Jos etä hakee lähivanhemmuutta etän muuton takia, onko tämä kallis prosessi ja joutuuko maksamaan itse oikeudenkäyntinsä, vaikka olisi hoitovapaalla eli tulot pienet?
Jos etä hakee lähivanhemmuutta lähin muuton takia
erer
2263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No, jos olette asiasta yksimielisiä, menette lastenvalvojan luo ja teette asiasta sopimuksen, ei maksa mitään. Oikeudenkäynti ei sinänsä maksa mitään, mutta jos haluat asianajajan, niin hän tietysti ottaa palkkansa. Jos olet varaton, saat ilmaisen oikeusavustajan oikeusaputoimiston kautta.
Huoltajuusriita (joka menee oikeuteen) maksaa muutama tuhat euroa - lähinnä siis asianajokuluja. Jos olet pienituloinen olet oikeutettu oikeusapuun. Muista kuitenkin että jos sinulla on uusi puoliso niin hänenkin tulot huomioidaan oikeusapuhakemuksessa.