Miten reagoisitte jos (ihan asiallisesti) teille soitettaisiin kiusatun lapsen kotoa ja pyrittäisiin etsimään ratkaisua ongelmaan?
Kiusaajat ovat monesti taitavia valehtelijoita, vanhemmat eivät välttämättä edes usko että heillä on henkistä ja fyysistä kidutusta harrastava jälkeläinen.
Kotona on kiusattu lapsi, välitunnilla opettajat eivät reagoi mitenkään vaikka tätä riepotellaan ja haukutaan. Luokan oman opettajan mielestä kiusaajilla on ollut ihan hyvät selitykset tekosiinsa, häneen on turha ottaa yhteyttä.
Kiusaajat ovat monesti taitavia valehtelijoita, vanhemmat eivät välttämättä edes usko että heillä on henkistä ja fyysistä kidutusta harrastava jälkeläinen.
Kotona on kiusattu lapsi, välitunnilla opettajat eivät reagoi mitenkään vaikka tätä riepotellaan ja haukutaan. Luokan oman opettajan mielestä kiusaajilla on ollut ihan hyvät selitykset tekosiinsa, häneen on turha ottaa yhteyttä.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Tottakai vastuullinen vanhempi ottaisi asian porukalla puheeksi, yhteinen juttutuokio niin, että lapset mukana. JOS JA KUN suurinta osaa vanhempia ei kiinnosta, ota käyttöön suora uhkaus kiusaajaan. Itse olen oikeasti aikuisena joutunut sanomaan muutamille kiusaajille, että kertakin vielä niin niin tuun oven takaa hakeen niskasta. Siihen on kiusaaminen loppunut.
Jos nykypäivänä menee kersoja uhkailemaan niin joutuu vähintään käräjille! Soittavat ainakin poliisille ja siinä voi olla kusessa kun herranterttu kyynelehtii ja sepittää tarinan isosta pahasta sedästä..
Vastuullisten vanhempien lapset kyllä uskoo kerrasta, jos sortuvat kiusaamaan. Mutta hyvänkin perheen lapset on joskus aika julmia ja päättömiä. Sitten vielä on ne ongelmaperheet, joissa lapsi reagoi omaa pahaa oloaan. Täälläpäin on muutama ongelmalapsi viimein huostaanotettu, pääsivät hyvään paikkaan, ja palasivat eheinä takaisin(aikuisena kylläkin).
Itse olen 60luvun lapsi,jos tein jotain pahaa,selekään tuli,että paukku.Mutta en toistakertaa tehny samaa virhettä.
selvitettäväksi, sano, että teet kiusaamisesta rikosilmoituksen poliisille, niin kyllä muuttuu ääni kellossa. Tämä on ainut keino!
Mene kiusaajan kotiin, pyydä isä ja poika pihalle.
Anna isälle kunnon selkäsauna pojan nähden siinä pihalla.
Johan loppuu kiusaaminen.
Toimi hyvin 70 luvulla mutta nykyaikana päädyt kaikkien lööppien kanteen kansan sylkykupiksi,
joten en suosittele.
Et ole ainoa. Koulussa vilisee tätä ilmiötä, mutta suurin syy löytyy opettajista jotka kääntää selän eikä ota kantaa ongelmaan. Kun tietäisitkin montakos opettajaa Kokkolan seudullakin on joilla menee paskat housuun eikä ole näkevinään.
Mua kiusattiin koulussa, ei fyysisesti mutta henkisesti, haukuttiin ja pilkattiin, vittuiltiin ja alistettiin. Enemmänkin tyttöjen osalta sillä itsekin olen tyttö ja muutin ala-asteikäisenä uudelle paikkakunnalle ja uuteen kouluun.
Ei opettajia oikeasti kiinnosta se koulukiusaaminen, ja jos ottaa kiusaajien kotiin yhteyttä, niin luuletko että myöntävät tai uskovat että oma päivänsäde voikin olla joku vittumainen muita kiusaava rääpäle? Ehei, ja jos menet esim. jollekin opettajalle tai kuraattorille asiasta kertomaan, niin pian siitä tietää koko koulu, ja sua kiusataan entistä enemmän. Ei päde mitkään vaitiolovelvollisuudet tms...
Itse kärsin hiljaa koko yläasteen. Tämän ansiosta nykyään olen sanavalmis ja vahva aikuinen ihminen, jota kukaan ei pompottele, ja jos nämä kiusaajat tulisi vastaan ja esittäisivät jonkunsortin kaveria, niin sanoisin mitä mieltä heistä olen. Pelastukseni kouluaikoina oli yksi hyvä ystävä, ilman häntä olisin varmaan ollut ihan romuna.
Mutta koittakaa ottaa vanhempiin yhteyttä, saattaahan nykyään olla toisin, jotenkin en vain usko. Omat vanhemmat puolustavat aina omaa lastaan, eivätkä tästä usko mitään pahaa.
Ihmettelen kovasti, miksi toisten rääkkääminen koulussa on periaatteessa sallittua. Miettikää nyt. Jos kadulla pahoinpitelet jonkun, se on yleensä poliisiasia. Jos varastat kaupasta tai jonkun toisen omaisuutta muualla kuin koulussa, sekin usein on poliisiasia. Jos herjaat jotakuta Internetissä, pääset hyvin äkkiä vastuuseen tekosistasi ja asiaa puidaan lehdissä kuukausikaupalla. Mutta on se ihme, jos koulussa joku pahoinpidellään, sitä ei saada kuriin sitten millään. Tai jos sinulta toistuvasti koulussa varastetaan ja piilotetaan kiusallaan tavaroita. Tai jos haukutaan ja nälvitään vuositolkulla. Olihan tässä viime vuonna lehdissä juttua, kun kaupassa yhdet ottivat kaksi (2) irtokarkkia maksamatta. Paikalla oli poliisit ja vartijat. Mutta koulussa asialle ei tehdä mitään.
Vanhempiin voi olla vaikea ottaa yhteyttä. Usein kun me ihmiset puolustamme omiamme, vaikka olisi tehty jotain pahaa. Tulee nämä "ei meidän lapsi" -puolustelut, koska kuka nyt haluaisi uskoa lapsestaan mitään pahaa. Se on helpompi kieltää kuin hyväksyä. Mutta aina kannattaa kokeilla. Tai antaa opettajan tai rehtorin tehdä se. Ainakin opettajalle pitää kertoa. Jos se ei auta, niin sitten rehtorille. Ja vaikka poliisille, jos mikään muu ei auta. Jokaisella lapsella ja nuorella on oikeus turvalliseen koulunkäyntiin. Ja jokaisen aikuisen velvollisuus on turvata se lapselle. Jos vastuullista aikuista ei löydy koulusta, pitäisi ainakin poliisista löytyä.
Opettajat saavat palkkansa=ovat vastuussa mitä koulussa tapahtuu.Aivan turhaa siirtää vastuuta vanhemmille.Kenkää perseelle sellaisille sokeille opettajille jotka eivät työstänsä kanna vastuuta.Aivan turha selitellä jos eivät tiedä mitä koulussa tapahtuu,nämä kansankynttilät liian leväperäisiä.Meikatkaa ja juorutkaa vähemmmän.Olisiko aika tehdä palkansa eteen töitä?
pisteeseen asti! Vanhemmat kasvattavat lapsensaPISTE. Opettajat opettavat!
mutta kyllä opettajilla on vastuu siitä mitä koulussa tapahtuu.pahinta on se ettei puututa vaan suojellaan toisia opettajia jne. vaikka lapset kärsii.olaa kuulolla mitä on viime aikoina tapahtunu vaikka yhellä kokkolalaisella ala-asteella. ei ole tainnut lapsen etu toteutua ja mitä on tehnyt myöskin sosiaali puolen muka ammattilaiset!!
On se kumma, että täällä opettajia syytellään! Pitäkää hitto vie kakarat kurissa, mutta älkää syytelkö opettajia. Jos ette osaa selvittää asioita puhumalla (niin kuin nyt tämänkin asian voisi puhumalla selvittää, kun kiusaaja kerta tiedetään), NIIN ÄLKÄÄ HITTO VIE KÄYKÖ OPETTAJIA SYYTTÄMÄÄN!!
Jos te ette saa yhden lapsen asioita järjestykseen (tai kahden kiusaaja kiusattu), niin älkää viitsikö syytellä opettajia, joilla lapsia on monta kymmentä.
MIKÄ HELVETTI siinä on, että se syy täytyy aina etsiä opettajista? Eikö teillä todellakaan ole mitään rotia nykyään enää?! Onko oma olo niin huono ja heikko, että täytyy julkisen viran haltijoita lähteä syyttelemään???!! Nyt jos ei turvat mene kiinni tuosta asioista, niin jo on kumma. Opettajat IHAN VARMASTI selvittelevät koulukiusaamista päivät pitkät ja kaikenmaailman hemmoteltujen herranterttujen asioita setvivät, kun tietyille vanhemmille ei mikään riitä!
Lisää vaan kiusaamista peliin. VANHEMMAT KIUSAAVAT OPETTAJIA, MIHINKÄS SIITÄ TEHDÄÄN VALITUS.
