Suur-Saimaantien ojat

Ärräpäiden kuningas

Kenenköhän aivoriihen tuloksena kaivettiin Suur-Saimaantien varteen ojat menneenä syksynä? Syynkin kuulin miksi ne kaivettiin: Oltiin siinä luulossa että loma-asuntomessut pidetään Sarviniemessä ja haluttiin tienpientareet siistimmiksi. Tosin kun tieto siitä, ettei messut sinne tulekkaan niin kaivamista edelleen jatkettiin. Ojillehan ei ole mitään järkiperustetta, kuivaakin kuivempaa hiekkakangasta koko alue.

Mutta mikä vaikutus näillä ojien kaivamisella sitten oli? Se, että tiestä on tullut äärimmäisen vaarallinen liikennöitävä, siellä kulkee turverekkoja, puuautoja sekä busseja jotka eivät monessakaan paikassa mahdu sivuuttamaan toisiaan kohdatessaan koska ojat on kaivettu asvaltin reunaan asti. Eli jos ajat asvaltin ulkopuolelle, olet jo ojassa koska piennarta ei ole ollenkaan.
Tämän päivän laskennan mukaan välillä Rehulan vanha kyläkauppa- Sammaljärven tienhaara, tältä väliltä löytyi 21 kpl tieltäsuistumisen jälkeä! Siis 4-5 km matkalla! Se kertoo jotakin miten vaarallinen tiestä tuli tuon älyttömän kaivuoperaation jälkeen.

Ja kaiken tämän kruunaa aura-autonkuljettaja joka todennnäköiseti kokemattomuuttaan auraa tien ojan, eli tyhjän päälle.

Lopuksi toivon vaan ettei mitään vakavampaa tuolla tieosuudella tule tapahtumaan...

1

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivoton.....

      kannattaa varmaa ottaa yhteyttä ncc:en jos yliaurattu....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      60
      5105
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4592
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4539
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      297
      1763
    5. 91
      1432
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      82
      1409
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1328
    8. 315
      1039
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      950
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe