on kohta puoliiin alkamassa veikkauksia? http://www.painiliitto.net/tapahtumakalenteri_2011/tammikuu/14-16kopa/ukis.htm
(seka järjestyksessä 3 parhaan joukossa)
55kg rönningenin veljekset, dagys
60kg uimonen, käki, yamukov
66kg berge, niemistö, kettunen
74kg venckaitis, välimäki, bachko
86kg tarino, adomaitis, kallio
96kg hämäläinen, kudashkin, pietiläinen
120kg lalli, grygelis, vasil
Siiinä
(seka järjestyksessä 3 parhaan joukossa)
55kg rönningenin veljekset, dagys
60kg uimonen, käki, yamukov
66kg berge, niemistö, kettunen
74kg venckaitis, välimäki, bachko
86kg tarino, adomaitis, kallio
96kg hämäläinen, kudashkin, pietiläinen
120kg lalli, grygelis, vasil
Siiinä
Vastaukset 8
Vanhimmat
kuka voittaa kuka voittaaa. no sen näkee paikanpäälle jos jaksaa sitä ähellystä joku katsella.
hyviä joukkueita ulkomailta, mm euroopassa harvinainen Irakin maajokkue. Lisäksi Valko-Venäjä, Norja ym. vauhtia piisaa kun paikalla myös kovia kotimaisia ja nuoria haastajia
osunut tuo veikkaus. mutta mikä meidän miespainijoita vaivaa? kovin vaisuja on ollu esitykset viime aikoina. onko kova treenikausi päällä vai mikä selittää huonon menestyksen?
pelottaa tuo alamäki!
aivan märkä korva poikia miesten kisoissa ja sitten loput veteraaneja suomalaisissa.
joku raja nyt tohon lapsien laittamiseen tuollaisiin kisoihin,jos ei valmentajalla/huoltajalla järkeä niin kilpailunjärjestäjä voisi vähän katsoa,sinne sentään myydään lippuja,ikäkausi painehin pääsee ilmaiseksi.
Lapset lasten kilpailuihin!
parhaimpien juniori ja jopa parhaimpien poikapainijoiden pitäisi käydä kaikki suomessa järjestettävät filan turnaukset. se on välttämätöntä kokemusta tulevaisuutta varten. ja jos nuo nuoret sieltä pois olisi niin ketä siellä painisi? ei vamaan yhtään lippua myytäisi kun eestin ja ukrainan painijat ottaa yhteen.
kyllähän se on niin että kisat hyviä junnuille.mutta mutta ei tämän arvoiset,tai kohta siellä ei ole kuin omia junnuja,ja se on sen kisan arvostus ohi.Sitten saakin painia ihan samojen kavereiden kanssa kaikki suomalaiset.Mitä hyötyä siintä on ja kenelle sieltä näyttöpaikkoja annetaan kun kaikki ovat suomalaisia,tasonmittariksi ei kelpaa enää hermankare.
Aika lyhyt näköistä toimintaa jos junnujen "lähes alottelijoita" tälläisiin kisoihin pitää kokemusta lähtä hakemaan kun ei vielä pärjätä kyläkilpailuissakaan.
eli pilataako tämänkin kilpailun taso,niinkuin on mennyt lohipainienkin arvostus!
Eihän nämä junnut ja miehet käy juuri muissa kotimaisissa kisoissa kuin Herman Kare, Vantaa Cup ja muut FILAn kisat. No ehkä muutamissa noissa Suomi Cupin kisoissa käy osa. junnujen ja miesten kohtaamiseen ei ole muita mahdollisuuksia.
kokonaan jos nuoriin ei panosteta ihan kunnolla. väsynyttä ähellystä olis muutaman äijjän kisat lohi-painit ja herman kareet ilman nuoria. herätkää näkemään todellisuus ennenkuin on myöhäistä.