Ei tässä opettajia todellakaan voi kokonaan päästää vastuusta. Ensisijainen vastuu on vanhemmilla mutta koulumaailmassa opettajat tottakai kantavat oman osansa tapahtumista. Valitettavasti jotkut opettajat ovat nostaneet itsensä muita ylemmäksi ja se vaikuttaa sitten monella tavalla myös siihen, etteivät asiat aina koulussa suju lapsen edun mukaisesti. jokaisen opettajan pitäisi muistaa etteivät he ole kenenkään yläpuolela sen takia että heidän ammattinsa sattuu olemaan opettaja.
tosiaan, jos kiusaaja koulussa tiedetään, niin miksi opettaja ei sitä kiusaamista lopeta.Kyllähän se on opettaja julkisen viran haltijana (kuten itse totesit) jolle koulussa vastuu asiasta kuuluu. Sulla on menny puurot ja vellit ihan sekaisin, opettaja on oppilaita varten eikä päinvastoin.
tietenkin vastuu lapsista on kouluaikana koululla/opettajilla. Ei vanhemmat voi sinne valvomaan mennä.
Siitä on noin 14-15 vuotta aikaa, kun kokoonnuimme koulun juhlasaliin kaikki sen luokan tytöt, luokan opettajat ja me vanhemmat - äidit ja isät. Syystä, että eräs tyttö oli useamman kerran valittanut, että muut kiusaavat.
Keskustelimme vaimoni kanssa ennen tätä "koulun istuntoa" naapurin vanhempien kanssa, joiden tytär oli samalla luokalla kuten omakin tyttäremme - olleet kaikki koulut sitä ennen ja sen jälkeenkin. Ovat nyt työelämässä Etelä-Suomessa ja ovat noin 25 vuotiaita.
Tässä juttelussa ilmeni, ettei tälle mainitulle "valittajalle" ollut kelvannut mikään: Häntä oli kutsuttu mukaan kaikkeen, mutta vastaus oli ollut aina: "Ette te minusta välitä, ette te minua halua mukaan, ette te, ette jne". Jos Joku kehui aivan aidosti esimerkiksi kyseisen tytön uutta villapuseroa, niin vastaus oli ollut: "Ei se ole mikään kaunis, sanot vain, ajattelet kuitenkin, että tämä on ruma, en usko jne jne.." Ja lukuisia muita tapauksia....
Seuraus oli tietysti se, että muut jättivät hänet "omaan rauhaansa".
Koulun järjestämässä palaverissa nämä samat asiat toistuivat puheissa jatkuvasti. Kaikki tytöt (yht n 20) olivat täysin vilpittömiä. Kun asiaan ei tuntunut tulevan selvyyttä päätin viimein - nuorten kouluttajana, kasvattajana ja siihen astisen urani kokemuksella - kysyä, että kuka tai ketkä sinua "Maija" (nimi muutettu) on tai ovat kiusanneet. Voisitko kertoa aivan vapaasti ja luottamuksella. Maija sopersi jotain epäselvää nyyhkien, ei syyllistä tai syyllisiä löytynytkään.
Siis hyvät ihmiset. Olkaa tarkkana. "Kiusattu" saattaa ollakin itse kiusatun asemaan pyrkivä joko tietoisesti tai tietämättään; (huono itsetunto, sulkeutuneisuus, katkeruus, kateus yms).
Tapaus raukeni tähän, rauha palasi ja Maija muutti toiseen kouluun.
Näin on varmaan tapahtunut, mutta se , on on tietenkin yksittäistapaus. Oikeaa koulukiusausta tapahtuu ja sen valvonta kouluaikana kuuluu koululle.
itseensä eri tavalla, jotkut kestää mitä tahansa verbaalista halventavaa informatiota kun taas jotkut taas vetävät herneen nenään pienenstäkin harmittomasta asiasta, kukaan ei voi tietää miten toinen asian ottaan, näkeehän tätä joka päivä työ-elämässäkin
itse kerran puutuin kiusaamiseen ja kerroin opettajalle asiasta.Vastaus järkytti,opettaja tokaisi kiusattuna olleen pojan itkeskelleen koko päivän ja ilmoitti hoitavansa asian ei tarvitse kannella.Tästä vastauksesta sain sellaisen käsityksen,että tämä raukka oli ansainnut kiusaamisen ja siihen ei saa puuttua.Kyllä kiusaamisen kitkentä on ensisijaisesti OPETTAJIEN vastuulla ja mitä aikaisemmin puututaan,sitä helpommin asia hoituu
TYÖSTÄ MAKSETAAN PALKKA,EI SE TYÖPAIKKA OLE OLESKELUA JA MALESKELUA VARTEN.KANNATTAA VAIHTAA OPETTAJANA AMMATTIA,JOS EI KYKENE TEHTÄVIÄÄN HOITAMAAN.SAMA PÄTEE JOKA TYÖPAIKKAAN.TÄNÄ PÄIV'ÄNÄ TODELLA PALJON KIUSAAMISTA,JOHTUNEEKO VÄLINPITÄMÄTTÖMÄSTÄ ASENNEVAMMASTA AMMATTIIN NÄHDEN.
Oletpa kova naama arvostelemaan "jaoleiu" 7.1.2011 14:15.
Tulepa ulos kuorestasi ja kerro mikä kommentissani oli älytöntä.
Oletko juuri se "koulukiusattu-valittaja" josta kerroin? Taisi kalahtaa omaan nilkkaan.
Luulisi kirjoitukseni olevan eräs vastaus koulukiusaamisen totuuksiin.
Jos haluatte tarkempia esimerkkejä ja tietoutta, olen valmis vastaamaan.
Terveisin nimimerkki "kasvatustieteitä ja TOSIREALISTI Kokkolasta".
Tiedän monta opettajaa ja tapausta, jossa kiusaaja ja henkisen väkivallan antaja on ollut OPETTAJA.
Ne "tapaukset".
Jos et uskalla, niin jätettäköön kommenttisi omaan arvoonsa.
En pidä tällaisista vihjailuista ilman "kohdetta", joten - jos
haluat rakentavaa keskustelua, niin kerro selvästi mitä tarkoitat.
Nimiä ei tässä vaiheessa tarvitse paljastaa.
ottaa yhteyttä julkisen viran haltijoiden työnohjaajaan. Kaikillahan nykyään täytyy olla kallonkutistaja ja pahanolon kuuntelija.
Opettaja ei voi nähdä kaikkia mainitsemiasi 30:n oppilaan tekemisiä ja sanomisia. Varsinkaan kun mennään välitunnille tai sitten kun koulupäivä on päättynyt.
Ennen oli oppilas koulun vastuulla siitä asti kun pisti kotiovensa takanaan kiinni siihen asti kun oli taas turvallisesti kotona. Kuinka nykyään?
Voin sanoa ettei tämä toteudu eivätkä opettajat tms. puutu koulunjälkeiseen kiusaamiseen, tönimiseen yms.
Varmaan mainitset että se vahvistaa ja opettaa lasta kun hän joutuu kiusatuksi, syrjityksi.
Toivon ettet ole TOSISSASI kirjoituksinesi. Turvallinen elämä, opiskelu ja koulutie kuuluu kaikille lapsille.
Kerro tarkemmin kenen kommenttiin viittaat nimimerkki:
"Ota herne pois nenästä - niin ymmärrät":
päivä, nimimerkki, kellonaika, asia, ym.
Joku luulee, että tarkoitat edellä olevaa, vaikka vastaatkin aivan toiselle,
ehkä jopa päiviä tai kuukausia kommenteelle henkilölle...
Niinpä niin, vanhemmathan sen parhaiten tietävät, mitä koulussa tapahtuu.. Kommenttisi ja tapa hoitaa kiusaaminen oli aika älytön. Viestisi on ilmielävä esimerkki siitä, miten kiusatun näkökulma jätetään huomiotta. Kerrot, että aikuiset kokoontuivat rupattelemaan naapureiden kanssa kiusatusta. Siis aikuiset. Lasten kertoman perusteella. Kiusatun kokemuksella ei ole mitään väliä. Tietysti jokainen koulukiusaaja sanoo kotona äitille ja isille, että ei me mitään tehty. Mutta tosiasia on se, että aikuiset eivät voi tietää, mitä se oma kullannuppu koulussa puuhaa.
Enkä yhtään ihmettele, jos kiusaamisen seurauksena itsetuntonsa menettänyt lapsi menee niin sanotusti lukkoon kuvaamillasi nöyryytyskäräjillä. Luuletko, että se on lapselle helppo tilanne alkaa kertoa nimiä, kun 20 lasta, 40 aikuista ja opettaja tuijottavat silmä kovana. Kiusaamisesta ei yleensäkään ole helppo kertoa, koska pelätään, että kiusaaminen vain pahenee. Niin kuin monesti käy. Sitten vielä oikeuden ottaa omiin käsiinsä ehkäpä koulukiusaajan vanhempi.
Kertomuksesi Maijalle kävi niin kuin kiusatuille yleensä. Koulu on voimaton, luokan muiden oppilaiden vanhemmat hyökkäävät vastaan, kiusaaminen jatkuu jatkumistaan ja lopulta Maija on se, joka saa rangaistuksena muuttaa toiseen kouluun. Luokan tyrannit vanhempineen jäävät odottamaan seuraavaa uhriaan. Koulu taasen on salaa helpottunut, kun kiusaamisesta päästiin tällä tavalla vähin äänin; asiaa ei tarvitse hoitaa millään tavalla. Kertomuksesi on myös hyvä esimerkki siitä, miten kiusaamiseen voi koulun lisäksi osallistua vanhemmat. Se ei ole nimittäin mitenkään harvinaista, että välillisesti kiusaamiseen osallistuu myös lasten vanhempia.
Just tällä tavalla ku ei välitä opettajat ei välitä vanhemmat tulee näitä kusipäisiä aikuisia.
Olin koulukiusattu siihen asti kunnes mitta tuli täyteen.Opettelin käyttämään nyrkkejä,jopa alkoi tulla kunnioitusta ja puhetapa muuttui.Olin oppinut ottamaan itselleni oikeuden joka myös kuului minulle.Opettajilta oli aivan turha odottaa apua ja näkymättömäksi en koulussa voinut muuttua.Oppilaiden vanhempien tittelit olivat tärkeitä siihen aikaan,en tiedä miten tänä päivänä?Paskapuhetta etteikö opettajilla silmiä päässä olisi,mutta halutaanko asioille tehdä mitään jos astuu isokenkäisten varpaille.
Niin se vain on. Olet aivan oikeassa. Oma apu paras apu.
Käytin itsekin samoja metodeja, eli "turpiin" vain.
Sitä ennen piti tietysti opetella käyttämään niitä nyrkkejään.
Ja onnistuin siinä niin hyvin, että voitin mm Suomen mestaruuden.
Jopa loppui kiusottelu...
"Tuppeen paina rauta,
kansa miehekäs.
Ellei puhe auta,
iske nyrkilläs". (Yrjö Jylhä).
Valitettavasti tätä tapaa en voinut soveltaa työpaikalla,
vaikka usein teki mieli.
Aikuisten kesken tätä kiusaamista vasta ilmeneekin.
Ällistyttävää!
Voiko opettajaksi päästä, kun päässä on noin paljon vikaa? On meinaan taso laskenut aika radikaalisti sitten omien kouluaikojeni. Eipä ihme jos oppilaatkin ovat ärsyyntyneitä ja koulussa voi sattua vähän sitä ja tätä, kun opettajakin on noin täynnä vihaa ja aggressioita!
Ihmettelenpä, olisiko oppilailla syytä pelätä myös joitakuita opettajia?
(kuten viestistä voisi helposti päätellä), niin voisitko laittaa tänne tuon saman kommentin oikein nimelläsi varustettuna. On meinaan sen verran törkeää kielenkäyttöä julkiselta viranhaltijalta ja lasten / nuorten kanssa työskentelevältä, että olisi varmaan syytä tarkistaa psyykkisen tasapainosi tilaa ja sitämyötä tämänhetkinen kyvykkyytesi opettajan tointa hoitamaan. Opettajalta tuollaista kielenkäyttöä ei tarvitse, eikä saa hyväksyä.
totta, että vanhemmat eivät voi mennä kouluun vahtimaan. Mutta vanhemmat antavat pohjan lapsen elämään ja elämänarvoihin. Ja voi vain ihmetellä mitkä ne elämän arvot ovat jos lapsella/nuorella on tarve kiusata toisia? Onko kotona opetettu kunnioittamaan toisia ihmisiä ja huomioimaan muiden tunteita?
Jos kouluun tulee lapsi jonka vanhemmat väheksyvät kiusaamisen haittoja tai eivät halua ottaa mitään vastuuta lapsensa tekemisistä tai jopa kieltäytyvät uskomasta että heidän lapsensa on koulukiusaaja, on opettaja asiassa aika voimaton.
tulet tekemään kiusatun lapsesi asian kanssa?
Olisiko apua vapaaehtoisista "henkivartijoista", jotka olisivat lapsen turvana välitunnilla yms. jos kerran mikään muu ei auta?
Hyvä idea että välituntivalvojina olisivat jotkut muut kuin opettajat.
Opettajat harvemmin puuttuvat oppilaiden rajuimpiinkaan "leikkeihin" kun pojat on poikia ja se nyt kuuluu asiaan jne.
Vasta sitten kun jollain on itku silmässä niin voidaan vilkaista. Kättä päälle ja hus takasin kiusattavaksi.
Jos välkällä olisi juurikin kiusaamista hillitsevä valvoja niin sehän olisi jo puoli voittoa.