Kävin tänään koe ajamassa 2005 vuoden sedan lancerin joka oli 1.6 comfort. mittarissa jonkun verran alle 90tkm ja kori näytti äkkiseltään olevan erittäin hyvässä kunnossa kun mitä on katelluna esin corrollaa saman ikästä niin niis kori tahtoo olla etenkin konepellin osalta kovin kiveniskun arka.
Auto oli todella hyvä ajaa ja lämmintä tuntui riittävän ihan hyvin. hiljanen eli ei olluna rengas melua haitaksi vaikka oli nastat. Kysymys nyt arvoisat mitsun omistajat tai merkin tuntijat...
Olisiko millainen tämä kyseinen auto? Mitä kannattaa ottaa huomioon ja tarkastaa?
Ja muuten käykö näihin lancereihin minkä jakoinen vanne kun ois tuossa itellä 4x144,3 jaolla oleva hyvä rengas sarja.
Kiitoksia paljon jo näin etukäteen kommenteista
Lancer harkinnassa. Onko kokemuksia?
10
10798
Vastaukset
- nipponisti.
Hyvä pelihän tuo on. Lancerin pulttijako on juuri tuo mainitsemasi, mutta tarkasta ET.
- pulttijako
Mistä saat 144.3 ? 4x114.3 on lähempänä totuutta.
- Lancer06
Hyvä lämmin auto, mutta tingi hinnasta alennusta jakohihnan vaihdosta kun taitaa tulla vaihdettavaksi 90tkm kohdalla! Nastarengasmelu on mielestäni aika kova, todella hyvä ajettavuus myös soratiellä.
Kulutus n. 7l/100km. Taitaa olla näitä viimeisiä viattomia oikeita japanilaisia.. Halpa ostaa, jälleenmyyntiarvo?
Ainut ongelma voi nykyautojen tapaan olla etutuennan helat, toisalta voivat varmaan kestää myös sen 200tkm.. Ja mites ne varaosat, merkkiliikkeestä joutuu varmaan ettimään kun on aika harvinainen auto.- 15
Jopa -95 Coltiin joka on vielä harvinaisempi. Ainoastaan termostaatti kannattaa ostaa alkuperäisenä koska tarviketermarit pitävät koneen kylmempänä kuin pitäisi.
- intense2
Jakohihnan vaihtotyö 2007 vm. lanceriin (2.0l) noin 400 euroa, eli sitä ei kannata pelätä. Merkkiliikkeessä voi olla toki kalliimpi, en edes kysynyt. Eikö tuo 1.6 ole vähän laiskahko? En ole tosin kokeillut. Miten nuo helat oireilee?
- harhakiri
No joo. Omistin lyhyen aikaa Lancerin vm -91. plussaa siinä oli kohtuullisen hyvät ajo-ominaisuudet ja laaja varustetaso. Muuten sanoisin että Mitsubishi on jotain joka kannattaa kiertää kaukaa. Mitsujen huoltaminen ja korjaus on jopa tee se itse-miehelle/naiselle tökerön kallista ja vaikeaa. Osat maksavat älyttömästi ja esim. laturin hihna on merkkiosa. Ilmansuodattimen vaihto on painajaista ja yksi tyyppivioista on moottorin elektronisen ohjausyksikön hajoaminen. Lisäksi Mitsubishien pellit häviää nopeesti. Jos sen pitää olla japanilainen, niin Hondalta ja Toyotalta löytyy parhaat vaihtoehdot.
- realisti----
Perustat siis kokemuksesi yhteen 20 vuotta vanhaan Mitsuun, jonka omistit lyhyen aikaa :D Onneksi toisilla on vähän erilaisia kokemuksia. Kyllä Mitsu yksi laadukkaimmista ja kestävimmistä japanilaisista merkeistä on.
- harhakiri
Niin no, voihan olla että uudet Mitsut on vielä kamalampia omistaa. Moni varotti mua ostamasta Mitsubishia koska kokemukset mm. Colt/Lancerista ja Galantista olivat kamalia. Olin tyhmä kun en kuunnellut. Paljon rahaa, aikaa ja hermoja paloi.
- Anonyymi
Itsellä on mitsubishi lancerissa vm 2004 sellainen vika, että vaikka pakkasella laitat käymään niin alkaa jäähdyttäjän flektit heti pyörimään myös ilmastoinnin flekti. Sammuu kyllä vähäksi aikaa kunnes taas alkaa pyöriä vaikka moottorin lämpötila on alhainen. Kesäaikana molemmat tuulettimet pyrii lähes aina vaikka ilmastointi ei ole päällä. Sammuu kyllä melko pian kun auton sammuttaa. Moottorin lämpötila on normaali.
- Anonyymi
Perseestä, en suosittele , itse valitettavasti omistan Lancerin, jos olisin fiksu en olisi tätä kirjoittanut ennen kun pääsen siitä eroon
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2039003
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k265548- 534671
- 914539
- 593629
- 513366
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.703330Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262866Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv502732- 432631