toyota relluun

Clio 3

Vaihdoin 2 kk sitten 30 th ajetun 06 yariksen 2010 clioon. Mukava auto. Isomman auton tuntua. Tiedän luetettavuus ongelmat jne mutta clion sai todella pienellä välirahalla. Yariksessa oli laakeri vika (30 th km ajettu!!!) ja jarrut edestä sorvattuina totesin senkin olevan vain rikkoutuva auto joten tällä logiikalla saatoin vaihtaa relluun. Joulu aattona kovilla pakkasilla (27) aamulla clio lähti käyntiin (2 tunnin lohko lämmitysen jälkeen) mutta kun menin tankkaamaan ja sitten starttasin niin käynnistysmoottori ei pyörittänyt moottoria mutta kaikki sähköt tuli. Kuudennella käynnistys yrityksellä startti pyörähti ja auto käyntiin. Katsoimme rouvan kanssa toisia! Auto pelannut sen jälkeen moitteetta. Toistaiseksi tyytyväinen. Hyvää autossa: Vakionopeussäädin, etutilat, hiljaisuus, ohjaamon materiaalit, ruosteenesto, kolariturvallisuus. Miinukset: hieman liukkaalla kiemurteleva, kulutus litran suurempi litraiseen yarikseen verrattuna.

5

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmakine

      Ihan mielenkiinnosta vaan, paljonko näiden autojen kulutukset ovat ja millä moottoreilla? Itse ajelen vuoden 2002 1.2 16V Cliolla ja bensaa kuluu n. 5.5l/100km näin talvella.

    • mä123456

      nappi käynnistys? Tarkista kytkimessä oleva kytkin, että pelaa.

      • Ja eikös Cliossa ole myös 4 vuoden takuu/ 100 000km, kuten esim 2010 Meganessa.
        Melkoinen Plussa sekin.


      • clio 3

        Normaali avain käynnistys. Ei ole sen jälkeen ollut käynnistysongelmia. Vaikka 33 pakkasta niin toiminut hyvin. Laitoin hyvät viima suojat jäähdyttimen säleikköön. Lämmintä riittänyt. Kiemurtelu loppunut kun vähensin ilmanpaineita renkaista oli, 0,6 baria liikaa kaikissa renkaissa. Autoliikkeen vika.


    • ktjhotr

      vaihda vaan clio minulla pelannut moitteetomasti -06 uudella kopalla jo yli 120000 km kaikki herkut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3281
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1819
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1485
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1324
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      974
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      778
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      726
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      60
      658
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      616
    Aihe