Mäkki työstä hieman asiaa...!!!

syrjitty_lammas

Olen ollut muutaman viikon mäkissä töissä ja en ole päässyt työporukkaan ollenkaan mukaan.Tunnen oloni todella syrjiintyneeksi.Mitä tehdä?-No olen ajatellut että ratkaisu voisi olla siirto toiseen mäkkiin mutta mitä sitä sitten täytyisi sanoa syyksi?En kehtais sanoa että "tunnen oloni syrjityksi".

Onko sinulla kokemuskia siitä kuinka helposti/vaikeasti tuollainen siirtäminen toiseen mäkkiin onnistuis ja mikä täytyy olla syynä?

1

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helenia

      Osa työyhteisöistä lämpenee hitaammin, osa nopeammin. Koska kyse on nuorista ihmisistä, siellä helposti tottakai rakennetaan joidenkin toimesta samanlaista sosiaalista hierarkiaa kuin kouluissakin, sen kanssa pitää vain elää.

      Epäilen, antaisiko rp:si edes sinun siirtyä, onhan hän upottanut jo kouluttamiseesi rahaa. (Vaikkei se siltä tuntuisikaan, olet ollut ylimääräisenä ensimmäisissä vuoroissa, joten kulujahan siitä tulee.) Sen sijaan suosittelisin vain ystävällisen asenteen yrittämistä. Osoita olevasi pätevä työssäsi ja ystävällinen, vaihda kuulumiset, älä vuodata liikaa omia asioitasi, mutta kerro silloin tällöin hauskoja sattumia ja niin edelleen. Ole joustava vuorojen suhteen jos vain se muuhun elämääsi sopii, eli ota työkaverilta vuoro jos hänellä on tärkeä meno ja niin edelleen. Äläkä välitä siitä, jos sinua joskus kohdellaan epäystävällisesti, urpoja on aina. Uusien työntekijöiden kanssa on usein helpompi ystävystyä kuin vanhojen, kyllä sinne uusia sua tuoreempiakin varmaan pian tulee. :)

      Ja kaiken lisäksi se on kuitenkin "vain" työ, ei elämäsi. Teet sitä ensisijaisesti rahan takia, et uusien ystävien vuoksi. Älä ota siitä liikaa paineita, asioilla on tapana selvitä itsestään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe