HALUATKO NÄYTTELIJÄKSI?
Etsimme eri-ikäisiä näyttelijöitä ja laulajia/muusikoita kirjailija Veijo Baltzarin ohjaamaan monikulttuuriseen musiikkinäytelmään ”Jumala on Suuri”. Harjoitukset käynnistyvät helmikuussa 2011 kulttuurikeskus Caisassa siirtyen myöhemmin Temppelinaukion kirkkoon, jossa näytelmää esitetään syksystä 2011 huhtikuuhun 2012 saakka. Suurnäytelmä toteutetaan Drom ry:n ja Helsingin Seurakuntayhtymän yhteistyöprojektina. Uuden testamentin tapahtumat peilaavat monikulttuurista nyky-yhteiskuntaa. Näytelmä jatkaa virinnyttä yhteiskunnallista keskustelua kirkon suhteesta ihmiseen erityisesti vähemmistöjen, romanikerjäläisten, maahanmuuttajien ja syrjäytyneiden nuorten väliinputoajien näkökulmasta.
Uskonnot taistelevat yhä keskenään, käyvät sisäistä valtakamppailua ahneuttaan ja kateuttaan. Radikalismin turruttamat yhteiskunnat pyrkivät markkinatalouden johtamina yhä muodikkaampiin ratkaisuihin unohtaen ihmiset. Niin sanottu radikalismi ja ylisuvaitsevaisuus ovat luoneet moderneissa yhteiskunnissa arvotyhjiön, johon massat on helppo totuttaa edistyksen nimissä. Onko kirkon tehtävä tulevaisuuden yhteiskunnissa liittyä ylisuvaitsevien propagandistien joukkoon vai onko sen tehtävä opettaa, sivistää ja ylläpitää arvomaailmoja? Jeesus lunasti syntimme kuolemalla ristillä. Oliko uhri Jumalalle tarpeeksi suuri, vapautettiinko ihmiset synnin taakasta? Vai kärsivätkö ihmiset yhä synnin kirouksesta? Keitä tänä päivänä ristiinnaulitaan?
Harjoituksissa lähdetään liikkeelle ilmaisutaidon opetuksen alkutekijöistä, kuten itsessään istumisesta, itsetunnon rakentamisesta ja itseensä luottamisesta, joten työskentelyssä käytettävät metodit hyödyttävät kaikilla elämän alueilla. Näytelmässä on joitakin suuria kantavia rooleja, joiden esittäjille järjestetään koetilaisuus. Tilaisuuden ajankohdasta sovitaan myöhemmin. Kokemus ei ole tarpeen, sen sijaan tärkeää on sitoutuminen ja käytettävyys. Ujous ei ole este näyttelijäntyössä. Päinvastoin, yliosaaminen, päälle liimaaminen, sekä tietynlainen röyhkeys ovat ongelmia ohjaajalle. Vähemmistötausta ja/tai kiinnostus monikulttuurisuutta kohtaan lasketaan eduksi.
Näytelmäharjoitukset ovat alkua Barvalo drom- koulutushankkeelle, jonka aikana kehitetään uusi vähemmistö-ideologinen luova pedagogia. Näytelmäharjoitukset vastaavat koulutusohjelmaan pyrkivien oppilaiden pitkän linjan koetta. Näin ollen näytelmässä asioituneille tarjoutuu tilaisuus jatkokouluttautumiseen Aleksanterin teatteriin perustettavassa kansainvälisessä monikulttuurisessa teatterissa.
Jos kiinnostuit, ilmoittaudu projektiin sähköpostitse tai puhelimitse. Ilmoittautuneille tiedotetaan projektista tarkemmin.
yhteydenotot Aino Sederholm, luovan mustalaiskulttuurin yhdistys Drom ry
[email protected] p. 0400-766931
OSALLISTUJIA HAETAAN SPEKTAAKKELIIN
Aino Sederholm
0
603
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370