Yksi hyvä vihje milloin alkaa migreeni

Migreenisti!

Haukottelu!
itse alan haukottelemaan aina kun alkaa migreeni. Haukottelu alkaa ihan yhtäkkiä ilman syytä. Lisäksi voi tulla myös pientä sekoilua.

Kannattaa siinä vaiheessa aloittaa lääkkeen ottaminen, jottei ylläty kun aikaisin aamulla herää migreeniin.

Onko sinulla jotain erikoisia merkkejä milloin migreeni alkaa?

8

1325

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeyvis3

      Haukottelun lisäksi olen ärtyisä kuin marjaskarhu, makea maistuu ja valot ottaa silmiin.

    • kärsivä

      Olen huomannut itselläni samanlaisia oireita. Edellisenä päivä on aivan järjetön väsymys ja sitten seuraavana aamuna herään jyskyttävään kipuun mikä ilmenee aina oikealla puolella ja silmä tuntuun niinkuin ei aukeisi kokonaan.

    • jyskytijyskyti

      Sama juttu. Edellisenä päivänä tulee usein ihan yhtäkkiä järkyttävä väsymys ja uupuminen ja minulla esiintyy tässä vaiheessa usein jo pientä päänsärkyä. Tuo makeanhimo on myös tavallista, samoin se että huomaan olevani pahantuulinen. Tai ennemmin alan pyöritellä mitä ihmeellisimpiä asioita mielessäni, ja tiedostan tämän itsekin. Onneksi tiedän näiden olevan migreenin ennakko-oireita, muuten varmaan olisin varannut ajan mielenterveysneuvontaan. :o)

      Mites muuten, otatteko te lääkkeen jo heti ennakko-oireiden ilmetessä? Itse olen ottanut lääkkeen vasta seuraavana aamuna kipuun, mutta voisiko kivun välttää kokonaan ottamalla lääkkeen jo ennakko-oireisiin? Kokemuksia?

    • migraena gravis

      Jep! Tutulta kuulostaa...

      - väsymys tai kaiken kattava todellinen uupumus, jolloin ei jaksaisi edes nousta aamulla sängystä

      - älytön vauhti koko ajan - ainoa hyvä puoli tässä on se, että saa paljon hommia tehdyksi ;)

      -haukottelu

      -aivan älytön makea ja suolaisen himo (suklaata ja sipsejä menee)

      - tuskaisuus ja pahantuulisuus

      - yliaistit : valo sattuu silmiin, hajut tuntuvat tosi voimakkaasti ja äänet kuuluvat tosi kovilta. Kun minulla on migreeni tulossa tulossa tai jo päällä, ei korvieni ohi mene pieninkään kuiskaus!!!

    • Pipipää; )

      Mulla migreeni alkaa yleensä joko lievänä, normaalilta tuntuvana päänsärkynä, tai vasemman silmän paineen tuntuna. Itsekään en haluaisi alkaa "norsupyssyllä ampumaan kärpäsiä" vaan yritän ensin miedommilla lääkkeillä. Joskus olen vain havainnut sen typeräksi vedoksi; jos migreeni pääsee tosi kovaksi, ei täsmälääkkeistäkään ole apua vaan migreeni voi venyä viikonkin mittaiseksi..

    • JaaJooLee

      Nuo aistit minullakin terävöityy migreenin alussa ja aikana aivan turhan tarkoiksi. Aamulla ennen kuin migreeni iskee voisi vaan jäädä sänkyyn makaamaan kun on niiiiin todella väsynyt. Silmässä voi olla epäselvä kohta jolla on vaikea nähdä, eräänlainen hyytymä jossain kohtaa näkökenttää.

      Tosinaan puutuu sormet tai kieli, mutta tämä tapahtuu vain muutamia minuutteja ennen kuin kohtaus iskee kunnolla päälle. Mutta silloin on jo toimittava jos haluaa lääkkeen ottaa. Sitten iskeekin lähes koko kropan toispuoleinen halvauksen tapainen olotila ja kaamea särky päähän.

    • Summer_

      Mulla alkaa näköhäiriönä :/ :/ hyi..

    • wd

      Haukottelen itsekin ja saattaa myös iskeä voimakas makeanhimo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe