Mitäs ajatuksia tämä herättää?
Huijataanko meitä?
http://yle.fi/alueet/lahti/2011/01/koiviston_auton_rahavirtaselvitys_julistettiin_salaiseksi_2278726.html
Huijataanko meitä?
http://yle.fi/alueet/lahti/2011/01/koiviston_auton_rahavirtaselvitys_julistettiin_salaiseksi_2278726.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
on hämärää, jos ei sitä tutkimusta voi antaa, vaikka kaikenhan pitäis olla kunnossa?
hommaa taitaa olla kun tiedot salattiin. tartteekin käyttää toista bussia seuraavan kerran.
Ei Koiviston Autolla ole mitään salattavaa muuta kuin omat taloustiedot muilta kilpailevilta linja-autoyrityksiltä. Eihän nyt mikään firma paljasta kaikkia omia taloustietojaan muille. Jos Koiviston Auto voisi antaa tiedot pelkästään kaupunkilaisille niin ei siinä olisi mitään ongelmaa. Mutta kun muut linja-auto yrittäjät näkevät tiedot myös ja voivat käyttää niitä hyväkseen ja vääristää kilpailua.
Rahavirrat on virallisesti tutkittu eikä niissä ole mitään huomautettavaa eikä väärinkäytöksiä. Kovasta kilpailusta johtuen kaikkia tietoja ei voi kuitenkaan julkaista.
Eihän Nokiakaan anna kaikkia taloustietojaan esim. Ericsonille tai Motorolalle. Eikä päinvastoin.
Hehhe. Saisivat julkistaa. Pitäis joku muu saada hoitaa Lahen sisänen liikenne ku onhan nuo koiviston hinnat ihan vutn korkeet!?
Hinnat korkeat ku kaupunki ei tue enempää. Jos olis enemmän matkustajia niin voisi alentaa hintoja. Kalusto on vaan niin huonoa ettei hirveästi houkuttele kyytiin. Paitsi nämä uudet matalalattia-autot, niissä ei muuta vikaa kuin kauhea meteli takapenkillä.
Katsastetaanko Koiviston auton autoja koskaan? Jos lattia pettää, perät on asfaltti-ihottumalla sen jälkeen.
Hyvä! :D vaikka ne osti 30 uutta autoa Lahteen, niin nää vanhat pitää vissiin ajaa niin todella loppuun, että hanuri tutisee ja paikat tippuu suusta.
Ei niitä uusia autoja oikeasti ostettu. Ne tehtii Kabusin tehtaalla joka on samaa konsernia kuin Lahden Liikenne. Jos Kabus Oy:n tehdasta ei olisi koskaan perustettu ja ne rahat jota siihen on uponnut olisi laitettu kalusto hankintoihin niin Lahdessa ei olisi ajossa yhtään yli 5 vuotta vanhaa linja-autoa. Ei ainakaan Koiviston Autolla.
Onko kokemuksia palvelulinjasta Keskussairaalaan? Poikittaiset tien ylitykset sillä matalalattia-autolla tekee varmasti terää leikkauksen jälkitarkastukseen meneville. Nuorilla naisilla on nautinnollinen ilme, mutta vanhusten naamasta näkyy tuska siinä kyydissä.