Kerropa ne parhaat vinkit, miten sen saa kulkeen yli 200. Yks kaveri sanoi että mäntiä voi lyhentää ja kaasuttimen voi vaihtaa mutta minkälaiseen?
Deeksän parhaat trimmivinkit
mikaV
9988
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miksi pitää vanha auto saada kulkemaan yli kahtasataa? Onhan niitä uudempiakin valmiina.
Suosittelisin varomaan tuommoista kaveria ,ei liene oikea kaveri.
...suuremmat karvanopat tehoaa varmasti.
Miksi se dx pitäisi saada kulkemaan yli 200 km/h
eihän sen ajo-ominaisuudet riitä sen ohjaamiseen tuolla nopeudella eikä suomen tiestöt tuolla nopeudella ajamiseen.
Jos menet konetta sorvaamaan voi tulla tehoja lisää mutta se paukahtaa rikki kun niitä rupeaa kunnolla käyttämään.
Keskity vain saamaan dx katsastuksesta lävitte.
Riippuu vähän millä koneella DX on varustettu.
1,3l 4K-moottorista nyt ei paljoa tehoja revitä.
4K:n ongelma on sovitustilan ahtaus koska imu- ja pakosarja sijaitsevat päällekkäin, ja näin ollen ei liikoja tiloja ole käytössä.
Ihan täysin kirvestä ei kannata kuitenkaan kaivoon heittää. Pakosarjan saa muutettua paremmin virtaavaksi ja imusarjaa voi hieman pyöristellä ja sovittaa adapterilla paremman kaasuttimen orkkiksen tilalle. Kantta voi höyläyttää koneistamolla alemmaksi ja samalla avartaa kanavia ja muotoilla ne paremmin virtaaviksi.
Samoin voi työstää venttiilejä hieman isommiksi ja koneistuttaa kunnon seetipinnat niihin. Samoin kanteen voi teetättää virinokan jolla sa nostoa lisää, ja täten virtaamia voi lisätä koneeseen. Nokan muutto vain tuo kyllä lisää probleemia koska vakionokka antaa rattaan kautta sytkän ajoituksen, muuta mitäpä tosivirittäjä pienistä :). Kierrosherkkyyttä saa keventämällä vauhtipyörää, tosin mitään ultrakevyttä frisbeetä siitä ei kannata tehdä.
Jos taasen koneena on 1,6l 2-T kone, on viripotentiaalia monin verroin enemmän. Lisäplussana on 2-T koneessa ns. läpihengittävä kansi, eli imu- ja pakosarja ovat eri puolilla.
Tälläiseen koneeseen on helpompaa vääntää kunnon pakosarjaa koska tilaa mutkille on reilummin.
Huippuna 2-T lohkossa on koneeseen saatavana 2 T:hen sopiva geU-kansi(yamahan tekemä) jossa on tuplaylänokat(twincam). Koneen viripotentiaali on todella huima ottaen huomioon että kyse on 80-luvun 8-venttiilikoneesta ilman ruiskuja tai 16-v tekniikoita.
Huipputehoja tuollaisesta 2 T-geU koneesta saa jopa 160 hv konetehona, eli maaginen 100hv/l on mahdollinen.
Tietenkin corollaan saa myös gti-tekniikan vaihdettua, jolloin koneena on 1,6l 16-v ruiskumoottori.
Omasta DX:stä tuli aikoinaan laitettua kantta paremmin virtaavaksi ja pakoputkea suurennettua maltilla, eli tarkoituksena ei ollut tehdä autosta kuurouttamislaitetta. Ilmeisesti silloinen viritys onnistui koska bensan kulutus kasvoi merkittävästi ja ainakin tehon tunne oli valtava :D.
Eipä sillä , hyvä ja hauska auto se DX oli.
Niin, tuo varsinainen asia oli että miten DX:n saa kulkemaan 200km/h. Veikkaampa että ainoa keino taitaa olla pudottaa se lentokoneesta riittävän korkealta ja toivoa että pudotusnopeus ylittää 200km/h joka kuitenkin on epätodennäköistä. DX:n alustan ominaisuudet ei taida reippailakaan muutoksilla riittää käsiteltävyyteen 200km/h nopeuksilla.
Alustan muutoksia tuollaisia nopeuksia silmällä pitäen niin tulisi ainakin olla riittävä tuenta teka-akselilla(4-linkit), ja samoin etuvakaaja menisi uusiksi yhdessä iskunvaimennuksen ja jousituksen kanssa. Ajettavuus paranee kun asentaa poikittaistuet sekä eteen että taakse.
Joka tapauksessa DX:n piiskaaminen 200km/h nopeuteen on hullun hommia :), mutta hauskaa varmasti kunhan onnettomuuksia ei satu.
Olen samaa mieltä tuossa "hullun hommia" komentissa...
Normaalisti ajoaominaisuudet vakio alustalla alkavat kadota tuossa 150 km/h kohdalla ja auto alkaa "vaeltaa" levottomasti tiellä. Käytännössä alustan suunniteltua huippunopeutta ei kannata ylittää ellet ole joku duutsoni suljetulla radalla.
Jos haluat lisää potkua DX:ään niin katso samasta mallisarjasta isompaa konetta alle, huomioi myös että alustan tulee olla vastaava kuin nykyinen.
Isoja muutoksia ei kannata tehdä koska sillä rahalla saa jo nopeamman rassin alle.
Lait ja asetukset on myös muistettava mikäli autoa meinaa käyttää katsastuksen ylitse. Ja tietysti jos autolla tulee ISO vahinko ja se ei vastaa tieliikennemääräyksiä vakuutusyhtiöt heittäytyvät TODELLA hankaliksi.
Lisätietoa muutoksista. http://fiat-abarth.net/muutos2.html
http://www.finlex.fi/pdf/sk/02/vihko186.pdf
En minä ole däksää laittamassa. Muistelin vain miten aikoinani "hullussa nuoruudessa" DX:siä laiteltiin.
Olet kyllä oikeassa, isoja summia ei kannata däksään upottaa, ellei sitten todella tee itselleen hauskanpitoautoa kesäleluksi.
Toisaalta, tuollainen 2-ovinen KE70 farkkukorinen corolla takakireällä 1,6l 2T-geu koneella ja kunnon alustala voisi olla kiva leikkikalu......*pitäisköhän alkaa suunnittelemaan* :D
sen tojon saa kulkeen yli 200 ku panee sen ferrarin hinaukseen... muuten tosi hyvä idea lyhentää mäntiä rautasahallako meinasit tehä... hah hah...
Mikä ihmeen idea tässä on? Jossain kaksitahti koneessa, jossa männän helma peittää imuaukkoa ykk:ssa voi olla jotain hyötyäkin, mutta tätä tapausta ei ymmärrä.