Sängynpäädyn puu lohkeilee

Päätyparka

Heips!

Ei ole varmasti oikea paikka asialleni, mutta teiltä nikkareilta varmaan saattaisi apua saada :)
Homman nimi on seuraava:
Muutama vuosi sitten saatiin kaverin kanssa idea, että tehdäämpäs itse sängynpääty, että saan varmasti mieluisen. Piirrettiin suunnitelmat paperille ja marssittiin Bauhausiin (joka muuten on ehkä maailman kamalin kauppa). Siellä intoa piukassa esiteltiin piirrustus puutavaraosastolla myyjälle, joka sitten suositteli meille jotain puuta ja lupasi sen leikata. Etulevy oli tehtävä kahdesta palasesta, mutta tämä myyjä lupasi ne laittaa yhteen niin, ettei saumaa näkisi... "fiksuna" kaverina päätti vielä tuon sauman laittaa päädyn yläosaan (=keskelle päädyn näkyvää osaa), eikä suinkaan alas, missä olisi käytännössä piilossa koko sauma!

No eipä homma ollutkaan ihan niin helppo. Saumaus ei pitänyt. Kittasin päädyn ja maalasin uudestaan. Ja niimpä vain muutaman viikon päästä pääty oli taas halki. Lykin halkeamaan puuliimaa, kittasin ja maalasin. Halkesi taas. Kittasin eri kitillä, ei auttanut. Niimpä en jaksanut enää maalailla päätyä, vaan se nyt oli mikä oli. (onnesta maali ja kitti molemmat valkoisia niin ei näkynyt niin pahasti.)

Nyt muutin uuteen asuntoon. Ajattelin antaa päädylle vielä mahdollisuuden, sillä se on juuri sellainen kun mitä olen halunnut. Halkeemaa lukuunottamatta. Ostin kittiä, jonka piti varmasti tehota tähän pätyyn. Kittasin huolellisesti ja hioin ja pääty olikin aivan täydellinen. Siis täydellinen, lähes kolme viikkoa. Nyt se on TAAS halki!!!

Joko pitäisi luovuttaa, vai onko ideoita? Aloin jo miettiä kankaalla päällystämistä, mutta onko kauhea homma? Pitäisikö vaan kantaa tuo roskikseen, ettei syö kaikkia rahoja? Millään ei raaskis mutta ei tunnu muukaan paljon auttavan... Apuva!

2

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanverhoilija

      päätysi mallista, voitko sen verhoilla! Jos päätät verhoilla sen, niin laita ensin ohut 100g polyester-vanukerros, sen jälkeen kangas päälle. Onko malli pääsyssäsi sellainen, että voisit niitata kankaan nurjalle puolelle? Jos ei, niin koristenauloilla voit naputella kankaan kiinni etupuolelle, koristenauloja saat esim.verhoilijoilta ja rautakaupassakin myydääb sikakalliisti pikkupusseissa.

    • ery tey5 e5t

      Voihan sauman kanssa tapella vaikka lopun ikänsä. Helpoimmalla pääset jos päällystät sen jotenkin. Ei tullut ilmi, minkä kokoinen tai mallinen se pääty oikein on ja onko siinä mitä ihmeellistä. Eikä siis, millaista materiaalia se on.

      Vanerilevy päälle jos suora. Ei lohkeile enää. Tai lasikuitutapetti. Tai jotain, vaikka nyt sitten verhoilu kankaalla tai jollain. Ota se pääty vähän kuin runkorakenteena. Niin, senhän voi vaikka lasikuiduttaa.

      Ja yks vanha juttu. Mitä ei voi peittää, sitä pitää korostaa. Eli aja siihen jyrsimellä ura. Tai laita jokin lista päälle tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      139
      5852
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      410
      2707
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      138
      2621
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      19
      2128
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      17
      1855
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      73
      1286
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      8
      1117
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      958
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      85
      897
    Aihe