Mikä tuota ILPpiä riivaa, kun vetää jäähän ihan väkisin? Saa sitten lämpöpuhaltimella sulatella = säästöt kankkulan kaivoon. Onko mitään tehtävissä että ulkoyksikkö ei jäätyisi. Nyt ei kai ole ollut kovin kostea ilma, mutta silti jäätyy ja kun tarpeeksi paksulti on jäässä, niin pysähtyy.
ILP jäätyy
påh..
252517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Olet ostanut joko suomen ilmastoon sopimattoman laitteen tai sitten siinä on vikaa ja huoltomies tämän korjaa.
Laittteen pohjassa oleva sulanapitokaapeli ei toimi/ sitä ei ole? Pohjareijät on tukossa lehdistä tms?
Vai olisiko peräti jäävuori noussut ulkoyksikön pohjaan asti jolloin ei mikään ihme että jäässä.
Kunnollisissa pohjolan oloihin suunnitelluissa laitteissa ei ole sulanapitokaapelia ollenkaan, eiköhän se ole juuri niihin etelänmaiden laitteisiin lisätty jälkeenpäin, että ne toimis edes jotenkin täällä.
Etelän pumpuissa ei ole sulatuskaapelia, pohjosen pumpuissa nimenomaan on, kaikissa kunnollisissa.
Milläs ne kunnollisen pumpun jäät sulais pohjasta jos ei kaapelilla?
Pelkästään pohjoisen lämmityskäyttöä silmälläpitäen ei liene suunniteltu vielä yhtään pumppua...
pumpun merkki ja malli?
Koko alkutalven ollut erittäin kostea ilma. Mutta ilpin kennoihin ei saa kertyä jäätä enempää kun sulatuskertojen välillä muodostuu, eli tarkoittaa sitä että kun sulatusvaihe on ohi, kenno täytyy olla 100% puhdas jäästä, sittenhän sitä alkaa taas kertyä. Vettä/jäätä pitää näillä ilmoilla tulla 10-15 litraa/vrk, jolloin tietää että pumppu toimii tehokkaasti. Tuntuu että pumpun sulatusvaihe ei toimi niinkuin kuuluu.
sulatus vaihe poissa ei mene päälle vaan jatkaa kunnes tukehtuu. Olen kysellyt että osaako näitä juku korjata ko. viasta kun myyjä ei osaa.
Piirilevyltä ilmeisesti joku toiminto hukassa?
No niin, taas on se aika vuodesta jolloin kaikenlaisten roskapumppujen omistajat parkuvat yhteen ääneen, miten ILP sitä ja ILP tätä, vaikka syy on ostajassa, kun on yrittänyt säästää muutaman euron hankkimalla Teneriffalle suunnitellun ILPin eikä pohjolan oloihin tehdyn.
Itsellä Mitsubishi FD25VABH, 2 vuotta tulee kohta täyteen eikä minkäänlaisia ongelmia. Nytkin ulkona -20 C ja lämpöä tosiaan sisällä riittää. Toki Mitsua on myös jotkut helppoheikit myyneet, mutta tällöin ei ole välttämättä kyseessä edes pohjoisen oloihin tarkoitettu malli. Jos on sattunut ostamaan paskan ILPin, ei voi syyttää muutakuin itseään. Ja se, että oma tai kaverin kummin kaiman paskapumppu ei toimi talvisin, ei todellakaan ole syy vetää yleistyksiä tyyliin "kaikki ilpit on roskaa".
Köyhän ei tosiaankaan kannata ostaa mitään halpaa, vaan laatukone kerralla, ja luotettavilta jälleenmyyjiltä. Muuten joutuu ostamaan 2 konetta: ensin sen halvan ja senjälkeen sen hyvän.
Kyllä löytyy halpojakin laitteita jotka toimivat oikein hyvin meidän oloissa, pitää vain ottaa selvää mitä on ostamassa.
Tietenkin jos ostaja on niin tyhmä ettei tajua mistään mitään niin silloin kannattaa käyttää asiantuntevaa myyjää joka napaa laitteen myyntikatetta usean satasen verran.
Itselläni on 2 halpavehjettä ja hyvin pelittävät, jäätymisiä on sattunut pari kertaa kun ilman kosteus on ollut 100% (sataa sumuna maahan), silloinkaan laite ei ole ollut tönkkiin jäätynyt.
Ihan vaan sellainen pilipalipumppu Mitsu GE25
Mitsubishi Electric MSZ-GE25VAH (MSZ-GE25VA MUZ-GE25VAH ulkoyksikkö) ja maahantuojana Paavo Kataikko tai Scanoffice? Onko käyttöohje maahantuojan leimoilla varustettu? Oliko asentaja luotettava, ja saitko 3/5 vuoden takuun? Ellet, niin vika taisi jo löytyä.
Jos edellä mainitut asiat ovat kunnossa, niin hyvä, olet vain saanut maanantaikappaleen. Huoltomies paikalle.
kertoa mitkä ovat roskapumppuja, kun omani on ostettu Hanakoilta ja merkki oli Opal joka toini puolivuotta ja sitten maahantuoja vaihtoi sen ulkoyksikön Gree merkkiseksi mikä toimi taas puolivuotta ja nyt on kolmas menossa joka jäätyy möykyksi.
Kertokaas mistä voi tietää mikä on roskapumppu kun omani maksoi 800 euroa sekö siitä tekee roskan.
Minusta on alkanut näyttämään, että kaikki pumput on jostain kiinasta tai OSAT AINAKIN ja toiset toimii ja toiset ei.
Joku ehdottelee tuolla että ne sulatuslangat siellä pohjalla olisi joku ratkaisu mutta se on väärä ajatus koska niillä ei ole mitään tekemistä kennoston sulatuksen kanssa vaan ainoastaan pohjalevyn lämmitys että kennoston sulat pääsee ulos kuoresta.
