Tiedän että eri päiväkodeilla on omat aukioloajat, mutta mitkä ovat yleisimmät päiväkotien aukioloajat? Olen nyt raskaana viikolla 17, ja olen alkanut miettimään tuota että voinko jatkaa äitiyloman jälkeen nykyisessä työssäni, jos en saakaan lastani sellaiseen päiväkotiin joka sopisi minun työaikoihini. Enimmäkseen teen iltavuoroa ja lapsen voisin hakea päiväkodista klo 20 illalla. Onko tälläisiä päiväkoteja paljon jotka ovat iltaan asti auki. Ja sekin rajoittaa että liikun jalkaisin, eli päiväkodin pitäisi olla työmatkani varrella, tai muuten päiväkodista hakemisaika venyisi yli klo 20. Työmatkani varrella on siis kaksi päiväkotia, tai toisesta en ole varma onko siinä vain esikoulu, vai myös päiväkoti. Toinen on luultavasti yksityinen ja varmaankin siten kalliimpia, joten tuskin siksi siihen lastani mielellään laittaisin. Mieluiten en muutenkaan haluaisi lastani kauemmas kuin työmatkani varrelle olevaan päiväkotiin, koska työmatkani on muutenkin niin pitkä. Joten pitäisikö sitten vain vaihtaa työpaikkaa äitiyloman jälkeen. Mies voisi tietenkin myös hakea lapsen hoidosta, mutta hän kerkiäisi töiden jälkeen hakemaan lapsen klo 21.
Tätä vaan siksi jo mietin, kun silloin kun jää äitiyslomalle saa sen 3kk palkan - äitiysraha, ja mietin että kannattaako minun ottaa tuota rahaa vielä, jos en voikaan jatkaa nykyisessä työssäni. Tosin kelassa sanottiin että se on työehtosopimuskohtaista että tarviiko sitä 3kk palkkaa palauttaa, jos ei palaakaan äitiyloman jälkeen samaan työpaikkaan, eli kannattaa varmaan kysyä tätä työntantajaltakin.
Tätä vaan siksi jo mietin, kun silloin kun jää äitiyslomalle saa sen 3kk palkan - äitiysraha, ja mietin että kannattaako minun ottaa tuota rahaa vielä, jos en voikaan jatkaa nykyisessä työssäni. Tosin kelassa sanottiin että se on työehtosopimuskohtaista että tarviiko sitä 3kk palkkaa palauttaa, jos ei palaakaan äitiyloman jälkeen samaan työpaikkaan, eli kannattaa varmaan kysyä tätä työntantajaltakin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
lapsen kanssa olla? Kun pääset kotiin, se menee nukkumaan, ja aamulla nukkuu pitkään, sitten pitää jo roudata päiväkotiin.
Ehkä äiti ei ole töissä kuitenkaan koko päivän?
Ja onko siinä sitten eroa että viettääkö lapsen kanssa aikaa aamupäivällä, vai illalla?
Ehkä saattaa olla jopa enemmän laatuaikaa aamupäivällä, kuin iltapäivällä tarhailun ja työpäivän jälkeen?
Ehkä kannattaisi joskus pysähtyä vähän miettimään ennekuin on pakko päästä arvostelemaan ja valittamaan?
Tavallisista päiväkodeista lapset pitää yleensä hakea viiteen mennessä, erikseen sopimalla voi jossakin saada (tapeen vaatiessa, satunnaisesti) hieman lisäaikaa.
Sinä tarvitset lapsellesi hoitopaikan vuoropäiväkodista, käy katsomassa kotikuntasi nettisivuilta, onko siellä sellaista ja jos niin missä.