Uusi Samara Venäjältä

Samara-mies

33

1045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tov_wiljami

      Edellä on ollut joukko hourailijoita ollut asialla, mutta mukana on ollut myös hyvin asiallinen vastaus. Venäjältä ei Ladaa kannata hankkia, vaan mieluummin vaikka Saksasta. Luultavasti Ladaa tuodaan muuallekin Keski-Eurooppaan, joten nekin tulisivat kyseeseen Ladan hankinta-alueena.

      Itsellä on kokemusta kolmesta Ladasta. Perusmalli kesti mukavasti ainakin 120 000 km. Sitten oli vuorossa malli 110. Se kesti hyvin 125 000 km, mutta sitten alkoi tulla ongelmia ja auto meni vaihtoon. Korjauksia kuitenkin tarvittiin, mutta sillekin löytyi ostaja. Nykyinen on vuoden -95 Samara ja kilometrejä on vähän vaille 250 000. Sillä ajetaan edelleen.

      Ladan heikoin lenkki on ollut malli 110. Niitä myytiin täällä jonkin verran 2000-luvun alkuvuosina ja niitä näkyi sen seurauksena usein teillä. Nyttemmin, vaikka niiden ikä olisi alle 10 vuotta, ei niitä juurikaan näe liikenteessä. Kyseisen 110:n heikkoudet tunnustettiin myös venäläisissä autoalan lehdissä. Aivan ilmeisesti se laski Ladan mainetta.

      Samara tuntuu luotettavalta, kun mallia on valmistettu 1980-luvulla ja valmistetaan edelleen.

      Todettakoon myös ketjun aloituksessa mainitusta linkistä eräs siinä mainittu seikka: Lada-henkilöautojen myynti on lisääntynyt Venäjällä vuoden 2110 aikana 48 %. Se onkin melkoinen saavutus, sillä Lada kilpailee Venäjän markkinoilla eri puolilta maailmaa tulevien automerkkien kanssa, ihan niin kuin se tekisi Suomessakin, jos merkkiä tänne tuotaisiin.

      Ladan toiminta jatkuu, mutta tuskin maastamme saa ostaa uusia Ladoja ainakaan lähitulevaisuudessa. Kun niitä ulkomailtakaan ei tänne juuri tuoda, Ladat ovat - valitettavasti - katoava ilmiö tieliikenteessä.

      • ex ladisti

        Monet huonot ja elinkelvottomat aatteet ja kapistukset ovat kadonneet tai katoamassa. Eikä kenekään tule niitä ikävä.


      • Kanto.

        on sellainen että ensimmäinen Lada oli 1200 L malli vm. 89. Pelasi hyvin muistaakseni 280000 km ajoin sillä. Sitten oli niitä muita auto merkkejä välillä, kun ostin tämän 111 mallin joka on 2006 vm. Tähän on tehty takuu aikana venttiili remontti eipä sitten muuta. Ajettu nyt 81000km. Tuosta venttiili remontista minulla on omat epäilyni tuonne Delta-auton suuntaan. Ajattelen niin että jos Ladani kone, kytkin ja vaihteisto kestävät niin enköhän minä sillä ajele jos vaikka siihen joskus joutuisi jonkun tunnistimen taikka releen vaihtaan. Ei minun laittama raha summa nousisi koskaan niin suureksi kuin jos olisin ostanut jonkun muun yhtä uuden auton.


      • viheet
        Kanto. kirjoitti:

        on sellainen että ensimmäinen Lada oli 1200 L malli vm. 89. Pelasi hyvin muistaakseni 280000 km ajoin sillä. Sitten oli niitä muita auto merkkejä välillä, kun ostin tämän 111 mallin joka on 2006 vm. Tähän on tehty takuu aikana venttiili remontti eipä sitten muuta. Ajettu nyt 81000km. Tuosta venttiili remontista minulla on omat epäilyni tuonne Delta-auton suuntaan. Ajattelen niin että jos Ladani kone, kytkin ja vaihteisto kestävät niin enköhän minä sillä ajele jos vaikka siihen joskus joutuisi jonkun tunnistimen taikka releen vaihtaan. Ei minun laittama raha summa nousisi koskaan niin suureksi kuin jos olisin ostanut jonkun muun yhtä uuden auton.

        ... kuin jos olisin ostanut jonkun muun yhtä uuden auton.

        KORJATTUNA

        ...kuin jos olisin ostanut jonkun auton.


      • Kanto.
        viheet kirjoitti:

        ... kuin jos olisin ostanut jonkun muun yhtä uuden auton.

        KORJATTUNA

        ...kuin jos olisin ostanut jonkun auton.

        ...........viheet. KORJATTUNA ........virheet


    • Oppikaa

      Kirjoitusvirhe, ei kirjoitus virhe.

    • Kirovets K-701

      Jos herrat lukisivat ekan viestin linkin, niin huomaisivat että Samara ei ole enää tuotannossa. Muistaakseni linkitän aiheesta jo ajat sitten. Aika kummaa että ekan viestin lähettänyt kysyy Samarasta ja ei osaa lukea linkkiään ja huomaa Samaran poistuneen tuotannosta.Grantaa tekee alihankkija ja Kalina on seuraava poistuja. Priora pysynee jonkin aikaa ja Nissan Almeran tuotanto alkaa seuraavalla kvartaalilla. Renaultin mallin tullessa 2014-2015 poistuu Priora.

      Eipä toisaalta Lada-miehiltä sisälukutaitoa voi olettaakaan.

      Kaiken huippu oli joku joka kysyi tuotantomääristä. Ei taida olla Lada-miehet kuulleet Googlesta? Kielitaito rajoittuu suomeen ja savoon.

      • Kanto.

        Tuottaa vaikeuksia lukea tätä sinunkin sepustusta mitä tarkoitat kun kirjoitit: "Muistaakseni linkitän aiheesta jo ajat sitten"
        Aloittaja ja me Ladan omistajat toivomme saavamme vielä uusia Ladoja olivatpa ne Samaroita tai sitten Ladan muita malleja. Tämä kait oli varmaan hänen tarkoitus.


    • Kirovets K-701

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1550
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      238
      1211
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      248
      991
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe