Alkaa kurkkukivulla, kurkku on kuiva, nousen yöllä moneen kertaan juomaan vettä, seuraavana päivänä ei enää kuiva kurkku vaan kipeä, sitä seuraavana päivänä kurkku ei kipeä mutta sen jälkeen tulee kova yskä öisin keltaista limaa nousee ylös korvat kipeät. Kun tautia kestänyt 4 päivää korvakipu poissa mutta yskään saanut yskänlääkettä mutta silti yöllä herään kovaan yskimisen tunteeseen, limaa nousee niin paljon että oksennan pari kertaa, koska tuntuu, että tukehdun limaan, keltaisen liman sisällä verta kai nenästä tai kurkusta, kuumetta ei ole ollut, mulle ei tule kovin helposti kuumetta.
Onko kenelläkään sama flunssa?
4
1104
Vastaukset
- Äiti täältä jostain
oli samanlaista. Kestää useita viikkoja toi yskä. Paranemisia sulle. Juo paljon, niin se helpottaa liman yskimistä.
- niinkus
kurkku kipeä 3 päivää, sitten nenä valuu vettä päivän, kuumetta, pään luutkin kipeät, ei pysty nukkumaan, oksennan limaa. äääh.... Saas nähdä kuis tää jatkuu. pukkaa paniikkia, kun on niin huono olo.
- Anonyymi
Itselläni hyvin samankaltaisia oireita.
Ensin oli viikon n. viikon verran kurkku kipeä ja risoista turvonnut. Oli myös ajoittaista kuumetta. Toisella viikolla kuume lakkasi, mutta tilalle tuli kamala yskä ja nuha. Yskää oli etenkin öisin.
Yskää ja nuhaa jatkuu nyt jo neljättä viikkoa. Alkuviikosta oli yhden päivän ajan kuumettakin 38 astetta ja silloin oli muutenkin todella huono olo. Oksetti ja oli löysää vatsaa.
Olen käynyt kaksi kertaa lääkärissä, ei angiinaa, ei mononukleoosia eikä streptokokin aiheuttamaa virusta.
Viimeisimmän diagnoosin mukaan keuhkoputken ja poskiontelon tulehdus.
- Talviflunssa 2011
Onko kellään sama flunssa? On! Viime yönä kova kurkkukipu, pari päivää aiemmin ihan raatomainen olo vaikka ei vielä muita oireita. Ei kuumetta, mutta silti sairas sängynpohjalla. Juon paljon kuumaa, laitan rynnyksiin kookosöljyä, kurlaan suolavedellä, pidän jalkoja kuumassa piparminttuöljyvedessä. Disperiniä hiukan ja olen imeskellyt maitohappobakteeritabletteja ne hellittivät tilapäisesti kurkkukipua. - Toivon kaikille ja itselleni pikaista paranemista. ps. Prisma tv-ohjelma näytti tänään flunssajaksonsa viruspelotteluineen. En suosittele katsomista mutta jos joku haluaa kiusata itseään niin sitten. Hyvää yötä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad981653- 541083
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4251057- 166972
- 57792
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126772- 81699
- 51698
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38665- 57661