Päkiäkipu

Mimiia

Itselläni on ollut nyt pari viikkoa oikean jalan päkiä kipeä. Vihlova kipupiste tuntuu painettaessa jossakin 3. ja 4. varpaan paikkeilla ns. keskellä päkiää, ulkoisesti ei punoita eikä turvota. Levossa ei kipuile. Toisina päivinä kipuilua on vähemmän ja toisina enemmän. Toisina päivinä aamuisin ei meinaa päästä kävelemään, kun tekee niin kipeää (yöllä ei vielä kipuile) ja siitä sitten kipu alkaa hieman helpottaa, mutta ei poistu kokonaan. Aloin googlettaa vaivaa ja silmille pärähti nivelreuma. Voiko tämä siis olla sitä? Suvusta löytyy nivelreumaa ja selkärankareumaa.

1

1216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokueräs

      tai voi olla oire niin pirun monesta muustakin... Suosittelen, että menet lääkäriin, jos on aamuisin selvästi kipeimmillään, yritä saada lääkäriaika heti aamuksi. Reuman todennäköisyyttä saadaan pienennettyä yksinkertaisilla verikokeilla melkoisesti, joten jo oman mielenrauhan vuoksi kannattaa näyttää lääkärille ja pyytää reumakokeita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      38
      3280
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2595
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2564
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1816
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1536
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1301
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1248
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1229
    9. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1146
    10. Arvasin että sen profiilin takana on sinä

      Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉
      Tunteet
      13
      1110
    Aihe