Minusta on alkanut näyttää siltä ettei kukaan asentaja edes tiedä miten sen pitäisi niitä kaasujaan sisällä liikuttaa ja miksi. Miksi sinne pumpataan alipainetta ja kummalle puolelle ulko vai sisäyksikölle? Jos siellä pumpun putkistossa vallitsee alipaine niin pumpaako pumpun oma kompressori yli vai alipainetta alipaineiseen tilaan? Missä vaiheessa kaasu muuttuu nesteeksi tai päinvastoin?
Joo toi GE 25 on just semmonen pilipali juttu, just tossa mallissa on noita jäätymisongelmia. Tyyppivika, ei sille oo mitään tehtävissä. Olisit ottanu FD mallin, ne toimii ja lämmittää vielä kunnon pakkasillaki eikä jäädy.
"kertoa mitkä ovat roskapumppuja, kun omani on ostettu Hanakoilta ja merkki oli Opal joka toini puolivuotta ja sitten maahantuoja vaihtoi sen ulkoyksikön Gree merkkiseksi mikä toimi taas puolivuotta ja nyt on kolmas menossa joka jäätyy möykyksi."
Tässähän meillä on jo 3 vastausta.
"Kertokaas mistä voi tietää mikä on roskapumppu kun omani maksoi 800 euroa sekö siitä tekee roskan."
Kyllä. Laatupumput maksavat asennettuna 1500...2000 euroa tai jopa enemmän tehosta riippuen.
"pumput on jostain kiinasta tai OSAT AINAKIN ja toiset toimii ja toiset ei."
Kysyjän ainoaksi tehtäväksi jää tunnistaa, kumpi on roskapumppu, toimiva vai ei-toimiva =)
"Joku ehdottelee tuolla että ne sulatuslangat siellä pohjalla olisi joku ratkaisu mutta se on väärä ajatus koska niillä ei ole mitään tekemistä kennoston sulatuksen kanssa vaan ainoastaan pohjalevyn lämmitys että kennoston sulat pääsee ulos kuoresta."
Juuri näin. Koska roskapumput eivät sulata kennostoa kunnolla, on niihin keksitty halpana ratkaisuna sulatuslangat pohjalevyyn.
"Minusta on alkanut näyttää siltä ettei kukaan asentaja edes tiedä miten sen pitäisi niitä kaasujaan sisällä liikuttaa ja miksi."
Eiköhän asiantunteva ja pätevyyden omistava asentaja sentään tiedä, mitä on työkseen tekemässä? Väittämäsi voi perustua korkeintaan roskapumppuja myyviin helppoheikkeihin, tai siihen kuuluisaan sukulaiseen, joka teki asennuksen ilmaiseksi.
"Miksi sinne pumpataan alipainetta ja kummalle puolelle ulko vai sisäyksikölle? Jos siellä pumpun putkistossa vallitsee alipaine niin pumpaako pumpun oma kompressori yli vai alipainetta alipaineiseen tilaan? Missä vaiheessa kaasu muuttuu nesteeksi tai päinvastoin?"
Koska kylmäaine on jo valmiina ulkoyksikössä, alipaine tarvitaan liityntäputkistoon sisäyksikölle. Asennuksessa sulkuventtiilit avataan, ja kylmäaine pääsee täyttämään liityntäputkiston sisäyksikön. Toimintaperiaate selviää tuolta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lämpöpumppu
"Itselläni on 2 halpavehjettä ja hyvin pelittävät"
Mitkä ovat näiden kahden halpavehkeen merkit ja mallit sekä hinnat asennettuina? Anna nyt ihmeessä lisää tietoa halpavehkeitä suosiville, jotta saadaan lisää vertailupohjaa.
"Mikä tuota ILPpiä riivaa, kun vetää jäähän ihan väkisin?"
Vastaus: siksi että se on ilmalämpöpumppu. Automaattinenkin sulatus vain paikkaa sitä puutetta että ILPin ulkoyksikkö on ulkoilmassa.
Eipä oo mun ILPpini jäätyny vielä kertaakaan. Reilusti puhaltelee lämmintä ja sulatuksen aikana huurteet häipyy kennosta. Loistava laite.
sulata ollenkaan vaan käy toppiin jäämöykyksi eli unohtaa nuo sulatus tauot.
Jos ei ollenkaan sulata niin silloin laite on rikki, kaikki ilpit sulattaa niin halvat kun huonotkin, minne pakkasrajaan asti se on toinen juttu.
Satunnainen jäätyminen paikataan vaihtamalla laite jäähdyttimeksi vähäksi aikaa. Laite ottaa sisätiloista lämpöä ja sulattaa. Ei kannata unohtaa jäähdyttimeksi pitkäksi aikaa.
Mun ilmalämpöpumppu ei jäädy, ei ole koskaan jäätynyt. kuuraa se joskus kerää, mutta sulattelee sen pois aina tarvittaessa niinkuin sen kuuluukin.
Mitä tehokkaampi laite sitä enempi vetää kuuraan. Heikko vehje vetää vähempi kuuraan. Sulatus hoitaa homman eli kuuraan vetäminen on aivan asiaan kuuluva juttu.
Meillä Daikin ja toisessa huushollissa Fujitsu, Daikin käynyt kolme vuotta, Fujitsu vähän yli vuoden, ei ole ollu ongelmia.
ilp ja ei mitään ongelmia
Meillä kaksi ilppiä, toinen Mitsubishi Electric FD35 ja toinen vanhempi FA35. Kummassakaan ei ole ollut mitään jäätymis- tai muitakaan ongelmia.