Kissa ulvoo.

Fly away now, angels

Kuulostaa aivan uskomattomalta, eikös? Noh, kissallani on kuitenkin tapa "ulvoa", eli se maukuu aivan järjettömän kovalla äänellä. Kissani haluaa usein olla minun huoneessani ja nukkua sängylläni ja eipä tuo minua haittaa. Välillä kuitenkin kissani on myös huoneeni ulkopuolella, esim. silloin kun en itse ole paikalla tai jos se haluaa vaikka syödä ruokaa. Jos kissa kuitenkin on huoneeni ulkopuolella ja olen itse huoneessani, niin kissani alkaa "ulvomaan" kovalla äänellä ja se ei lopeta sitä kovin nopeasti, vaan se ulvoo niin pitkään kunnes A) avaan oven B) se kyllästyy ja lähtee pois. Tämä ei häiritsisi ollenkaan, mutta se tekee tätä samaa myös yöllä silloin kun pitäisi nukkua ja kissani kova ääni herättää minut helposti.

Äitini kehotti minua jo nukkumaan ovi auki, jotta kissa voisi ravata vapaasti edestakaisin, mutta itse en osaa nukkua jos ovi on auki...

Ulvooko muittenkin kissat?

5

2651

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suskuuuu

      täältä ilmoittautuu yksi.
      Minulla on 1,5 vuotias leikattu kollikissa ja huutaa aina yksin vessassa jne.. siis huutaa ja ulvoo. sitten kun ärähtää niin se lopettaa. Muuten ei lakkaa huutamasta ollenkaan.
      Ärsyttävä tapa mut minun rakas

    • Uneton_

      Olen myös pulassa kissani kanssa. Kyseessä on n. kolmen vuoden ikäinen leikattu narttu, päällisin puolin kaikki kunnossa mutta yöllä huutaa henkihieverissä.

      Kärsin tavasta kämppäkaverini kanssa ja olen kokeillut kaikenlaista; leikkimistä, seurustelua, kieltämistä...
      Unenlaatu on surkeaa ja hermoni ovat raastetta.

      Parilla keskustelupalstalla on mainittu Feliway, toivottavasti tähän keskusteluun eksyisi joku, joka voisi antaa vinkkiä ikävän tavan helpottamiseen ja siihen, onko tuosta aineesta apua tällaisessa tilanteessa.

      • 24

        on mielestäni kaipaus. Meidän jo edesmennyt kissamme ulvoi tai vonkui, kun vanhempani olivat matkoilla ja pidin sitä kotonani. Sillä oli ikävä. Feliway on apteekista tai eläinkaupasta saatava aine, jota suihkutetaan tai jätetään haihtumaan ilmaan paikkoihin, joihin toivotaan kissan mieltyvän. Se antaa hetken kuluttua hyvän olon. Ei vaikuta välittömästi, vaan voi vaatia muutaman päivän. Ei saa suihkuttaa päin kissaa tai ihmistä.

        Jos pystyt vaikka jättämään oven raolleen nukkuessasi, se olisi hyvä. Kiilaa jokin esine esteeksi siten, että kissa pääsee ovesta, mutta ovi pysyy paikoillaan. Myös se, että olisit juuri ennen nukkumaanmenoa kissan kanssa, voi olla hyvä. Tai että jätät kissalle vaikka tyynyliinan jossa on hajuasi johonkin mukavaan paikkaan, jonka luona se voi yöllä kelliä.

        Voi olla myös, että se on vain turhautunut tekemisen puutteessa. Sisäkissalla pitää olla puuhaa, kun eivät pääse jaloittelemaan ulos, missä on paljon paikkoja tutkia kaikenlaista.


    • Maatiaismirri

      Kissani ulvoo, mutta lisäksi se myös ähkii, 'voihkii' ja kuljeskelee ympäriinsä levottomana. Välillä se näyttää raivostuneelta ja että voisi tappaa kaiken mitä tielle osuu. Nykyisin se tuntuu olevan jatkuvan tyytymätön kaikkeen, mitä se ei ollut ennen. Kissani ei ole leikattu. Olen koettanut hoitaa sitä parhaani mukaan aina, mikään hoidossa ei ole muuttunut vuosiin, ruoka on ollut ensiluokkaista ja vaihtelevaa, pilalle en ole sitä hemmotellut enkä päästänyt lihomaan, olen antanut sille välillä aina myös vapauden saalistaa(se osaa tappaa, muttei toki juurikaan ole vaivautunut syömään saaliitaan) ja ulkoilla itse ym. Myös rokotukset yms. on kunnossa.Myös kuria ja seuraa olen sille parhaani mukaan pitänyt sekä antanut sille mahdollisuuden tavata myös muita ihmisiä kuin minua jne..
      Auttakaa, onko kissani raivohullu?
      Toisaalta se on aika hauska epeli.

    • Anonyymi

      Minunkin kissa on alkanut ulvomaan ja vasta nyt, kun ikää on melkein 14v. Pelästyin, että on jotain kipuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      50
      969
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      943
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      795
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      746
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      109
      719
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      643
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      631
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      564
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      542
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      538
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      496
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      485
    19. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      467
    Aihe