OSALLISTUJIA HAETAAN MUSIIKKINÄYTELMÄSPEKTAAKKELIIN

Aino Sederholm

HALUATKO NÄYTTELIJÄKSI?
Etsimme eri-ikäisiä näyttelijöitä ja laulajia/muusikoita kirjailija Veijo Baltzarin ohjaamaan monikulttuuriseen musiikkinäytelmään ”Jumala on Suuri”. Harjoitukset käynnistyvät helmikuussa 2011 kulttuurikeskus Caisassa siirtyen myöhemmin Temppelinaukion kirkkoon, jossa näytelmää esitetään syksystä 2011 huhtikuuhun 2012 saakka. Suurnäytelmä toteutetaan Drom ry:n ja Helsingin Seurakuntayhtymän yhteistyöprojektina. Uuden testamentin tapahtumat peilaavat monikulttuurista nyky-yhteiskuntaa. Näytelmä jatkaa virinnyttä yhteiskunnallista keskustelua kirkon suhteesta ihmiseen erityisesti vähemmistöjen, romanikerjäläisten, maahanmuuttajien ja syrjäytyneiden nuorten väliinputoajien näkökulmasta.

Uskonnot taistelevat yhä keskenään, käyvät sisäistä valtakamppailua ahneuttaan ja kateuttaan. Radikalismin turruttamat yhteiskunnat pyrkivät markkinatalouden johtamina yhä muodikkaampiin ratkaisuihin unohtaen ihmiset. Niin sanottu radikalismi ja ylisuvaitsevaisuus ovat luoneet moderneissa yhteiskunnissa arvotyhjiön, johon massat on helppo totuttaa edistyksen nimissä. Onko kirkon tehtävä tulevaisuuden yhteiskunnissa liittyä ylisuvaitsevien propagandistien joukkoon vai onko sen tehtävä opettaa, sivistää ja ylläpitää arvomaailmoja? Jeesus lunasti syntimme kuolemalla ristillä. Oliko uhri Jumalalle tarpeeksi suuri, vapautettiinko ihmiset synnin taakasta? Vai kärsivätkö ihmiset yhä synnin kirouksesta? Keitä tänä päivänä ristiinnaulitaan?

Harjoituksissa lähdetään liikkeelle ilmaisutaidon opetuksen alkutekijöistä, kuten itsessään istumisesta, itsetunnon rakentamisesta ja itseensä luottamisesta, joten työskentelyssä käytettävät metodit hyödyttävät kaikilla elämän alueilla. Näytelmässä on joitakin suuria kantavia rooleja, joiden esittäjille järjestetään koetilaisuus. Tilaisuuden ajankohdasta sovitaan myöhemmin. Kokemus ei ole tarpeen, sen sijaan tärkeää on sitoutuminen ja käytettävyys. Ujous ei ole este näyttelijäntyössä. Päinvastoin, yliosaaminen, päälle liimaaminen, sekä tietynlainen röyhkeys ovat ongelmia ohjaajalle. Vähemmistötausta ja/tai kiinnostus monikulttuurisuutta kohtaan lasketaan eduksi.
Näytelmäharjoitukset ovat alkua Barvalo drom- koulutushankkeelle, jonka aikana kehitetään uusi vähemmistö-ideologinen luova pedagogia. Näytelmäharjoitukset vastaavat koulutusohjelmaan pyrkivien oppilaiden pitkän linjan koetta. Näin ollen näytelmässä asioituneille tarjoutuu tilaisuus jatkokouluttautumiseen Aleksanterin teatteriin perustettavassa kansainvälisessä monikulttuurisessa teatterissa.

Jos kiinnostuit, ilmoittaudu projektiin sähköpostitse tai puhelimitse. Ilmoittautuneille tiedotetaan projektista tarkemmin.
yhteydenotot Aino Sederholm, luovan mustalaiskulttuurin yhdistys Drom ry
[email protected] p. 0400-766931

0

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

        Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        502
        6527
      2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

        KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        298
        2431
      3. Pikkunaiselle terkkuja

        Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
        Ikävä
        387
        1984
      4. Kuinka paljon on

        Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
        Ikävä
        124
        1169
      5. Kauniit naiset

        Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
        Suomussalmi
        30
        1112
      6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

        Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
        Tv-sarjat
        5
        1094
      7. Muutto ei ratkaise mitään.

        Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
        Ikävä
        77
        912
      8. Olet vieläkin täällä

        Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
        Ikävä
        60
        894
      9. Kuka on mystinen heppamies?

        Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
        Kotimaiset julkkisjuorut
        94
        892
      10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

        kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
        Ikävä
        39
        774
      Aihe