Uuden Skodan takuu on 2 vuotta. Aiotte pitää esimerkiksi DSG 7 vaihteistolla varustettua autoa vielä takuuajan jälkeenkin.
Kauanko aiotte pitää
utelen vaan
14728
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kuten otsikko sanoi
viis vuotta tai 160.000km
tosin aski on 6-portainen manuaalli ja neliveto.
Munkkikahvit ja kädenpuristuksen.
kahveet ja kättelyt aina kuuluu kauppaan, vaan unohdit mainita kokonaan sen vaihtohyvityksen. Skodahan säilyttää arvonsa hyvin.
Jos on 36 tai 48 kk osamaksusopimus, omistajaksi ei aiemmin pääse.
Riippuu pitkälti kilometreistä. Tuo 2 vuotta juu on toki auton takuun kesto, joten jos ennen sitä vaihdat niin se kyllä pitäisi näkyä hyvityshinnassa. Muutama tuttu on näitä ajanut ja kuulostaa siltä, että manuaalivaihteinen peli kannattaa hävittää 150 tkm tienoilla (ennen hihnan vaihtoa) ja DSG lootaiset vähän ennen. Silloin kuulemma hyvityshinnat liikkeissä alkavat vauhdilla pudota... Oman DSG-lootaisen -10 OCU:n meinasin laittaa kiertoon 3 vuoden iässä eli 130-150 tkm kohdalla... Jospa se uusi kori olisi sitten jo ulkona.
Kauppias ottaa kyllä huomioon hyvityshinnassa onko hihna vaihdettu vai ei, huono peruste siis.
Meillä on noita kaksi kappaletta ja kiertoon menevät siinä 100tkm - 20tkm. Siihen asti ajellaan leppoisasti vailla huolia ja murheita, kuten on ajeltu näitä ennen mm. DSG-6:lla ja 6v tiptronicilla.
Ostin uuden Octavian 2010 keväällä, loppuvuodesta vaihdattelin sitä halvempaan liikkeissä, mutta vaihtohyvitys paljon alle jäljellä olevan velan määrän, joten ei onnistunut vaihto. Piti ihan näyttävyyssyistä ostaa uusi Skoda, kun naapurikin vaihtoi uuteen autoon. Nyt ei oikein rahat riitä maksueriin.
Että ostaa auton velaksi??? Todellista ajattelemuutta!!!
Oletko ajatellut opiskella kirjallista ilmaisua?
Nyt on ajatuksissa ajaa 60-80 tkm. Kelpaa silloin vielä hyvin vaihdossa, uskoisin. Mulla tulee kylläkin vain noin 10 tkm vuodessa, joten saattaisin pitää autoa 5 vuotta tai jopa hieman yli. Sen nyt näkee, mutta tämmöinen on paras arvaus juuri nyt! Auto on Octavia Combi 1.8 TSI DSG.
Ja vähän päälle 200 tkm tulee aina pidettyä, Superb siis ajossa.
Ostettu on 11/2004 ja vaihtoon tammikuussa 2011
Hyvä on ajaa, hyvä tavaratila, mutta nyt mennee vaihtoon >> i30
Vikalista 88 tkm:n aikana
-3 pyörän laakerit
2' happitunnistin (Lambda)
jäähdytin
termostaatti
vilkkurele
nopeuden tunnistin
Mielestäni liiankin paljon ...yhteen autoon ,, kun jotkut kertovat ettei mitään ole tarvinnut laittaa...