alkoholistiperheen

aikuinen lapsi12345

mä inhoan jouluja ja en oo viettänyt perheeni kanssa kahteen vuoteen. En oo mikään kodin hengetär ja en tykkää kokata/leipoa ja muista kotitöistä. Olen varmaan ikuinen sinkku. Impi 46v.

4

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joulu sydämessä

      Jokos tämä tuleva joulu olisi sinullekkin odotettu. Eihän joulun viettoon tarvitse olla mikään kodin hengetär ja koota kaikkea mitä mainostetaan. Järjestän ise sellaisen joulun mikä minulle sopii ja se on aika kiireetön. Pieni pöytäkuusi pari joululiinaa pöydällä, ikkunassa jouluvalo, ja paljon kynttilöitä. Jouluruuatkin helppoja valmistettavia, mistä pitää, paisti ja perunat ja karjalanpiirakat. Ei ole vaikeata ja stressaavaa. Joulun tunnelma tulee sydämeen kynttilöistä, rauhasta. Minäkin vietän joulun mieluummin yksin kuin suuressa joukossa, ei tartte massan mukana mennä. Toiset taas tykkää että on koko suku koolla. Minulla käy vain tytär aattona kahvilla. Hyvin rauhallista.

    • Anonyymi

      Alkoholistiperheen lapsena joulut oli enin kivoja kun vanhemmille pysyi alkoholin käyttö aisoissa. Ennen kuin täytin 16 min sitä ennen oli 4-5 vuotta yhtä helvettiä. Lapset pakenimme ulos, kaivoimme ulos lumihankeen kuopan jossa olimme vähän suojassa viimalta, pakkasta oli parisenkymmentäkin astetta, seurasimme lumihangessa ikkunan läpi mitä sisällä tapahtui.
      Pahin joulu oli se kun isä umpihumalassa tappoi meidän silmiemme edessä vasaralla koiramme. Veljeni laittoi itkien koiran ruumiin pahvilaatikkoon ja hautasi metsään kivenkoloon.
      En itkenyt isäni hautajaisissa enkä oikein äitinikään hautajaisissa. Helvetti on jo kaukana takana mutta arvet jäi jotka ei koskaan parane.

    • Anonyymi

      Kyllähän se näin oli, että hauskuus oli jouluna kaukana. Joulu oli vielä siinä mielessä paha, että vanhemmat palasivat töihin vasta tammikuun puolella. Se oli aamusta iltaan kännäämistä noin viikon verran. Vanhemmat tapellut päissään keskenään, useamman kerran kämppä p#skaksi ja joulu saattoi olla ohi ennen 24.päivää.

      Ne ajat ovat olleet takana jo vuosia onneksi, mutta ei ne tule ikinä unohtumaan, varsinkin näin joulun aikaan muistot palaa elävästi mieleen.

      • Anonyymi

        Lapsena pyysin että joululahjaksi saisin paikallisen kaupan näyteikkunassa lasten saksofonin, en saanut, sitten toivoin kesäksi sulkapallomailoja että voisin nuoremman siskon kanssa pelata kesällä..ei tullut, isältä pyysin keihästä sillä koulussa heitin liikuntatunneilla keihästä pidemmälle kuin vanhemmat pojat, en saanut keihästäkään...ikää tuli lisää, olin jo yläasteella, kengät oli rikki, koulussa hävetti, ei ollut isällä ja äidillä rahaa uusiin kenkiin mutta lähes joka ilta arkisinkin oli varaa ostaa viinapullo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      158
      10095
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5514
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3949
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      50
      2725
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      76
      2455
    6. 82
      2267
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2046
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1858
    9. Roger Karimus

      – Sain muun muassa vuonna 2008 kolmen vuoden vankeustuomion törkeästä pahoinpitelystä. Autoin naispuolista tuttuani, kun
      Voimailulajit
      2
      1661
    10. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      141
      1535
    Aihe