Jos olen ollut 5kk töissä esin 8,08e tuntipalkalla ja lopun ajan 8,14e tuntipalkalla?
Loput 3kk muualla paremmalla tuntipalkalla.
Loput 3kk muualla paremmalla tuntipalkalla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitäs jos kysyt vaikka ihan työkkäristä tai Kelalta/kassalta? Tää palsta nyt on vihinviimeinen paikka, jos haluat TIETOA.
Oletkos ihan varma tuosta? Tällä palstalla kun vastailee joskus ihan ammattilaisetkin.
Jos työaikaedellytys täyttyy, ts. sinulla löytyy väh. 34 sellaista kalenteriviikkoa, joina työaika on väh. 18 h/kalenteriviikko, viimeisen 28 kk:n ajalta, niin työssäoloehto täyttyy, sillä palkkaedellytys täyttyy reilusti.
Siis jos olet ollut riittävän tuntimäärän työssä ja tuo 3 kk sisältyy 28 kk:n tarkastelujakson sisään, niin homma reilassa.
Olin vaan huolissani tosta palkasta että onko se riittävä : ) Töitä ollut aina 20h/vko. Millaisetkohan selvitykset kelaan pitää viedä....riittääköhän palkkakuitit?
Ja miten lasketaan kalenteriviikko? kela manipuloi sitä ettei työssäoloehto täyttyisi?
'''Olin vaan huolissani tosta palkasta että onko se riittävä : ) Töitä ollut aina 20h/vko. '''
Palkkakuitit saattavat riittää, jos niistä ilmenevät viikoittain tehdyt työtunnit. Jos ei ilmene eikä työtodistuksestakaan käy ilmi, niin sitten palkanlaskijalta palkkatodistus.
'''Ja miten lasketaan kalenteriviikko?'''
Kalenteriviikko on aika maanantaista sunnuntaihin.
Tälläkö selittyy, se että palkkatuella työllistetylle kertyy työssäoloehto vain puolella?
Eikö nyt luulisi, että työssäoloaika on se ratkaiseva?
Pitänee kai sitten vaan tehdä töitä puolella teholla, kun se siksi kuitenkin lasketaan!
Ilmeisesti oletus on, että palkkatuella työllistetty on jotenkin huonompi, heikko ja vähälahjainen, saamaton, osaamaton,.. ties mitä! Minä en ole, mutta taidankin muuttua sellaiseksi.