin en juuri usko, varmaan se oli joku raketti, mutta minkä ihmeenlainen? Näkikö muut sitä? Ihan todella se näytti palavalta lentokoneelta ja meni kiekehtien todella-todella korkealla ja koko taivaankannen halki.
Valoilmiö pohjoisella taivaalla ilotulituksen aikaan
Näkiks kukaan?
5470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jep, nähtiin se myös ja todettiin, että kyseessä oli sellainen laskuvarjollinen hätäraketti. Sehän sammui suht nopeasti ja kulki tasan samaa vaihtia, kuin pilvet. Eli ei ollut kyseessä ne alukset, joita myös taivaillamme sillointällöin näkyy. Hyvää vuotta 2011!
on punainen, lähinnä pallo, ja laskeutuu alas, eikä vaella taivaankannen poikki, muutoin kuin hyvin kovalla tuulella, ja sellaista ei aattona ollut.
Otahan asioista selvää, ennenkuin kirjoitat. Tuossa veneissä käytettävät hätärakettiluokat.
1-luokka 4 kpl pun laskuvarjoraketteja 4 kpl punasoihtuja 4 kpl valkoisia raketteja 2 kpl oranssisavuja.
2-luokka 4 kpl punaisia laskuvarjoraketteja ja 4 kpl valkoisia varjolla liitäviä raketteja.
3-luokka 2 kpl punaisia laskuvarjoraketeja ja 2 kpl punasoihtuja
4-luokka moottoriveneissä suositellaan 2 kpl punasoihtuja.
Aattona näin Kalaholmasta käsin juurikin Luokka- 2 tyypin ammuksen.
lentokone se oli
Jaa jaa hohhoi.