Kaipailisin kokemuksia -95-97 850 TDI:stä. Miten ovat pelittäneet ja minkälaisia kilometrejä takana minkälaisin remontein. Lähinnä tuo jakopää askarruttaa, joihinkin vw:n koneiseen kun saa hihnan lisäksi vaihtaa vähän muutakin palikkaa ja lappua tulee. Muutenhan kone on ainakin suht pirteä ja taloudellinen noinkin painavaan vaunuun suhteutettuna.
Olen harkinnut tuommoisen hankkimista ruÅttista pakuksi rekisteröitynä, kertokaa kokemuksianne? Kiitos jo etukäteen...
Olen harkinnut tuommoisen hankkimista ruÅttista pakuksi rekisteröitynä, kertokaa kokemuksianne? Kiitos jo etukäteen...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaipaan myös tietoja kyseisestä pirssistä sekä alkupään V70 TDI:stä. Ratakiskon pätkä on seuraava pirssini. :o)
hyvin pelaa saksa auto ajettu 147tkm(justjoo :)) jakopäähän meni remmi, kiristin, ohjuri, vesipumppu, lisäksi pumpun hihna ja kaksi ohjuria, osat maksoi alennusten kanssa 250eskoo asennus.
pumpun hihnan vaihto kannattaa teettää korjaamolla jossa on välineet(tietokone systeemi) ajoituksen tarkistukseen, aika tarkka homma.
...olisit saanut pulittaa moisesta huollosta about 1700 ekkeröö osineen ja töineen. Kerro ihmeessä, mistä palikat tuohon hintaan?
Nyt on ykkönen liikaa hinnassa, ellei hinta
ole yli tuplannut vuodessa.
Merkkiliikkeessä vaihdatin jakohihnan,
jakohihnan kiristimen ja vesipumpun,
hinta vähän alle 400 E. Itse olin
vaihtanut ruiskuhihnan (olikohan 60 E
Volvo-tiskillä) (jolla olin
ajanut 90 000 km), ruiskuhihnan
kiristintä ja taittopyörää en vaihtanut,
koska olivat hyväkuntoisia. Jos ruiskun
ajoitus on kohdallaan ennen ruiskuhihnan
vaihtoa, on se kohdallaan vaihdon jälkeenkin,
ellei muuta taittopyörän asentoa.
850 TDI farkku oli mulla v.-96 vuoteen -99 taksina Tampereella, ja kaikenkaikkiaan ajoin n.320 000 km. Se pelas kohtuu kivasti (pikku laittoja) mut se rupes aikaamyöten savuttamaan eikä syytä löytynnä?/oli jo kaupat uudesta.