Mitä kerrot matkalta - mikä elämyksesi?

Heleen

Onko matkailu mukavaa?

Mikä siinä viehättää niin paljon, että jättää ihanan oman kodin?

Matkailijaa riistetään:
- matkojen hinnat korkealla, eletään kotimaassa pihisti ja matkalla ei pihtailla
- ympärillä puhutaan turistikieltä
- ruoka on kansainvälistä, hinnat turistin
- turistilta varastetaan, jopa rahatkin
- lentokoneissa istutaan kiltisti kuin sillit suolassa - muuten kyllä valitetaan
- ryypätään, vaikka sen voisi tehdä paljon mukavammin ja turvallisemmin kotonakin
- tutustutaan uusiin ystäviin, joita ei matkan jälkeen enää tunneta
- tapahtumista saa tietoa paremmin Internetin kautta tai lehdistä, mutta olinpa paikalla...niin, mitä sitten?
- tapahtui kaikkea kivaa, vaikka tapahtuuhan kotonakin esim. naapurin kanssa pelattiin moskaa ja juotiin perinteiset päiväkahvit! Puhuttiin sivussa monta hauskaa juttuakin!
- olipa kiva loma! vaikka kotona olisi ollut paljon turvallisempaa, halvempaa ja eipähän tarvinnut näitä jokavuotisia ystäviäkään tavata, vaan saavat kuunnella kokemukseni maailmalta, vaikka vuodesta toiseen ovatkin AINA samat jutut
- ai mikä elämys tuo nyt oli? olen nähnyt tuon kaiken ja kokenutkin. eipä tunnu miltään.

- minäkö en olisi matkustellut? no, sanottakoon vain noin kerran maapallonympäri - parikymmentävuotta yksin ja ryhmissä!
- yksin on mukavinta, vaikka niiltä matkoilta ei muistellakaan tapahtumia toisen kanssa, vaikka sehän lienee idea, muistatko kun...

- kotona on IHANAA!

Helen

ps
ei elämyksyksille! Kotona on parasta elämää.

2

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anneholt

      matka kait jakautuu kolmeen osaan: suunnitteluun, toteutukseen ja muisteloon. itselleni suunnittelu eli valmistelu on sitä parasta aikaa- kun saa unelmoida olevansa pois kaikesta tästä arjesta. mutta toisaalta, parasta kuitenkin on "onnistuneen ja onnistuneen" matkan jälkeen saada palata omaan rakkaaseen kotiin. se on paikalla (onneksi ollut vielä tähän asti) juuri sellaisena kuin sen jätit ja ikään kuin sinua juuri kaivaten - yksinäisenä. juuri sen takia kannatta matkustaa ja lähteä, koska joskus täytyy mennä kauas nähdäkseen lähelle. Eli olet aivan oikeassa koti on se ihana paikka, meille rakas, se oma koti, mutta joskus täytyy matkustaa, jotta huomaisi tämän simppelin tosiasian. Toisaalta jos on tehnyt matkan toisen kanssa, niin on ne yhteiset muistot...vaikka niistä ei puhuttaisikaan, niin tietää niiden olevan toisen päässä. Siispä ponttini on koti on paras paikka, mutta matkailu kaikkineen kannattaa ja raha...se on suhteellista.

      iloisia lomia sinulle vastakin.

    • helka

      jos ei tykkää matkustelusta niin parempi pysyä kotona.

      ei kaikki pidä kaikesta, mutta on matkojakin erilaisia. elämys riippuu niin paljon seurasta, kohteesta, matkustustavasta jne.

      toisaalta ehkä matkustamisen tarkoitus on saada matkaaja toteamaan "oma koti kullan kallis". miten voit sanoa, että "kyllä koti on ihana" ennen kuin olet verrannut sitä muunlaiseen elämään? välillä täytyy sataa, jotta osaisi arvostaa aurinkoisia päiviä, jos aina paistaa aurinko alkaa kaivata sadetta.

      arki maistuu kun muistelee matkan kamaluuksia. kyllä oma sänky on huippu kun on viikon nukkunut purjeveneen ruumisarkun kokoisessa, bensanhajuisessa kopperossa jne. mutta kyllä oli upeaa lekotella purjeveneen kannella kun aurinko paistoi ja nopeus oli lähemmäs seitsemän solmua. välillä vene kallistui niin, että sai tosissaan pelätä, että se kaatuu. matkailu on minulle jännitystä, vaihtelua, uusia elämyksiä, avartavia kokemuksia ja seikkailua -asioita, joita arki ei tarjoa ja joita kuitenkin janoan.

      minä itse en luovu matkan tarjoamista upeista elämyksistä huonojen puolien takia. matkailu siis antaa minulle enemmän kuin ottaa. näin ei tietenkään voi olla kaikkien kohdalla -se on sääli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6313
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      97
      1894
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1497
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1049
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      929
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe