Mistä n.5l ruukku perhoskämmekälle?pikku ötökät?

Anni32

Kasvi on ollut nyt 3 litraisessa lasiruukussa, tänään havahduin siihen että 1/3 ruukusta oli tiivistä juurta. Muutamat olivat onttoja. Kaarna osaksi vihreää ja kompostoitunutta mikä johtuu varmasti myös ruukun pienuudesta. Kasvilla kävelee myös minipieniä ötököitä, n. millin parin kokoisia, ovatko haiallisia?

Laitoin kasvin suihkuun ja otin ruukusta pois ja köllöttelemään vielä hetkeksi ravinneveteen.
Voiko kasvia pitää pari päivää ilman ruukkua paperin päällä? luulen että tarvin hieman aikaa ruukun ja kaarnan hakuun.

[URL]http://www.aijaa.com/v.php?i=7291266.jpg[/URL]

Kiitos, Anni32

3

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirpparilta

      kirkas lasipurkki ja teetä siihen lasi/peililiikkeessä reikiä pohjaan.
      Itse huomasin, että orkidean kukkavarrella heilutteli sarviaan 2 villakilpikirvaa, huoneessa, jossa ei ollut muita kukkia.Ei kun kynsillä niskasta kiinni ja vessanpönttöön!

    • ei pakollista lasia

      En osaa sanoa suoraan, mistä noin ison lasiruukun saa, voisiko jokin sisustusliike esim tilata, entä nettikaupat?

      Toinen kommentti olisi se, että ei orkidea tarvitse välttämättä mitään erityistä omaa ruukkumallia. Minulla on itselläni noin 15 erityylistä orkideaa, kaikki kasvavat ihan tavallisissa savisissa kukkapurkeissa, muutama lasitetuissa.
      En ole myöskään koskaan uppokastanut ruukkuja (nykyisiä en edes voisi, koska kaikissa ei ole reikiä pohjassa) vesisaavissa. Olen kastanut niitä päältäpäin tai aluslautaselta noin kerran viikossa.

      Nykyiset kaupassa myytävät hybridit ovat erittäin kestäviä ja halppohoitoisia, erityisesti perhoskämmekät. Niitä voi hoitaa pitkälti samoin, kun mitä tahansa huonekasvia.
      Jotkin harvinaiset ja vähemmän jalostetut lajikkeet ovat varmasti vaativampia ja saattavat tarvita vaikkapa lasiterraarion, kosteuden ja lämmön säätelyä jne extraa. Lienee oma erityinen harrastus ja taito.

    • Kisuellen

      hei! Kirppareita kannattaa kierrellä. Niistä löytyy niitä paljon parjattuja lasiruukkuja aika usein. Kasvupohjaan kannattaa niissä lisätä maatumatonta esim. lekasoraa erityisesti pohjalle ja jos uppokastelee, pitää ruukkua kallistaa ja kaataa vesi pois...Ihan toimivia muuten. Myös eksoottisia ulkoruukkuja saa kirppareilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      363
      8093
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2372
    3. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      833
    4. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      24
      795
    5. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      792
    6. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      783
    7. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      66
      760
    8. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      746
    9. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      11
      726
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      683
    Aihe