Koivunsiitepöly-mikään lääke ei tehoa!

epätoivoinen

Minulla on ollut oireita koivunsiitepölystä jo kolme vuotta. Olen kokeillut ainakin 3-5 eri lääkettä ja alkaa jo turhauttaa. Yritän jopa ottaa yhden pillerin lisää, jotta tehoaisi. Aluksi otin jotain yleistä lääkettä, josta tuli tunne kuin olisi ollut kuumeessa ja aineissa ja ihan pimpelipom, enkä tajunnut mistään mitään. Toinen auttoi muutaman kuukauden joka tehosi myös eläin- ja ruoka-allergioihini, mutta lopulta siitäkin loppui teho. Sitten oli joku toinen lääke, jolla ei ollut mitään vaikutusta. Sitten sellainen, joka aiheutti vain päänsärkyä ja aivan kuin olisi lisännyt oireita. Ja se mikä minulla nyt on niin ei kylläkään tehoa.

Ihoni kärsii eniten kevät-kesä-syksyllä. Luomet, posket, kuolmakarvojen ympärystä, huulet ja niiden ympärystä, korvat, kaula, käsivarret ja sormet ovat kuivettuneita, kutisevia, kirveleviä, välillä karisee nahkaa irti, välillä tulee verta kun oikein pahaksi menee, joskus tulee rakkuloita. Mitä ihmettä tämä oikein on? Olen kokeillut useita voiteita, mutta ne jotkat auttavat vain JOSKUS niin ne ovat ihoa ohentavia ja niitä ei saisi käyttää jatkuvasti, mutten voi millään lopettaa niiden käyttöä, koska silloin ihoni karisee ja vuotaa verta, eikä meikitkään peitä haavoja!!

11

3260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pojallani

      Poikani on pahinta laatua allerginen koivulle, lepälle ja kaikille heinille. Hänkin on kokeillut melkein kaikki mahdolliset lääkkeet.
      Tällä hetkellä on parhaiten tepsinyt jo useamman kesän Telfast( reseptillä) ei väsytä eikä aiheuta muutakaan lisäoireita. Lisäksi Rhinocort agua nenäsuihkeita ja Lomudal silmätipat. Aika hyvin tulee näillä juttuun.

      • Moniallerginen

        Itsellä on toiminut myös tuo Telfast parhaiten, ei väsytä tippaakaan ja oireet pysyy kurissa suht hyvin. On muuten kettumaisia nuo allergiset iho-oireet... tiedän tunteen. :(


      • minä vain
        Moniallerginen kirjoitti:

        Itsellä on toiminut myös tuo Telfast parhaiten, ei väsytä tippaakaan ja oireet pysyy kurissa suht hyvin. On muuten kettumaisia nuo allergiset iho-oireet... tiedän tunteen. :(

        Koivu saa minunkin silmät ja nenän vuotamaan, ja iho kutisee. Ja suurimman osan ajasta olen kuin zombie, lääkityksestä johtuen. Tilanteesi kuulostaa aika pahalta, ja minusta vähän tuntuu että kaikki oireesi eivät tule koivuallergiasta. Iho-oireesi voivat olla myös ruoka-allergiaa. Monet koivuallergikothan reagoivat esim. pähkinöihin, raakoihin kasviksiin jne. Itselläni ihon superkorpuksi kuivattaa soija ja saa iholle jopa rakkulat. Pähkinöihin pahimmillaan tukehdun, mutta myös iho-oireita tulee. Tarkastele ruokavaliotasi ja katso löytyykö sieltä syyllinen kurjaan oloosi. Tee ns. eliminaatiodieetti (tai mene lääkärille kyselemään apua). Itselläni oli aiemmin kierre että lääkitsin kurjaa oloani suklaalla joka pahensi tilannetta ja sai minut syömään lisää "myrkkyä". Tsemppiä sinulle. Allergiat ovat melkoinen riesa, mutta niiden kanssa on vain elettävä.


    • allerginen

      Tässä sinulle muutamia siitepöly allergioihin tehoavia(ainakin mulle tehonnut)lääkkeitä. Kokeile esim.Duact ja Benadryl lääkkeitä,joita saa apteekista myös ilman reseptiä. Esim.Duact on erittäin vaikeisiin reagointi ongelmiin.

      Kirjoitit myös että kärsit erilaisista iho-ongelmista, voiteiksi saataisi käydä Atooppisen ihon voiteet joita on erilaisia.Apteekista kannattaa myös kysyä,mutta kosmetologeilta voi kysyä GERARDS sarjan ATIPICA= atooppisen ihon voidetta. On todella tehokas erilaisten öljyjen ansiosta ja käytän myös itse. Tuotteen hinta on n.40 euron paikkeilla,elikkä hyvin hintava.

      • farmaseutti

        Duact ei ole käsikauppalääke, saa vain reseptillä. Lisäksi käytetään lähinnä allergisen nuhan hoitoon, ei todellakaan tehoa anafylaktiseen shokkiin (=nielu turpoaa umpeen jne.). Ottakaa selvää asioista ennenkuin kirjoittelette mitä sattuu, voi kuitenkin olla elämästä ja kuolemasta kyse...


    • Mira

      Oletko käynyt allergologilla? Suosittelisin siedätyshoitoon hakeutumista. Auttaa!

      • AJM

        eli omakustannusta ei enää ole. Asiasta ei suureen ääneen puhuta kuntien talouden takia, mutta kysykää lääkäriltänne.


      • Mira
        AJM kirjoitti:

        eli omakustannusta ei enää ole. Asiasta ei suureen ääneen puhuta kuntien talouden takia, mutta kysykää lääkäriltänne.

        Mä oon käynyt yksityisellä, hoito ohjelmat pikkusen erilaisia. Kunnallisessa, terveyskeskuksessakin olen käynyt ½vuotta, kun muutin toiselle paikkakunnalle. Siellä se oli ilmaista. Myös allergiasairaalassa onnistuu. Siellä hoito kestää 3 vuoden sijaan, pari viikkoa. Hinnasta en sitten tiedä. Mutta sairaalassa hoito on intensiivihoitoa, eli siellä ollaan kokoajan tarkkailussa tms. Kun taas yksirillä käydään 1-8viikon välein.


    • Sununna

      On hieman vaikea auttaa, jos ei tiedä, mitä lääkkeitä olet jo käyttänyt. Ja sitä paitsi, sinun pitäisi kääntyä allergologin puoleen. Varmasti osaisi auttaa sinua atooppisen ihosi kanssa sekä muiden allergisten oireittesi kanssa. Ei muuta kuin lääkäriin!

      • kokemusta on

        Suosittelen lämpimästi siedätyshoitoa :)
        Ks. uudempia keskusteluja seuraavalla sivulla.


    • jasu

      sain avun essex plus emulsio voiteista kuivaan ihoon,essex lotion hydrogeeli on kevyt voide.käytän voiteita joka pesun jälkeen,imeytyy helposti,iho ei jää rasvaisen oloiseksi.suosittelen kokeilemaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5217
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4076
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2189
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1977
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1805
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1444
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1260
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1046
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      991
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      990
    Aihe