Mistä n.5l ruukku perhoskämmekälle?pikku ötökät?

Anni32

Kasvi on ollut nyt 3 litraisessa lasiruukussa, tänään havahduin siihen että 1/3 ruukusta oli tiivistä juurta. Muutamat olivat onttoja. Kaarna osaksi vihreää ja kompostoitunutta mikä johtuu varmasti myös ruukun pienuudesta. Kasvilla kävelee myös minipieniä ötököitä, n. millin parin kokoisia, ovatko haiallisia?

Laitoin kasvin suihkuun ja otin ruukusta pois ja köllöttelemään vielä hetkeksi ravinneveteen.
Voiko kasvia pitää pari päivää ilman ruukkua paperin päällä? luulen että tarvin hieman aikaa ruukun ja kaarnan hakuun.

[URL]http://www.aijaa.com/v.php?i=7291266.jpg[/URL]

Kiitos, Anni32

3

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirpparilta

      kirkas lasipurkki ja teetä siihen lasi/peililiikkeessä reikiä pohjaan.
      Itse huomasin, että orkidean kukkavarrella heilutteli sarviaan 2 villakilpikirvaa, huoneessa, jossa ei ollut muita kukkia.Ei kun kynsillä niskasta kiinni ja vessanpönttöön!

    • ei pakollista lasia

      En osaa sanoa suoraan, mistä noin ison lasiruukun saa, voisiko jokin sisustusliike esim tilata, entä nettikaupat?

      Toinen kommentti olisi se, että ei orkidea tarvitse välttämättä mitään erityistä omaa ruukkumallia. Minulla on itselläni noin 15 erityylistä orkideaa, kaikki kasvavat ihan tavallisissa savisissa kukkapurkeissa, muutama lasitetuissa.
      En ole myöskään koskaan uppokastanut ruukkuja (nykyisiä en edes voisi, koska kaikissa ei ole reikiä pohjassa) vesisaavissa. Olen kastanut niitä päältäpäin tai aluslautaselta noin kerran viikossa.

      Nykyiset kaupassa myytävät hybridit ovat erittäin kestäviä ja halppohoitoisia, erityisesti perhoskämmekät. Niitä voi hoitaa pitkälti samoin, kun mitä tahansa huonekasvia.
      Jotkin harvinaiset ja vähemmän jalostetut lajikkeet ovat varmasti vaativampia ja saattavat tarvita vaikkapa lasiterraarion, kosteuden ja lämmön säätelyä jne extraa. Lienee oma erityinen harrastus ja taito.

    • Kisuellen

      hei! Kirppareita kannattaa kierrellä. Niistä löytyy niitä paljon parjattuja lasiruukkuja aika usein. Kasvupohjaan kannattaa niissä lisätä maatumatonta esim. lekasoraa erityisesti pohjalle ja jos uppokastelee, pitää ruukkua kallistaa ja kaataa vesi pois...Ihan toimivia muuten. Myös eksoottisia ulkoruukkuja saa kirppareilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      84
      10921
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      145
      10254
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      8001
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6444
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      44
      5401
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5011
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      139
      4291
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      19
      4183
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      44
      3934
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3554
    Aihe