Kolmen S:n vaikutus

Seksi, sauna ja siivoaminen... Eikös se niin mennyt?

Ovatko tehokkaita edesauttamaan synnytyksen käynnistymistä? Onko teillä omakohtaisia kokemuksia?

Seksin olen havainnut itselleni aiheuttavan supistuksia. Minulla laskettu aika muutaman päivän päässä. Jos lapsi menee yliaikaiseksi, ovatko nuo tehokkaita kotikonsteja synnytyksen käynnistymiseen vai ihan huuhaa-juttuja?

Olisi hauska kuulla, onko jollain selkeästi homma käynnistynyt jonkun noista vaikutuksesta... :)
8826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Seksillä on ihan tutkitusti vaikutusta synnytyksen käynnistäjänä, mutta silloinkin puhutaan vain pienestä nopeutuksesta siinä vaiheessa, kun synnytys olisi muutenkin käynnistymässä aivan pian. Muilla ei ole mitään oikeasta merkitystä. Monet naiset harrastavat noita kaikkia kolmea suunnilleen joka päivä ja koko ajan raskautensa viimeiset viikot, niin kyllähän se vauva pakostikin silloin syntyy jonkun edellämainitun jälkeen. Mutta synnytyksen käynnistäminen kotikonstein on käytännössä niin hankalaa, että ei kauheasti kannata aikaa ja energiaa tuollaisiin uhrata.

Äänestä
  • kokeiltu kolme ässää.. ei suppareita, eikä muutakaan oireilua.. ja yliaikaisena tässä jo 3tta päivää.. mutta tuleehan noista kolmesta ainakin hyvä olo itelle, jos ei muuten;)
    Hmm..en tiiä pitäskö tota jatkaa sit jokapäivä nii kauan ku se syntyy, nii sit uskois että joo,toimihan se kun tarpeeks yritti! :D
    Mut kaitse oma keho pistää synnytyksen käyntiin(jos pistää)ajalaan.. jos ei, nii eikait tässä auta kun kituuttaa sinne 10pvn päähän, että käynnistetään.. jota en kyllä tod.toivo!!
    Mut kokemuksistahan on aina mukava kuulla, eli niitä vaan!:)

    Äänestä

ekassa raskaudessa lähin laitokselle kun kesken seksin alkoi supistelee mutta kohtuu kevyesti. Viikkoja tuolloin 40 2. olin vaan niin tuskastunut odotukseen että lähdin heti kun tuli vähän tiheemmin supistuksia. Ihme kyllä ne supparit avasi kohdunsuuta vaikkei kipuja ollutkaan mutta lopulta synnytys käynnistettiin seuraavana päivänä kun oli 5 senttiä auki ilman säännöllisiä supistuksia ja mitään kipuja.

En sitten tiedä oliko seksistä apua silloin. Nyt on viikko 36 menossa muttei seksi aiheuta mitään toimintaa vaikka paikat on jo kypsät, kohdunkaulaa 1,5 cm ja saman verran ulkosuu auki ja täysin pehmenneet paikat. Seksiä on parin päivän välein, välillä päivittäin mutta ei aiheuta yhden yhtä supistusta paitsi tietenkin orgasmisupistuksen. Tosin nyt sitä seksiä harrastetaan vain omaksi iloksi, vasta parin viikon päästä ruvetaan rynkyttää vauvan ovea tosissaan ;D

Äänestä
  • Itse yritin saada synnytyksen käynnistymään mm. siivouksella, seksillä, saunomisella, kylmän kuuman veden suihkuttelulla, juoksulenkeillä, painavien tavaroiden nostelemisella(pyyhin pölyt mm. pesukoneen alta), kauppakassien kantamisella, alaselän sekä jalkapohjien painelulla, ajeltiin autolla mukulakivikadulla, söin tulista ruokaa YNM. Synnytys käynnistettiin rv:lla 42 1. Lapsi syntyy, kun on siihen valmis :) Omani olisi varmaan viihtynyt yksiössään pidempäänkin..

    Äänestä

paikat muutenkin olla kypsyneet synnytyksen alkamiselle niin voi auttaa vauhdittamaan sitä lähtöä. Jos kohdunkaula on täysin kiinni eikä lähtö ole muutenkaan lähellä niin tuskin on mitään merkitystä.

Äänestä

Seksi ja lenkkeily auttanut.
mutta seksissä nimen omaan se iso O! orgasmi siis...
ja todellinen sellanen, ei mitään näitä mitä tuntee pikku sykähdysken yhdynnänaikana...
meillä (anteeksi näin yksityiskohtainen selitys), mies tekee sen käsillään minulle, ja tämä auttanut joka kerta!
toimii, mutta harmittaa kun tämä saa supistelemaan myös muulloin raskauden aikaan... tää on siis meillä harvinaista herkkua raskauden aikaan, kun supistelu herkkä olen muutenkin... ja ennenaikaisuus uhkana ollut kaikissa raskauksissa...
jotenka...

Äänestä

Sperma sisältää prolaktiinia jota käytetään myös synnytyksen käynnistämisessä, se pehmittää kohdun kaulaa.

Äänestä
  • Siis sisältää prostaglandiinia, ei prolaktiinia ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


H-hetki käsillä kirjoitti:

Seksi, sauna ja siivoaminen... Eikös se niin mennyt?

Ovatko tehokkaita edesauttamaan synnytyksen käynnistymistä? Onko teillä omakohtaisia kokemuksia?

Seksin olen havainnut itselleni aiheuttavan supistuksia. Minulla laskettu aika muutaman päivän päässä. Jos lapsi menee yliaikaiseksi, ovatko nuo tehokkaita kotikonsteja synnytyksen käynnistymiseen vai ihan huuhaa-juttuja?

Olisi hauska kuulla, onko jollain selkeästi homma käynnistynyt jonkun noista vaikutuksesta... :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu