Kysymys vaatteista

jepajupaju

Eli kun lähen nyt 10.1 armeijaan tietysti omissa vaatteissa, talvitakissa yms niin kannetaanko ko. vaatteet ekoilla lomilla takasin kotio vai jääkö ne sinne koko ajaksi? Haluisin tietää otanko normivaatteet vai jotkut surkeat rynttyyt joita en tulisi tarvitsemaan.

4

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 362vrk:n alokas

      Omat kamppeet lähtevät hiiteen heti kun mahdollista. Armeijankamppeita pidetään päällä iltavapaillakin, vaikka olisit huvipuistossa. Ainoastaan lomilla voit vaihtaa omat kamppeesi kun olet päässyt kotiin. Jos kuljet sotilaspuvussa jossain muualla kuin kassulla niin, että esim. lakkisi on vinossa tai vetskari auki, ja joku ylempiarvoinen sen näkee, siitä voi tulla sanomista kassulla. Sotilaspuvussa et myöskään pääse Ruotsiin. Ota mukaasi ihan normikamppeet, saat varusvarastolta intin kuteet samana iltana kun astut palvelukseen.

      • eipäei

        tuo nyt ei vastannut yhtään kysymykseen


    • 1234455

      Omat siviilivaatteet tuodaan kotiin ekoilla lomilla. Tämä on järkevää koska kaappiin jää näin enemmän tilaa. Toisekseen omia vaatteita tarvitset vasta intin päättyessä, kun kotiudut.

      HUOMAUTUS:

      kannattaa kuitenkin varata mukaan varalle sukkia (mustia) ja alushousuja. Oma välikerrasto on myös leireillä korvaamaton ilo. Kannattaa jo etukäteen hankkia sellainen välivaatetus mikä pitää lämpimänä vaikka hikoilee. Urheilukaupoista kannattaa kysyä. Myös omasta kaulurista on paljon iloa, puolustusvoimat kun eivät jaa varusmiehilleen mitään kaulaliinaa tms. Väri kannattaa olla tosin vihreä, niin ei erotu massasta. Lisäksi jos haluaa pitää sormet lämpiminä pakkasilla niin puolustusvoimien hanskojen alle kannattaa hankkia omat sormikkaat jotka pitävät vettä, myös sormien lämmittimet ovat kätevä apu kylmillä leireill ja etenkin vartiossa :)

      • ...

        PV tarjoaa kaulurin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1970
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      303
      1177
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      989
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      888
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      799
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. Mitä tekisit jos näkisit täällä viestin joka on varmasti sulle

      Olisit siitä 100% varma.
      Ikävä
      71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe