Mitäs mieltä olette tästä: http://www.youtube.com/watch?v=bi3ve9sWslI&feature=player_embedded#! ?
Haluan ehdottomasti pitää 3v koiran ja sain viikko siten itselleni kissan jonka haluan pitää myöskin
Miten saan sen onnistumaan muulla keinoin.
Haluan ehdottomasti pitää 3v koiran ja sain viikko siten itselleni kissan jonka haluan pitää myöskin
Miten saan sen onnistumaan muulla keinoin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Helposti se onnistuu. Itsellä on ollut tai tullut kissat aina aikuisena ja kaupunkioloista. Välillä on tullut uusi koira jne..aina on mahtunut ja sopu ollut. 1-2pv menee kun kissa on tottunut koiraan, jos ei ole aijempaa kokemusta.. Tietenki vielä helpompi jos kissa on pentu.
Jos asiat menee teillä niin, kuin sanoit kannattaa laskea tulokas joukkoon heti ja siitä se alkaa.
Todennäköisesti vanhemmat koirat tökkivät pentua nenällään (voi näyttää ikävältä) haistelevat ja pyrkivät saamaan kissan kyljelleen, jotta voi haistella "mahan alta" ja siihen se ylimääräinen kiinnostus yleensä jää. Pentu voi hieman panikoida mutta nopeasti tottuu. Riippuen yksilöstä.
Jos ja todennäköisesti hilppasee vaikka esim. sohvanalle niin antaa sen siellä hieman rauhoittua ja tutkailla rauhassa. Sen jälkeen usein helpottaa jos pennun voi nostaa vaikka jollekkin tasolle (keittiö ymv..) niin kokee olonsa turvallisemmaksi alussa kun voi tutkailla uutta ympäristöään korkeammalta.. Vanhat kissat todennäköisesti "pelkää" ja vierastaa sekä väistää jonkun aikaa uutta tulokasta.
Tee tilanteesta mahdollisemman normaali vaikka et ehkä aluksi malttaisikaan.
Jos pidät aluksi kissaa sylissä tutustumisessa niin siitä voi tulla monenlaista ja pitempiaikaista harmia.
Valmistaudu hyvin hetkelliseen hässäkkään ja älä hätäänny.
Tässä vastaava keskustelu kokonaisuudessaan
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9255928
Onko tilanteesi millainen? Siis onko koira vain kiinnostunut kissasta ja kissaa pelottaa/sähisee vai yrittääkö koira hyökätä kissan kimppuun?
Itselläni on myös koira ja kissa. Kun kissa muutti meille oli se noin 2-vuotias ja koira oli 1-vuotias. Eli koira oli siis talossa ensin. Koirani oli mielettömän kiinnostunut kissasta ja olisi halunnut mennä nuuskimaan ja tönimään koko ajan. Kissa taas ei ollut eläissään nähnyt koiria ja pelkäsi yli-innokasta itseään huomattavasti isompaa koiraa. Meillä totuttaminen toimi parhaiten siten, että antoi eläinten tutustua toisiinsa aivan rauhassa ihmisen tilanteeseen puuttumatta. Tämä tietysti toimii vain jos eläimet eivät ole aggressiivisia toisiaan kohtaan. Kissa asusti kaksi ensimmäistä viikkoa kirjahyllyn päällä, josta tarkkaili rauhassa koiraa. Kissa ei suostunut tulemaan hyllyn päältä muuta kun öisin tai kun olin koiran kanssa lenkillä.
Tämän kahden viikon ajan kissa siis tarkkaili tilannetta, mutta lopulta uskalti tulla hyllyn päältä alas ja pikkuhiljaa ovat oppineet elämään keskenään. Nykyään koira ja kissa ovat parhaat kaverukset, jotka nukkuvat vierekkäin ja leikkivät keskenään ja jakavat myös vesikupin.
Eli mielestäni on parasta antaa eläinten tutustua rauhassa keskenään ja kissat etenkin tykkäävät tarkkailla tilannetta alkuun. Tietysti jos koira yrittää hyökätä kissan kimppuun niin tilanne on toinen, eikä eläimiä siis tulisi jättää ilman valvontaa. Myös siinä tapauksessa tilannetta tulee valvoa, jos kissa on sen verran rohkea, että ei välitä mennä piiloon vaan puolustautuu koiran lähestyessä. Tässä tapauksessa on vaarana, että kissa raapaisee koiraa silmään.
Mielestäni tuollainen väkisin koiran ja kissan tuominen nenätysten ei ole toimiva keino, koska kissa ja koira puhuvat eri kieltä, joten parasta on antaa niiden tarkkailla, jotta oppivat tulkitsemaan toistensa eleitä.