Mihin perustuu papukaijojen "puhekyky"?

jbioerbioernioertjnb

on aina kiinnostanut että mihin perustuu papukaijojen puheen- ja muidenkin äänien "toisto" kyky, ymmärtävätkö papukaijat todella nokastaan päästämien sanojen merkityksen vai onko se vain kuten tietokoneen äänen digitointia, sieppaa ääntä ja toistaa sitä ymmärtämättä sisällöstä mitään?
Miten lintu edes pystyy toistamaan sanojakin, taitaa rakenteet olla kumminkin ihan erilaisia ihmisen äänentuotto "laitteisiin" nähden?

3

2795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lintujenomistaja

      Kyllähän nuo voivat oppia ymmärtämään sanojen merkityksen, ja käyttämään niitä oikeassa tilanteessa, esim. jos lähtiessä sanoo aina "moikka" tai siivotessa "siivoo" ym. niin oppivat kyllä yhdistämään sanan ja tilanteen ja voivat alkaa itsekin niitä käyttämään silloin. Fiksummat oppivat jopa yhdistämään sanoja, ja ihan järkevästikin.

      Papukaijojen suussa on vissiinkin joku sellainen rakenne, että pystyvät noita erilaisia ääniä tuottamaan, jopa niin ettei ääntä ihmisestä erota. Lisäksi niillä on hyvä kuulo (pystyvät tunnistamaan nuo äänien värähtelyt jotenkin paremmin, tai jotain?), ja erittäin hyvä ja pitkä muisti. (huom. niin hyväs kuin pahaskin, ja huonot kokemukset vaikuttavat tulevaisuudessa pitkään niiden käyttäytymiseen)

    • fjfiwjfgeorigjroigjt
    • -M-

      Papukaijoilla on usein sekä sellaista "toistellaan vaan kivankuuloisia ääniä", että ihan "oikeaa" puhetta, jolla ne siis pyrkivät nimeämään ympäristöään ja kommunikoimaan ihmistenkin kanssa (yleensä komentamaan..).

      Esim meillä harmaapapu yleisti somenpäästä nuollun kolan tarkoittamaan samaa kuin "tippa" ja sanoi usein "kola" vesipullolleenkin. Kastelukannua katsellessaan se sitten taas kerran totesi "suihku". Ja sitten toisaalta kun juomapullo vaihtui isommaksi ja siitä tulikin isompi vesiluraus niin senkin todettiin pienen päänkallistelun jälkeen olevan "suihku". Ääärimmäisen taitavia ovat myös liittämään usein käytetyt sanat ja sanonnat tiettyyn tilanteeseen, illalla alkoi usein kuulua "hyvää yötä" ja "nyt pitäis mennä nukkumaan" normaalin nukkumaanmenoajan lähestyessä.

      Toki jos lintukin on opetettu vaan omistajan perässä hokemaan jotain "kukkuu" tai "polli tahtoo keksin", niin toki se sitä toistelee, mutta ilman oikeaa kontekstiä ei se lintukaan älykästä puhetta voi oppia vaan sanoja toistetaan sitten vain siksi että siitä saa namupaloja tai ihan vaan sosiallisen eläimen kaipaamaa huomiota (usein kirosanoja toistelemalla ihmisten huomio on takuuvarma ja reaktiot voi olla linnusta hyvinkin hassuja ja viihdyttäviä).

      Papukaijoilla on usein ihan luontaisestikin kyky ja halu matkia ympäristön ääniä ja toki niiden keskinäinen kommunikointikin on pitkälti ääneen perustuva ja nämä yhdistettynä suhteellisen korkeaan älykkyyteen mahdollistavat sitten ainakin jonkunasteisen kommunikoinnin "ihmiseksi" (ja ihminen jonka pitäisi olla se fiksumpi osapuoli harvoin vaivautuu selvittämään edes lemmikkinsä perusäänien merkitystä saati eleitä ja ruumiinkieltä...)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      67
      6113
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      132
      5455
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      463
      3375
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      109
      1747
    5. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      376
      1266
    6. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      32
      1159
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      67
      1071
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      46
      956
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      110
      922
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      52
      889
    Aihe