Onko matkavakuutus turha.

Korvaako tämä Euroopassa matkavakuutuksen. http://www.carloskokki.com/364

Onko meille myyty turhia matkavakuutuksia.
2335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Linkistä avautuvalla sivulla käsitellään sopimuksellista erikoistilannetta Suomen ja Espanjan välillä, vaikka sivulla mainitaan myös [muut] "sopimusmaat". Lääkäriavun saanti muissa kuin hätätapauksissa vaihtelee eri Euroopan maissa. Eroa saattaa olla myös hoidon tasossa. Todennäköisesti on tilanteita, joissa turvautuminen yksityiseen lääkärikeskukseen on matkailijan kannalta vaivattomampaa kuin jonottaminen kunnallisessa terveyskeskuksessa. Yksityinen lääkäri tekee myös hotellikäyntejä.

Kelan sairausvakuutuksen tarkoituksena on antaa perusturva. Niinpä se ei korvaa esim. matkailijan kuljettamista Suomeen hoitoon tapaturman sattuessa. Matkailijan on silloin tyydyttävä hoitoon lomamaassa kaukana omaisista. Matkavakuutus kattaa myös mm. tapaturman aiheuttaman pysyvän haitan ja kuolemantapauksen kertakorvauksena.

Jokainen matkailija päättänee omalta kohdaltaan, mikä turva riittää. Tärkeää on kuitenkin tietää, mitä Kela korvaa ja mitä menetyksiä mahdollisesti jää Kelan korvausten ulkopuolelle matkailijan itsensä maksettavaksi vakavan sairauden tai tapaturman kohdatessa matkalla.

Äänestä

Julkinen terveydenhoito on Suomessa paljon yleisempää ja kattavampaa kuin monessa muussa maassa. Kaiken varalle olen ottanut jatkuvan matkavakuutuksen, ei tarvi sitten koko vuoden ansioita kantaa yksityislääkärille tai murehtia kustannuksista, jos sattuu jotakin vakavampaa. Jo pelkästään tukos alaraajan verisuonessa aiheuttaa sen, että koneessa tarvitsee järjestää jalalle kohoasento ja jotakin lääkettä (liuottavaa) pitää ottaa ja kuljetukset pyörätuolilla koneeseen ja koneesta. Tuosta ei ole omakohtaista kokemusta mutta olen vierestä seurannut, käytävän toisella puolella istui kerran tuommoinen tapaus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fhiu kirjoitti:

Korvaako tämä Euroopassa matkavakuutuksen. http://www.carloskokki.com/364

Onko meille myyty turhia matkavakuutuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu