Kissa ulvoo.

Fly away now, angels

Kuulostaa aivan uskomattomalta, eikös? Noh, kissallani on kuitenkin tapa "ulvoa", eli se maukuu aivan järjettömän kovalla äänellä. Kissani haluaa usein olla minun huoneessani ja nukkua sängylläni ja eipä tuo minua haittaa. Välillä kuitenkin kissani on myös huoneeni ulkopuolella, esim. silloin kun en itse ole paikalla tai jos se haluaa vaikka syödä ruokaa. Jos kissa kuitenkin on huoneeni ulkopuolella ja olen itse huoneessani, niin kissani alkaa "ulvomaan" kovalla äänellä ja se ei lopeta sitä kovin nopeasti, vaan se ulvoo niin pitkään kunnes A) avaan oven B) se kyllästyy ja lähtee pois. Tämä ei häiritsisi ollenkaan, mutta se tekee tätä samaa myös yöllä silloin kun pitäisi nukkua ja kissani kova ääni herättää minut helposti.

Äitini kehotti minua jo nukkumaan ovi auki, jotta kissa voisi ravata vapaasti edestakaisin, mutta itse en osaa nukkua jos ovi on auki...

Ulvooko muittenkin kissat?

5

2624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suskuuuu

      täältä ilmoittautuu yksi.
      Minulla on 1,5 vuotias leikattu kollikissa ja huutaa aina yksin vessassa jne.. siis huutaa ja ulvoo. sitten kun ärähtää niin se lopettaa. Muuten ei lakkaa huutamasta ollenkaan.
      Ärsyttävä tapa mut minun rakas

    • Uneton_

      Olen myös pulassa kissani kanssa. Kyseessä on n. kolmen vuoden ikäinen leikattu narttu, päällisin puolin kaikki kunnossa mutta yöllä huutaa henkihieverissä.

      Kärsin tavasta kämppäkaverini kanssa ja olen kokeillut kaikenlaista; leikkimistä, seurustelua, kieltämistä...
      Unenlaatu on surkeaa ja hermoni ovat raastetta.

      Parilla keskustelupalstalla on mainittu Feliway, toivottavasti tähän keskusteluun eksyisi joku, joka voisi antaa vinkkiä ikävän tavan helpottamiseen ja siihen, onko tuosta aineesta apua tällaisessa tilanteessa.

      • 24

        on mielestäni kaipaus. Meidän jo edesmennyt kissamme ulvoi tai vonkui, kun vanhempani olivat matkoilla ja pidin sitä kotonani. Sillä oli ikävä. Feliway on apteekista tai eläinkaupasta saatava aine, jota suihkutetaan tai jätetään haihtumaan ilmaan paikkoihin, joihin toivotaan kissan mieltyvän. Se antaa hetken kuluttua hyvän olon. Ei vaikuta välittömästi, vaan voi vaatia muutaman päivän. Ei saa suihkuttaa päin kissaa tai ihmistä.

        Jos pystyt vaikka jättämään oven raolleen nukkuessasi, se olisi hyvä. Kiilaa jokin esine esteeksi siten, että kissa pääsee ovesta, mutta ovi pysyy paikoillaan. Myös se, että olisit juuri ennen nukkumaanmenoa kissan kanssa, voi olla hyvä. Tai että jätät kissalle vaikka tyynyliinan jossa on hajuasi johonkin mukavaan paikkaan, jonka luona se voi yöllä kelliä.

        Voi olla myös, että se on vain turhautunut tekemisen puutteessa. Sisäkissalla pitää olla puuhaa, kun eivät pääse jaloittelemaan ulos, missä on paljon paikkoja tutkia kaikenlaista.


    • Maatiaismirri

      Kissani ulvoo, mutta lisäksi se myös ähkii, 'voihkii' ja kuljeskelee ympäriinsä levottomana. Välillä se näyttää raivostuneelta ja että voisi tappaa kaiken mitä tielle osuu. Nykyisin se tuntuu olevan jatkuvan tyytymätön kaikkeen, mitä se ei ollut ennen. Kissani ei ole leikattu. Olen koettanut hoitaa sitä parhaani mukaan aina, mikään hoidossa ei ole muuttunut vuosiin, ruoka on ollut ensiluokkaista ja vaihtelevaa, pilalle en ole sitä hemmotellut enkä päästänyt lihomaan, olen antanut sille välillä aina myös vapauden saalistaa(se osaa tappaa, muttei toki juurikaan ole vaivautunut syömään saaliitaan) ja ulkoilla itse ym. Myös rokotukset yms. on kunnossa.Myös kuria ja seuraa olen sille parhaani mukaan pitänyt sekä antanut sille mahdollisuuden tavata myös muita ihmisiä kuin minua jne..
      Auttakaa, onko kissani raivohullu?
      Toisaalta se on aika hauska epeli.

    • Anonyymi

      Minunkin kissa on alkanut ulvomaan ja vasta nyt, kun ikää on melkein 14v. Pelästyin, että on jotain kipuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      180
      3067
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      67
      1931
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      307
      1916
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1891
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      24
      1708
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1559
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1392
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1263
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1142
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1072
    Aihe