Onko matkailu mukavaa?
Mikä siinä viehättää niin paljon, että jättää ihanan oman kodin?
Matkailijaa riistetään:
- matkojen hinnat korkealla, eletään kotimaassa pihisti ja matkalla ei pihtailla
- ympärillä puhutaan turistikieltä
- ruoka on kansainvälistä, hinnat turistin
- turistilta varastetaan, jopa rahatkin
- lentokoneissa istutaan kiltisti kuin sillit suolassa - muuten kyllä valitetaan
- ryypätään, vaikka sen voisi tehdä paljon mukavammin ja turvallisemmin kotonakin
- tutustutaan uusiin ystäviin, joita ei matkan jälkeen enää tunneta
- tapahtumista saa tietoa paremmin Internetin kautta tai lehdistä, mutta olinpa paikalla...niin, mitä sitten?
- tapahtui kaikkea kivaa, vaikka tapahtuuhan kotonakin esim. naapurin kanssa pelattiin moskaa ja juotiin perinteiset päiväkahvit! Puhuttiin sivussa monta hauskaa juttuakin!
- olipa kiva loma! vaikka kotona olisi ollut paljon turvallisempaa, halvempaa ja eipähän tarvinnut näitä jokavuotisia ystäviäkään tavata, vaan saavat kuunnella kokemukseni maailmalta, vaikka vuodesta toiseen ovatkin AINA samat jutut
- ai mikä elämys tuo nyt oli? olen nähnyt tuon kaiken ja kokenutkin. eipä tunnu miltään.
- minäkö en olisi matkustellut? no, sanottakoon vain noin kerran maapallonympäri - parikymmentävuotta yksin ja ryhmissä!
- yksin on mukavinta, vaikka niiltä matkoilta ei muistellakaan tapahtumia toisen kanssa, vaikka sehän lienee idea, muistatko kun...
- kotona on IHANAA!
Helen
ps
ei elämyksyksille! Kotona on parasta elämää.
Mitä kerrot matkalta - mikä elämyksesi?
2
317
Vastaukset
- anneholt
matka kait jakautuu kolmeen osaan: suunnitteluun, toteutukseen ja muisteloon. itselleni suunnittelu eli valmistelu on sitä parasta aikaa- kun saa unelmoida olevansa pois kaikesta tästä arjesta. mutta toisaalta, parasta kuitenkin on "onnistuneen ja onnistuneen" matkan jälkeen saada palata omaan rakkaaseen kotiin. se on paikalla (onneksi ollut vielä tähän asti) juuri sellaisena kuin sen jätit ja ikään kuin sinua juuri kaivaten - yksinäisenä. juuri sen takia kannatta matkustaa ja lähteä, koska joskus täytyy mennä kauas nähdäkseen lähelle. Eli olet aivan oikeassa koti on se ihana paikka, meille rakas, se oma koti, mutta joskus täytyy matkustaa, jotta huomaisi tämän simppelin tosiasian. Toisaalta jos on tehnyt matkan toisen kanssa, niin on ne yhteiset muistot...vaikka niistä ei puhuttaisikaan, niin tietää niiden olevan toisen päässä. Siispä ponttini on koti on paras paikka, mutta matkailu kaikkineen kannattaa ja raha...se on suhteellista.
iloisia lomia sinulle vastakin. - helka
jos ei tykkää matkustelusta niin parempi pysyä kotona.
ei kaikki pidä kaikesta, mutta on matkojakin erilaisia. elämys riippuu niin paljon seurasta, kohteesta, matkustustavasta jne.
toisaalta ehkä matkustamisen tarkoitus on saada matkaaja toteamaan "oma koti kullan kallis". miten voit sanoa, että "kyllä koti on ihana" ennen kuin olet verrannut sitä muunlaiseen elämään? välillä täytyy sataa, jotta osaisi arvostaa aurinkoisia päiviä, jos aina paistaa aurinko alkaa kaivata sadetta.
arki maistuu kun muistelee matkan kamaluuksia. kyllä oma sänky on huippu kun on viikon nukkunut purjeveneen ruumisarkun kokoisessa, bensanhajuisessa kopperossa jne. mutta kyllä oli upeaa lekotella purjeveneen kannella kun aurinko paistoi ja nopeus oli lähemmäs seitsemän solmua. välillä vene kallistui niin, että sai tosissaan pelätä, että se kaatuu. matkailu on minulle jännitystä, vaihtelua, uusia elämyksiä, avartavia kokemuksia ja seikkailua -asioita, joita arki ei tarjoa ja joita kuitenkin janoan.
minä itse en luovu matkan tarjoamista upeista elämyksistä huonojen puolien takia. matkailu siis antaa minulle enemmän kuin ottaa. näin ei tietenkään voi olla kaikkien kohdalla -se on sääli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä282673- 911024
- 58891
- 66865
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26837Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6817Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37800Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.64777Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75714Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu135698