Jokainenhan tuntee sanonnan "Jos jalkoja palelee pistä pipo päähän." Minusta tuo sanonata on paskaa sillä 20 asteen pakkasessa jalkojen paleluun ei vaikuta tippaakaan onko sinulla karvahattu päässä vai ei. Tuo sanonta on tietääkseni peräisin Britanniasta ja luulen että sanojalla ei ole ollut mitään käsitystä todella kylmistä oloista. Eikö tuon kuluneen sanonnan toistelua voisi Suomessa jo lopettaa? T
Toinen on tämä myytti avaruushuovan hyödyllisyydestä. Tosiasia kuitenkin on että tuolla "ihmehuovalla" ei ole mitään merkitystä lämpimänä pysymisen kannalta.
Retkeilyn myytit
10
3257
Vastaukset
- paitua
avaruus'huopien' ideahan on heijastaa omaa ruumiinlämpöä takaisin bodiin. Voip olla jossain tilanteessa aika fataalia selvitytymisen kannalta. Ooot hukassa loukkaantuneena kääriytyneenä avaruushuopaan. Ruumiinlämpötilasi säilyy yli 35 kunnes apu tulee. Muuten se olisi laskenut 33 ja nirri pois. Näin esmerkkinä, jeps.
- atlatl
Avaruushuovasta on oltu montaa mieltä.
Jotkut ovat jopa sitä mieltä,että pitkään käytettynä alkaakin johtaa lämpöä pois kehosta,jos kehon oma lämmöntuotto ei enää yhtään pelaa...Niin kauan kuin oma kroppa pelaa,se heijastaa ainakin jossain määrin lämpöä takaisin. Itse ottaisin mieluummin untuvamakuupussin kuin avaruushuovan.
Käytän avaruushuopaa lähinnä pitämään kuumuutta pois teltasta kesäpäivinä virittämällä sen telttani päälle.
Enpä juuri muulloin.
Pipo päähän jos varpaita palelee-väite perustuu siihen,että sanotaan pään kautta haihtuvan jopa 40 % kehon lämmöstä,koska päässä on paljon verisuonia.
ja kun pää kylmenee tarpeeksi,niin muunkin kehon lämmöntuotto on vaarassa. Jos aivojen lämpötila laskee niin silloin on tosi kyseessä;muukaan keho ei pysty tuottamaan enää lämpöä,vaan sitä riittää vain ydinalueille:aivot,sydän,keuhkot,sisäelimet.
Mutta silloin puhutaankin jo todella vakavasta hypotermiasta.
Kehon lämpötilaa on helppo säädellä päähineiden avulla.
Ja nimenomaan 20 asteen pakkasella sillä ON merkitystä. Silloin kannattaa pitää pipo päässä.
Pään alueen verisuonet kannattaa suojata jo matalemmissakin pakkaslukemissa,varsinkin jos tuulee.
Tuulella on voimakas lämpöä haihduttava vaikutus.
Todellisisssa henkiinjäämisolosuhteissa peli ratkeaa sen hyväksi,kellä on ollut kunnon päähine.
Kaupungilla harvoin käppäillään tuntikausia nimenomaan ulkona ilman pipoa.
Mutta jos et pidä pipoista niin se onkin jo sitten toinen juttu...
Tee koe: Seuraavan kerran,kun on kunnon tuuli ja hyvä pakkanen niin mene ulos ensin kunnon tuulenpitävä lakki päässä tunniksi.
Mittaa ajallisesti,kuinka pian alkaa tulla kylmä,jos istut paikoillasi tekemättä mitään.
Toista koe paljain päin.
Veikkaan,että saat eri tulokset.
Itse en osaa nukkua pää umpisukkelossa makuupussissakaan,joten talvella joudun käyttämään jonkinlaista päähinettä teltassa nukkuessani,jottei kylmän tunnetta tulisi. Ja tuntuu toimivan.
Tosin nukun siellä myös villasukat jalassa. ;) - Timo-Petteri
Oulun yliopisto on tehnyt pitkään ja hartaasti noita tutkimuksia. Mukana on ollut mm. puolustusvoimat. Tutustupas noihin tutkimuksiin, niin et kirjoittele "paskaa", sillä olet ihan väärässä.
- atlatl
...niin käyn lukasemassa.
Omakohtainen kokemus vain nyt on semmoinen että ilman pipoa tulee nopeammin kylmä,oli asiasta sitten mitä tutkimuksia tahansa.
Ja tieteellinen tosiasia on ainakin tähän asti ollut se,että pään kautta haihtuu varsin suuri osa kehon lämmöstä.
Josko lie sitten sekin jo taas todistettu vääräksi.
Kirjoitin omasta kokemuksestani ja tuntemuksistani,en tieteellisen faktan pohjalta.
Jokainen kun kokee kylmyyden omalla tavallaan.
Avaruushuovan käytöstä on ollut keskusteluja mm relaassa ja vaellusnetissä.Nämä ovat retkeilijöiden keskustelusivustoja.
- patjaa alle
Avaruus"huopa" on hyvä silloin jos mitään muuta ei ole laittaa päälle, kunnon takki tai täkki on paljon parempi kuin 0,5mm vahvuinen nylon. On pokeasti aika vaarallista puhua avaruushuovasta lämmittäjänä, olen törmännyt tapaukseen jossa retkeilijä oli ottanut tämän opastuksen niin tosissaan, että yritti nukkua kylmän maan aikaan avaruushuovan päällä. Tollohan se on. Mitä lämmittää ohut muovi kylmää maata vasten?
Kaveri ihmetteli miksi kropan lämpö ei heijastu takaisin....taisi johtumalla karkaava lämpö olla suurempi tekijä.
Avaruushuopa on ensiapuvaruste.- spärräläinen
...lyhytaikainen apu.
Avaruushuopaan kääritty potilas on saatettava lämpimään mitä pikimmin,sillä kapine alkaa johtaa kylmää potilaaseen jos potilaan oma lämmöntuotanto ei toimi.
- atlatl
...Eli juuri niikuin sanoin...
Mutta aloittaja ei uskone...
Olen itsekkin ollut SPR;n ensiapuryhmässä harjoittelijana ja tiedän jotakin...
Lisäksi 18 vuotta vartijana ja sinä aikana opiskelin paljon ensiapu-asiaa...
Avaruushuopa on niin ohut,että jos potilaan oma lämmön tuotto ei toimi,niin pulassa ollaan.
Sillä sitten tarvitaan jo jotain tuhdimpaa..... - täysin turha väline
Avaruushuovalla ei tee mitään pohjolassa.Itse kerran palelin perhanasti enkä viitsinyt alkaa teltasta kömpiin joten vetäisin makuupussin ympäri tuon.No oli lämmintä jonkin aikaa kunnes heräsin siihen että koko makuupussi ja vaatteet oli litimärkiä.Sitten olikin jo niin kylmä jotta vain kunnon nuotion teko auttoi ja vaihtaa kaikki vaatteet.Kerää muuten älyttömästi kondensiovettä viileillä keleillä.Ihanlitrakaupalla/tunti.Eikä ollut mikään alumiini folio vaan ihan kunnon pelastuslakana.
- Äsprräläinennnn
Juu koko avaruushuopa on pelleväline.Varsinkin se ohut...
Potilaan hoitoon pitää olla jotakin oikeasti eristävää,vaikka sanotaankin että kylmyys voi auttaa joissakin tapauksissa hengen säilymistä...
Itse en käytä kys välinettä muuhun kuin helteellä teltan päälle estämään auringon porotusta,koska en tykkää nousta kukonlaulun aikaan vain siksi että teltassa on jo aamukahdeksalta 40 astetta lämmintä...
Ainoa asia jonka kys ,tosin pieneen tilaan mahtuva,väline jotenkuten hoitaa.
Ja siihenkin joutuu laittamaan kaksi,jos haluaa ison tunneliteltan kunnolla suojatuksi....
Olisipa kiinnostavaa tietää kys välineen historia ja se,että millainen se todella oli alunperin. Oliko oikeasti eristävä ja ovatko nämä taskuunmahtuvat nykyversiot vain pelleilyä asialla jonka tarkoitus oli alunperin oikeasti pelastaa henkiä? - hsb:22
Eikä toi sinu aivoton lässytys liity mitenkään ERÄRETKEILYYN ota ne napit ja mee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949167Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691144