Kyllästyttiin kaverin( ollaan molemmat 32 v) kans kapakoiden siiderikanoihin ja päätimme siirtyä tanssilavoille, jossa mies vielä on kuulemma mies ja nainen käyttäytyy naisellisesti. Juostiin aluksi Maijan kursseilla ja treenattiin viikolla kursseilta löytyneiden tyttösten kanssa. Läksimme sitten tansseihin.
Haettiin ikäisiämme ja nuorempia naisia tanssimaan ja alkoi touhu ihmetyttämään. Naama nyrpeenä lähtivät
lattialle jotkut jopa selvästi pakoilivat hakua. Pari kertaa tuli palautetta tanssitaidosta. No, se ei tientenkään huippua ole mutta ei se tuolla käytöksellä paranekaan. Pointi on tämä; miksi naiset valittavat ettei tansseissa käy nuoria miehiä, jos he itse tylyllä käytöksellään ne sieltä karkottavat. Nämä nyrpee naamatkin ovat joskus aloittaneet, eikä varmasti tanssi silloin hyvin sujunut. Kerrankin kaveri kävi hakemassa rivin päästä ja tyttö antoi pakit. Koko naisrivi kurkotti kaulaansa ja kun mies haki vieressä olevaa
hänkin antoi pakit ja näki selvästi että ei itsekään tiennyt miksi, mutta kun toikin antoi ! Kana on kana vaikka mitenkä tasaarvoa vaatii, se on pakko taas kerran todeta.
Haettiin ikäisiämme ja nuorempia naisia tanssimaan ja alkoi touhu ihmetyttämään. Naama nyrpeenä lähtivät
lattialle jotkut jopa selvästi pakoilivat hakua. Pari kertaa tuli palautetta tanssitaidosta. No, se ei tientenkään huippua ole mutta ei se tuolla käytöksellä paranekaan. Pointi on tämä; miksi naiset valittavat ettei tansseissa käy nuoria miehiä, jos he itse tylyllä käytöksellään ne sieltä karkottavat. Nämä nyrpee naamatkin ovat joskus aloittaneet, eikä varmasti tanssi silloin hyvin sujunut. Kerrankin kaveri kävi hakemassa rivin päästä ja tyttö antoi pakit. Koko naisrivi kurkotti kaulaansa ja kun mies haki vieressä olevaa
hänkin antoi pakit ja näki selvästi että ei itsekään tiennyt miksi, mutta kun toikin antoi ! Kana on kana vaikka mitenkä tasaarvoa vaatii, se on pakko taas kerran todeta.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Tuon saa kokea silloin tällöin kokeneempikin tanssimies. Määrätyille naisimisille nousee tanssitaidosta se yksi aine päähän. Kaikkea ollaan vaatimassa vaikka naamassa ei aina olisi varaa. Parasta on se kun tämä nirppa törmää tummaan mieheen joka ei ole tasa-arvosta kuullutkaan, on niin nöyrää ja kuuliaista kuin vai voi. Myös mustalaiset ovat pitäneet ohjat käsissään. Siellä nainen on omalla paikallaan ja kaiken lisäksi tyytyväisenä. Nykynaiset kun taiteilevat naisellisuuden ja miehekkyyden välimaastossa on käytös juuri tuonkaltaista.
TÄÄLLÄ MATO
EI KANAT LÄHE
Olet ilmeisesti tottunut siellä baariloissa helppoihin siiderikanoihin. Lavoilla pitää keksiä muita konsteja kanojen saantiin.
Kun tarpeeksi kiertelet lavoilla, tulet huomaamaan erään ponihäntäisen tyypin. Hänen sylissään kanat viihtyy. Ota siltä oppia.
Tätä samaa on jaksettu Suomi24:llä jurputtaa aina.
Ei tietysti ole auttanut, vaikka olen moneen kertaan huomauttanut, että uuden ja varsinkin aloittelevan hakijan pitää aina harkita tarkkaan, onko hänellä riittävästi annettavaa hakunsa kohteelle. Tuon harkinnan pohjaksi löytyy havaintoja riittävästi jo parin kappaleen verran sivusta seuraten. Silloin voin panna merkille, millaisten partnerien kanssa kyseinen henkilö tanssii -ja miten. Samalla voi myös yleensä havaita, että toisetkin sillä alueella hakurivistössä oleskelevat ovat samalla tasolla tanssillisesti.
Jos sitten hakukohteeksi suunniteltu jää jostakin syystä ensimmäisen hakuaallon jälkeen rivistöön seisomaan, voi onneaan kokeilla, mutta ei pidä pettyä, jos silti pakit tulee.
Kannattaisi siis todellakin aloittaa varovaisesti lähempänä hakijan omaa tanssitaitoa olevista.
Niinpä, ennen kuin ryhtyy haukkuja jakelemaan, on syytä paneutua oman toimintansa soveltumiseen tanssipaikan tilanteeseen ja siellä olevien ihmisten sijoittumiseen sosiaaliselle kartalle.
Sovinistisilla ja rasistisilla asenteilla ei ainakaan mitään tasa-arvon asiaa ajeta.
Hyvä Truehum, kirjoitit juuri kuten minäkin olisin asian ilmaissut!
Ensikertalaiselle tanssilavoilla käyttäytyminen saattaa olla hämärän peitossa, mutta jonkin aikaa (muutamien iltojen jälkeen) esimerkiksi hakurivistöjen muodostumisesta saa kuvan.
Varmasti saakin pakit nuorimies, jota ei ole nähty vielä tanssimassa tai joka ei ole osoittanut kovinkaan hyvää tanssitaitoa ja joka vielä erehtyy hakemaan sieltä hakurivistön päästä tyttöä, joka valikoi tanssitettavansa tarkkaan.
Nirpoiksikin näitä pakkeja jakelevia on joskus kutsuttu, mutta he ovat tulleet paikalle ensisijaisesti tanssimaan, jolloin hakijan muut kriteerit tanssitaidon puuttuessa eivät merkitse juuri mitään. Olen itse mies, mutta ymmärrän hakuista kieltäytyviä naisia, koska itsekin harrastan tanssia.
Pää pystyyn vaan ja tanssimaan! Niin kauan että löydätte sen "oljenkorren", sitten tanssi-illat alkavat sujua ja huomaatte itsekin osaavanne tanssia paremmin ja paremmin.
näiden "nuorten" aloittelevien miesten puolella. Se, että nimittelivät naisia kanoiksi ei ollut kyllä asiallista, mutta pakit ottaa päähän ja ymmärrän. Tämän päivän tanssitaidon taso on aika korkea, mutta löytyy sieltä niitä aloittelijoita ja myös niitä, joille ei se "neste" ole noussut päähän, tanssitaidon kasvettua. Itse suhataudun näihin hakuihin mielenkiinnolla, jos miehellä on todella into oppia ja huumori mieli, niin silloin harjoitellaan siellä tanssilattialla, siellähän se taito karttuu. On näitä "kanoja", mutta myös "kukonpoikia" jotka ovat niin täynnä osaamistaan, että jakelevat niitä pakkeja, eihän sitä voi iltaansa pilata tanssimalla aloittelijan kanssa, eivät muista enää, että olivat joskus itse tuossa samassa jamassa.
Jatkakaa "pojat" vaan siinnikkäästi, sieltä se tanssin ihanuus löytyy, mutta älkää antakon sen "nesteen" nousta päähän.
Juu, miehen oma asenne ratkaisee tuleeko rukkasia vai ei.
Miehen taytyy osata käyttäytyä! Mies ei saa olla liian tunkeileva, eikä päällekäyvä!!
Tanssitaito ei ole se ratkaiseva tekijä!!
Jos mies osaa käyttäytyä hillitysti ja on selvinpäin, niin ei hän silloin rukkasia keneltäkään saa!!
Ei tästä vielä kovinkaan montaa vuotta ole, kun itsekin opettelin tanssimaan ja tuollaisen havainnon olen lavoilla tehnyt.
vaan lavalle,joissa merkintä mikä on tanssitaito naisilla.Siinä voi sitten itsekukin nirppa tai vähemmän tanssinut asettua taitoaan vastaavan kyltin alle.Alkaa helpottua haku, kun tietää ketä uskaltaa hakea.Alahan Sinä Humppis ajamaan asiaa, kun olet niitä tanssimaailman puuhamiehiä.Säästyttäisiin molemminpuolisilta nöyryytyksilä.
Pitäis vissiin meidän pohjoisen miesten tulla joukolla sinne etelään tanssimaan ja näyttää teille etelän miehille, et kuinka naista haetaan ja tanssitetaan!!! ;)))
Tervetuloa. EI täällä ikinä ole lappalaiset saaneet tanssia. Naiset haluaa tä'äällä hiukan eri asioita kuin ne napapiirin vosut joita te siellä terrorisoitte. Saatte vain pahan mielen itsellenne jos tänne tuolla asenteella saavutte.
No, eihän naisen kanssa tanssiessa voi mitenkään pahamieli tulla!
Ja naisillekin tulee vain hyvämieli, kun mies osaa hakea ja tanssittaa heitä!
Näin meillä! ;))
Ei lapin miehet ole koskaan muusta kuin viinanjuonnista mitään ymmärtäneet. Nunnukanunnuka lailaaloilaa. Lappalaiset on sitäpaitsi niin lyhyitöä ettei ne yletä etelän naisen kanssa edes tanssiotteeseen.
Tekopirteää on tuon edellisenkin kirjoittajan jollotus. Niin teennäistä niin teennäistä.
Tässä jo tulikin muiden toimesta suunnilleen se mitä ajattelin, mutta kirjoittelenpa kun ehdin asiaa ajatella.
Jokaisessa toistuvasti kokontuvassa ihmisryhmässä muodostuu omat niin kirjoitetut kuin kirjoittamattomatkin sääntönsä. (Yleisillä kohteliaisuussäännöillä kyllä tanssisakin pääsee hyvin alkuun.)
Tansseissa käy luonnollisesti erilaista väkeä, mutta nykyään huomattava osa on selllaisia, jotka ovat aktiivisia tanssin harrastajia ja käyvät usein tanssimassa. Tähän joukkoon kuuluvilla naisillä on tiukka ja tarkka nokkimisjärjestys. He asettuvat hakujonossa yleensä lähelle orkesteria ja vähemmän osaavat ulko-oven suuntaan. Aloittelevan miehen on syytä sen verran hahmottaa pelikenttää, että selvittää missä nokkimisjärjestyksessä korkeimalla orrella olevat naiset ovat rivissä. Sieltä ei aloittelvan miehen kannata hakea ketään, siitä seuraa vain pahaa mieltä molemmille. Naisia on tansseissa yleensä miehiä enemmän, joten tanssitettavia kyllä löytyy. Lisäksi nainen voi olla halukkaampi lähtemään tanssimaan, kun eka hakuaaalto on mennyt ja hän uhkaa jäädä seinäruusuksi. Silloin saattaa kelvata vaatimattomampikin hakija.
Olen itse harrastanut tanssimista muutman vuoden melko aktiivisesti ja lavakäytännöt ja ilmiöt ovat tulleet tutuiksi. Muistan, että muutama vuosi sitten nämä ilmeisesti nokkimisjärjestyksessä korkealla olevat sattoivat katsoa minua pitkin nenänvarttaan. Viime aikoina olen huomannut hämmästyksekseni, että jotkut taannoin nenänvartta pitkin katsoneet voivat nyt hakea minua omasta aloitteestaan! Miehenä tuksin olen muutamassa vuodessa tullut viehättävämmäksi saat komeammaksi?
MItä nämä nokkimisjärjestyksessä huipulla olevat naiset sitten odottavat tanssittajilta. Minivaatimus on, että pystyy tanssimaan lajinomaisesti useita tansseja humpan ja tangon lisäksi. Naiset arvostavat, jos osaat tanssia rumbaa, cha chaata, jiveä, buggia, fuskua yms. Siinä sitä aloittelevalla miesrukalla riittää sarkaa! Tanssinainen näkee punaista, jos häntä kävelyttää ympäri lavaa joku tallusteliaj, kun samaan aikaan voisi jonkun toisen kanssa tanssia jiveä!
Sehän on selvää, että niin miehissä, kuin naisissakin eritasoisia tanssijoita. . . ja kaikille heille siellä tilaa myös on!
Kun jo tansseihin lähtiessä lähtee iloisella asenteella, niin iltakin onnistuu!
. . . Täälläpäin ei ole kanoja . . . vaan, vain ja ainoastaan Naisia isolla N:llä!
Täällä etelässä Meitä on paljon nim. KUKKOPOIKIA , Lattarikengät jalaas jotenka kanoilla ei sanssia
Mutta se ei poista tosiasiaa, että jos lavalle tulee nuori mies, hän hakee ikäistään ja kauneinta tanssimaan. Siinä yksinkertaiset hakukriteerit. Jos se ei syystä tai toisesta ole mahdollista, nuori mies jättää tansseissa käymättä.
Minun ystävistäni kukaan ei käy tanssimassa tästä syystä. Ketään ei se tanssiminen niin paljoa kiinnosta että alkaa vanhoja eukkoja tai ylipäänsä tanssitaidon perusteella valkkaamaan. Tai käymään kuukausia tanssikursseja. Ei kiinnosta etiketit.
Kenties tansseihin ei edes kaivata näitä tavallisia kavereitteni kaltaisia ihmisiä, mutta syy on juuri mainitsemani kun tiedän mitä he ajattelevat. Eipähän ole ruuhkia miesten rivissä ja vanhoilla miehillä on jotain saumoja tansseissa.
. . . jaaa . . . sielläkö etelässä kukkopojat tanssivat keskenään? . . . YÄK !!!
. . ."nuori mies hakee ikäistään ja kauneinta. Siinä yksinkertaiset hakukriteerit."
. . . Juu, ja todella yksinkertaiset on tuollaiset hakukriteerit!!!
Tuolla perusteella, jos lavalla on vain yksi kaunis nuorinainen ja 20 nuortamiestä, niin eihän niistä miehistä pääse kuin vain yksi tanssimaan koko iltana!!!
Ja jos on tuollainen hakukriteeri, niin silloin on aivan turhaa tullakaan sinne lavanreunalle norkoilemaan!!!
Eivät ne nuoret miehet sinne massoittain ole tulleetkaan viime vuosikymmeninä norkoilemaan.
"Minun ystävistäni kukaan ei käy tanssimassa tästä syystä. Ketään ei se tanssiminen niin paljoa kiinnosta että alkaa vanhoja eukkoja tai ylipäänsä tanssitaidon perusteella valkkaamaan. Tai käymään kuukausia tanssikursseja. Ei kiinnosta etiketit."
- Täytyy kai itse tanssistakin hieman tykätä ja sitä osata, jos lavoilla käy. Eihän sinne väkisin kannatakaan tulla, naamasta tunnistaa nämä vastentahtoiset tyypit. Kun on miehellä naama norsun vitulla ei kiinnosta alkaa tutustumaan.
Onhan neitipojille omat mestat. Lavoilla ei näy näitä poikia keskenään tanssimassa. Toki tyttöjen jotkut heistä lavoilla tanssivat ja se on ihan ok.
"jos lavalle tulee nuori mies, hän hakee ikäistään ja kauneinta tanssimaan. Siinä yksinkertaiset hakukriteerit. Jos se ei syystä tai toisesta ole mahdollista, nuori mies jättää tansseissa käymättä."
Jättääkö nuorukainen baarissa käymisen ellei onnistu saamaan sitä kapakan kauneinta ikäistään neitosta? Tilanne lavalla ei siis eroa kapakasta sen suhteen mitenkään.
Ei voi vaatia baarin yön kuningatarta hyväksymään seuraansa kenet hyvänsä yrittäjän, eikä voi vaatia tanssilavan prinsessaa samaan yhtään sen enempää.
"Jättääkö nuorukainen baarissa käymisen ellei onnistu saamaan sitä kapakan kauneinta ikäistään neitosta?"
-hyvä pointti! Miksi tanssilavoilla pitäisi olla "kaikki-mulle-heti" meininki?
Ongelmana tässä on juuri se, minkä moni muukin on jo ehtinyt sanoa.. haku kohdistui väärään päähän naisten rivistöä. Tosin eihän se sitä seikkaa poista, että pakkien antaminen on ikävä temppu, ellei hakija sitten ollut humalassa.. kirjoituksesta ei selvinnyt olivatko pojat menneet lavalle ravintolameiningillä muutaman oluen nauttineena.. Oletetaan nyt kumminkin ettei kaljoittelu ollut syynä.
Naisten rivistö on jakautunut taitotason ja iän mukaan. Toisessa päässä ovat taitavimmat ja/tai nuorimmat ja toisessa vaatimattomammalla taidolla varustetut ja/tai vanhimmat naiset. Aloittelevan kannattaa suunnata hakunsa siihen keskipaikkeille, keskipaikkeilta harvemmin pakkeja napsahtelee. Keskivaiheilla riviä on runsaasti eri-ikäisiä naisia, myös niitä nuorempia.. kyllä sieltä haettavia löytyy vaikka kuinka, myös nuoremmalle miehelle, ilman että tarvitsisi äitinsä ikäisiä ainoastaan tanssittaa.
Taitavimpia tyttöjä ei kannata hakea ennen kuin oma tanssitaito sen kestää (ellei sitten tyttö itse hae ensin naisten haulla), yleensä tämä tarkoittaa pidempää harrastuneisuutta ja monipuolista lajivalikoimaa. Taitavimmin tanssivat harrastavat tanssimista tanssin itsensä vuoksi.. he harvemmin ovat hakemassa muuta seuraa tansseista, heille siis tanssitaito on ainoa todellinen kriteeri hyväksyä tai hylätä haku. Ei se kanamaisuutta ole, ainoastaan valikoivuutta. Kapakassakin se paikan kaunein neitonen valitsee taatusti seuransa hyvin tarkkaan.. ainoastaan kriteerit ovat toiset kuin tanssilavalla. Nainen valitsee.. se on pojat luonnon laki, ei sitä voi millään muuttaa.
Tämä sama sääntö pätee loppujen lopuksi myös toiseen suuntaan.. aloitteleva nainen saattaa aivan yhtä hyvin saada pakit jos erehtyy hakemaan jotakuta poikkeuksellisen taitavaa.. Omasta menneisyydestäkin muistan pari nöyryyttävää kokemusta, pakit ja sitten tanssittajia jotka selkeästi muulla tavoin osoittivat että tein virheiskun hakiessani heitä.
Alku on aina hankalaa, ei kannata lannistua, vaan tehdä uusi yritys.. ottakaa vaikka ne kursseilta tutut neitoset kanssanne mukaan sinne lavalle, niin teillä on varmasti ainakin joitakin tyttöjä tanssitettavaksi. Taitotaso kasvaa ajan kanssa, lisää kursseja ja tansseja ja jonkun ajan kuluttua voitte huomata etteivät ne taitavimmat neitoset enää karsasta hakujanne. Ei se muuta vaadi kuin kärsivällisyyttä ja harjoitusta!
Minuakin aiheeton pakkien jakaminen VIhasTUTTAA suunnattomasti, mutta koska onnistuin jo hankkimaan eräällä keskustelufoorumilla viikon "jäähyn" suutuspäissäni tekemälläni tempulla, yritän nyt pitää kommenttieni tason asiallisena.
*Ei ole todellakaan hyväksi lavatanssien muutenkin jo ummehtuneelle maineelle, että uudet tulokkaat "toivotetaan tervetulleeksi" antamalla pakit nyrpeästi päin näköä. Monet tanssien vakiokävijät pitävät tätä aivan normaalina menettelynä vedoten oikeuteensa tanssia vain tasoistensa kanssa ja osoittamaala, ettei heillä ole mikään velvollisuus lähteä kaikkien kohteliaastikaan lupaa pyytäneitten kanssa parketille. Nämä kiitettävästi lavoille uskaltautuneet "noviisit" voivat kokea tämän kuitenkin hyvinkin vihamielisenä eleenä heitä kohtaan ja lopettaa heidän tanssikokeilunsa siihen. Sananlevittäminen tanssipartnerien ilkeydestä sensijaan voinykyisten tiedonvälitysmetodien aikaan kantautua hyvinkin pitkälle.
*Lavoilla noudatettavaa etikettä on ensikertalaisen erittäin vaikea omaksua nopeasti se kun opitaan lähinnä vain perimätietona ja kokemusten kautta. Toki valkoraitakenkien käyttö on jo hyvä tapa osoittaa kuuluvansa "parempaan tanssiväkeen", joka ei kaipaa satunnaisten kävelyhumppajien seuraa, mutta jos sitten katsoo parhaakseen antaa rukkaset, voi nekin kohteliaasti antaa "pätevän selityksen ja EI KIITOKSEN" kera eikä vain törkeästi poispäin kääntyen.
*Kaikilta ei voi vaatia samanlaista tanssitaitoa. Asialliset neuvot ovat aina hyödyksi, mutta tanssitaidon suorasukainen arvostelu v oi aiheuttaa paljonkin pahaa mieltä. Tanssikilpailut ovat arvostelua varten. Monet käyvät vielä nykyäänkin lavoilla toisten ihmisten seuran vuoksi eikä heillä ole intressejä saati sittemmin mahdollisuuksiakaan pyrkiä "ns. protanssijoiden" tasolle.
*Kannattaa tutustua joskus tähän listaaan:
http://www.tanssi.net/fi/p/vanhat.html
-melko korutonta luettavaa, mikä pahinta, listasta puuttuu vielä monia aivan viimevuosina lopettaneita nykyaikaisia ja sijainniltaan optimaalisia lavoja (mm. Järvenpään huvikeskus, -tanssikeskus...) kaikenmaailman peräkylien maamiesseurantalojen lisäksi. Tämä kertoo karua kieltään tanssiharrastuksen keskittymisestä yhä pienempien piirien touhuksi. Uudet, asialliset tulokkaat lavoilla ovat todellakin tarpeen lajin säilyttämiseksi maassamme, joten toivottakaamme heidät avosylin tervetulleiksi taitoihinsa tuijottamatta.
En kommentoi edellisestä viestistä muuta kuin tätä lausetta:
"Tämä kertoo karua kieltään tanssiharrastuksen keskittymisestä yhä pienempien piirien touhuksi."
Ei pienten lavojen vähenemistä voida laittaa minkään piirin tai harrastuksen syyksi. Samalla tavalla ovat hävinneet pienet kaupat ja vaikka kylien kioskit joita vielä 70-luvulla oli joka puolella.
pienet kaupat ja kylien kioskit ovat loppuneet juuri siitä syysyä, kun kävijät ovat harventuneet!Eli jos vain hyvin pieni piiri touhuaa keskenään, niinkuin nyt nämä "tähtitanssijat" niin näin käy, että homma loppuu.
Voi hyvänen aika taas.. Kuulkaa kun tämä juttu on aina ollut niin ettähakija voi saada pakit, syystä tai toisesta, etiketistä huolimatta jne. Se nyt vaan on niin, että joskus pakit voi tulla, olipa syytä tai ei! se kuuluu lavatanssimaailmaan, eikä muuksi tule koskaan muuttumaan.
Vai meinaako joku ihan tosissaan ettei ennen muinoin silloin "vanhaan hyvään aikaan" tytöt pojille pakkeja antaneet? Höpö höpö, annettiin niitä silloinkin. Jos ei pojan varallisuus/sosiaalinen status/pärstäkerroin tms. riittänyt ("kermapenkillä" istuvalle) neitoselle, niin tuskinpa onnisti.. niihän se laulussakin sanotaan.. poika pyytää tyttöä tanssimaan ja tyttö tuumaa, että se riippuu ihan siitä, montaks hehtaaria omistaa..
Että semmoista. Elämässä on varauduttava pikku pettymyksiin ja vastoinkäymisiin. Osoittaa pelkkää typeryyttä jos parit pakit saavat lopettamaan harrastuksen kokonaan.. Tuskinpa golfissakaan aloittelija kuvittelee pääsevänsä mestaritasoisen kanssa heti kättelyssä pelaamaan??
Niin että tuliko niihin pieniin kauppoihin parempia asiakkaita jotka touhusivat keskenään ja "oikeiden" asiakkaiden piti siirtyä kirkonkylien ja kaupunkien suuriin marketteihin?
No tuossa oli jo asiaa!!!! ;)))
Niin se vain menee, et heikommassa asemassa me miehet olemme ja siihen on tyytyminen ;)))
Kaikki miehet eivät vain sitä heti ymmärrä, mut aikansa ulkoruokinnassa oltuaan jopa miehenkin ajatukset voivat muuttua ;)))))
Ja siitähän kun ei pääse mihinkään, että kaiken takana on Nainen! ;)))
Ennen vanhaan tanssijoita ja tanssipaikkoja oli joka lähtöön, eivät ne kartanoiden prinesessat tulleetkaan tavallisten seurantalojen "humppailtoihin", vaan tapailivat unelmiensa prinssejä joissain upseeerikerhojen ym. iltamissa jossa "rahvaita" ei ollut heidän riesanaan. Nyt on meidän kaikkien tanssijoiden sosiaalisesta asemasta tai taidoistamme riippumatta tultava toistemme kanssa toimeen harvoissa tanssipaikoissamme.
Kanastenkin kanssako ?
...kanalasta.
Minä lähden kaikkien selvinpäin hakemaan tulevien naisten kanssa tanssimaan.Tanssitaidoillani en ehkä loista, mutta olenpahan ainakin reilu.
Osta hame. Itelles.
Yksi kysymys: Olitteko liikkeellä selvinpäin, vai oliko pohjia otettu? Lavalla pitää ainakin näyttää selvältä, muuten ei haut onnistu.
Ja vitut. Jos on tarpeeksi hyvä tanssimaan ja hyvännäköinen kuten minä, voi olla myös kännissä silloin tällöin. Tytöt vaan tykkää kun pääsevät joskus miehen seuraan, joka uskaltaa ja osaa pitää hauskaa. Ei kai naisistakaan ole aina kiva tanssia kaiken maailman jurottajien kanssa. Tanssi sujuu hyvin viel promillen hönössäkin. Ottakaa vaan ihan rauhassa tansseissakin. Ne jotka siitä kimpaantuu voi jättää riviin.
kuvittelet vaan, ei me kännikaloja kaivata ei sun komeutus meihin tehoo, eikä tanssitaitoskaan.
enemmän ja enemmän, että tämän viestiketjun aloitus oli provo. "Oikea" ketjun avaaks on n. 50 mies.
voisi olla avaaja. Siis oikeesi mies 50 vee on palsan provo.
Ne tanssii vain tuttujen kanssa
Kännissä tanssiminen onnistuu myös. Pitää tietää mitä tekee. Ei saa kähmiä, pitää olla neutraali. Keskittää katse puhuvaan tyttöön. No problem.
Tipuille ei kelpaa nuori ja osaamaton.
Vai ei tipuille kelpaa nuori. Valitseeko tiput ennemmin 60 ja risat Vuotiaan Humppiksen? Määrittele sopivanikäinen mies nuorille neidoille? 35v vai tätäkin vanhemmat?
tähän kysymykseen vastata ITSE. Eivätkä 50 - 60 - vuotiaat miehet.
Lavoilla pyörii kesäisin eräs Herra H:takin pahempi papparainen, joka EI IKINÄ tanssi ikäistensä naisten kanssa vaan hänelle naisten ehdoton yläikäraja on 30. Tanssiharrastajat arvaavat kenestä puhun tarkempia tuntomerkkejä kertomatta, talvet hän viettää lämpimämmillä seuduilla. On siinä sitten nuorten miesten mukava katsella sivusta kun ovat pro-kanoilta saaneet pakkeja kuinka he halailevat ja tanssivat kiihkeästi tämän ukin kanssa vain koska hän on NIIN PALJON PAREMPI TANSSIJA.
"On siinä sitten nuorten miesten mukava katsella sivusta kun ovat pro-kanoilta saaneet pakkeja kuinka he halailevat ja tanssivat kiihkeästi tämän ukin kanssa vain koska hän on NIIN PALJON PAREMPI TANSSIJA."
Niinpä. Maailma on kova paikka nuorille miehille! Kyllä pitäis ottaa kanoilta pois pakitusoikeus, kun eivät näköjään ymmärrä omaa parastaan. Nuoret nuorille ja papat mammoille!
Tanssitaito se on mikä ratkaisee. Pitää ensin osoittaa osaamisensa keskikastilaisten kanssa, niin sitten nämä nirpatkin saattavat hyväksyä haun. Ennen keskikastilaisia on hyvä tanssittaa vielä alemmalla tasolla olevia. Vajaa puoli tuntia siinä menee, kun vieraassa paikassa tekee tämän näytöksen käyden läpi koko ketjun. Sen jälkeen voi tanssittaa ketä haluaa (edellyttää tietysti että itse osaa oikeasti tanssia).
Pitäisikö tanssijoilla olla jonkinlaiset natsat (arvomerkit), joista tunnistaisi heti minkäarvoinen tanssija on? Esim. valkoraitojen määrä tai leveys kangissä voisi toimia tällaisena, etteivät lavojen "alokaspojat" vaan erehtyisi hakemaan "esikuntatyttöjä".
Kursseilla voisi kertoa miten lavalla toimitaan. Ei siinä muuta tarvita. Jos tulee kylmiltään lavalle ilman kurssia, niin oma on häpeänsä.
vittu siinä mitään kursseja tarvi. Haluaako joku tosissaan lavoille jotku pääsykokeet että sinne saa tulla. Kurssin jossa opetetaan missä saa seisoa tai mitä laittaa päälle. En ole koskaan välittänyt tuollaisista teennäisistä säännöistä paskaakaan. Ja hyvin on menny. Seuraa riittää kunhan ei kärvistele nurkissa ja yritä seurata jotain sotkuista etikettiä, josta kaikilla on kuitenkin ihan oma käsityksensä!!
"yritä seurata jotain sotkuista etikettiä, josta kaikilla on kuitenkin ihan oma käsityksensä!!"
Tuo etikettikäsitys on sinänsä väärä. Ei se ole mikään uusi määräys vaan ikivanha tapa ja rutiini jonka joku nyt kirjoitti paperille. Samanlaisia "etikettejähän" on tuhansia, ei kukaan mene metsästysseuran kokoukseen vaaleanpunaisessa vaatetuksessa vaikka kukaan ei kielläkään, samoin tiedostavalla nuorella on maanläheiset kuteet ja rätti kaulassa vaikka kukaan ei käske.
KANAVAIMUNA