Skitsofrenia on elämäntapa

keskustelkaa
4665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On se siinä mielessä ettei se parane.

Äänestä
  • Tuossa saattaa olla perää. Äitiäni se kiehtoo nähtävästi niin paljon, ettei vaivautunut hoitamaan itseään, vaikka tiesi sairaudestaan. Nyt sitten vuosia myöhemmin jälkikasvu saa korjata satoa, kun madamen vanhuus pitäisi saada raiteille. Katkerako? Kyllä vain.

    Äänestä

  • tosiaankin! kirjoitti:

    Tuossa saattaa olla perää. Äitiäni se kiehtoo nähtävästi niin paljon, ettei vaivautunut hoitamaan itseään, vaikka tiesi sairaudestaan. Nyt sitten vuosia myöhemmin jälkikasvu saa korjata satoa, kun madamen vanhuus pitäisi saada raiteille. Katkerako? Kyllä vain.

    Eihän ennenvanhaan kuulemma osattu oikein valittaakkaan vaivoista.
    Nykyään on kaikenlaista.

    Äänestä

Elämäntapa on sellainen, joka itse valitaan. Skitsofreniaa ei voi kukaan valita, vaan siihen ikävä kyllä sairastutaan. Tosi hienoa, jos joku siihen sairastunut osaa ajatella skitsofrenian elämäntapana. Varsinkin, jos se auttaa selviytymään sen kanssa. Siitä ei pääse eroon, mutta sen kanssa voi (tai on pakko) tulla toimeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


topias 76 kirjoitti:

keskustelkaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu