Onko alfa koskaan tehnyt

oeinfvpione

Takapenkillistä avoautoa?

3

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suojaärvi2

      AR Spyder harvoja taka vedollisia avo autoja joita alfa koskaan tehnyt. alfan meganiikkaei ole taipunut hyvin takavedollisiin koska muuttuva ajotteinen alusta ei pysty pitämään tasa painoa ylä koska avo autossa on vahvistetun korin vuoksi paino piste korkeammalla. uusin breda on etu vetoinen samasta syystä. esi merkiksi 158 TDI mainio paino piste paikka alhaala mutta kahkeaisi kuin korppu jos katon poistaisi räläkälä. SPyderissä voiman siirrosta osa on sijoitettu taakse kjoloin ongelmia ei ole. vielä kun saisi koneen taakse se olisi helpompi käänelä kuumnaksi suomen oloisaT:Suojaärvi

    • jokumuu.

      Ainakin 70-luvun Spideriin on joillakin markkinoilla saanut ilmeisesti veroteknisistä syistä tilata "takapenkin". Lainausmerkeissä siksi, ettei tuolla oikein kukaan mahdu matkustamaan; Jos etupenkeillä istuu edes keskimittaista porukkaa, ei taakse jää jalkatilaa ollenkaan. Lisäksi rättikatto laskostuu selkänojan päälle jolloin siihen ei voi nojata, ja jos rätti on ylhäällä, pääntilaa ei juuri ole.

      Voi tuolla tietysti lapsia kyyditä pienen matkan kunhan huolehtii etteivät putoile autosta, takana kun ei ole turvavöitä. Lapsilla kyllä tuntuu olevan kivaa.

    • A3SB

      Alfa Romeon ensimmäiset autot oli nelipaikkaisia avoautoja. Malli RL oli myös usein kaksipaikkaisella korilla. 6C:tä varustettiin monenlaisilla koreilla kuten tuohon aikaan oli tapana, siviiliversiot ovat usein kaksipaikkaisia mutta en ihmettelisi jos nelipaikkaisiakin löytyisi.

      Tarkoitat nyt kuitenkin varmaan lähinnä sotien jälkeen tehtyjä autoja ja ainoa joka tulee mieleen on Alfa Romeo GTC joka on Bertone korisen GTV:n avomalli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8138
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3922
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      34
      1241
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1122
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1020
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe