Tuo kestotesti antanee aika hyvin suuntaa antavan kuvan uusien autojen laadusta.
Täälläkin on paljon kinattu volkkarin laadusta nythän siitä tuli jonkinnäköistä todistetta kun 6:n viimeiseksi sijoittuneen joukossa oli 4 volkkaria.
No kyllähän tälle varmaan täällä joku selitys löytyy ettei tuo nyt mitenkään paikkaansa pidä.
Täälläkin on paljon kinattu volkkarin laadusta nythän siitä tuli jonkinnäköistä todistetta kun 6:n viimeiseksi sijoittuneen joukossa oli 4 volkkaria.
No kyllähän tälle varmaan täällä joku selitys löytyy ettei tuo nyt mitenkään paikkaansa pidä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
orkut ?
että heikkoa on laatu ollut vuosia mutta näyttää paranevan pikkuhiljaa laatuautojen suuntaa kohden esim Toyota. Lue autobild ja totea että näin on .
Yhden auton käyttötesti antaa hyvin mitäänsanomattoman kuvan. Ilmeisesti VW wi ole ostanut naistenlehti autobildistä tarpeeksi mainostilaa.
mikäs on tosimiehen autolehti?
Vaikka testi piti olla 100000 kestotesti.
Joten älkää jauhatko paskaa. Lehti on tossa hyllyssä,jos tarvit lisätietoja niin kerron.
No ei tuossa pelkästään golfista ollut kyse vaan folkarista yleensä. Tuo raporttihan näyttää löytyvän esim Hesarin autot osiosta ja siellä on tosiaan 4 kpl volsuja 6 viimeisen joukossa. Tuossa on aika kyllä aika vahva osuus peränpitäjissä kun testissä on satunnaisotannan perusteella tullut noinki monta huonoa yksilöä.
Tosiaan jonkin merkin yksittäiset 100 tkm testit eivät varmastikaan kerro niin paljon merkin laadusta kuin jos on testattu samalta merkiltä monta mallia.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9383549/46213650
Etsi tuo keskusteluosio tämä vastaus jäi tyngäksi.
VAG-konsernin autot eivät ole pärjänneet AutoBild-lehden laajoissa laatutesteissä 2000-luvulla. Tosin Audi on lähentynyt kovasti japanilaisia Toyotaa ja Mazdaa vuonna 2010. Hyundai on myös noussut kärkeen.
V2001: vw 6. muita ei kymmenen parhaa joukossa
v2002: Audi 5. Skoda 7. Seat 11 VW 12.
v2003: Audi 7. Seat 9. Skoda 12. Vw 14.
v2004: Seat13. Audi 14. Skoda ja VW 16.
v2006: Audi 11. Skoda 14. Seat ja VW 16.
v2007: Audi 7. Skoda 11. VW 16. Seat 17.
v2008: Audi 7. Skoda ja VW 12. Seat 17
v2010: Audi 3. Seat ja Skoda 10. VW 13.
Eli Audi pärjännyt parhaiten ja VW heikoiten. Joka vuosi lukuunottamatta v 2010 on Toyota tai Mazda ollut paras. V2010 Hyundai oli paras.
Varmaan löytyy toisenkinlaisia laatututkimuksia, joissa painotus on erilainen ja siten saatu erilainen järjestys.
Jokainen autokonserni tuottaa omia laatututkimuksia, joissa järjestys on tietty selvä. Nekin varmaan ihan tosia eli kriteerit valittu siten, että saadaan haluttu merkki voittajaksi.
Näitä ei kovin vakavasti kannata ottaa. Sitä paitsi erot eivät lopulta ole kummoisiakkaan
joo eihän esim: 10000e menetys missään tunnu vai mitä?