Tuli kutsu vapaaehtoiseen kertausharjoitukseen ja kysymys kuuluukin, että joutuuko koulutuksesta itse maksamaan? Kutsussa ei mainittu tästä mitään, mutta MPK:n sivuilla taas on maininta, että koulutustapahtumat ovat maksullisia.
Vapaaehtoinen kertausharjoitus
6
3720
Vastaukset
- siellä..
sekä maksullisia että maksuttomia.Jos kutsussa ei maksua ole niin ei kai ne pimeitä kauppoja tee
- herttoalpertti
Vapaaehtoinen kertausharjoitus ja MPKY:n kurssit ovat eri asioita. MPKY:n kursseissa löytyy sekä maksullisia (esim. ampumakurssit, sun muut), että maksuttomia (yleensä johonkin ei itseä varsinaisesti koskevaan kertausharjoitukseen ilmoittautuminen).
Vapaaehtoinen kertausharjoitus kutsun kera on taas aina maksuton tapahtuma. Yleensä vapaaehtoiset kertsarit kestävät yhden viikonlopun, niihin saa armeijan puolesta kyydit paikanpäälle ja takaisin, ja tietysti ilmatteeksi ylläpidon. Vapaaehtoisista kertsareista maksetaan päivärahaa, mutta ei reserviläispalkkaa. Ovat yleensä tosi lepi hommia, ihan erilaisia kuin varsinaiset kertausharjoitukset. - Kotiutettu
Mulle koko mpky oli ihan tuntematon juttu, kunnes kutsu laatikkoon tipahti. Mikä juttu tämä nyt on, ei ainakaan mikään oikea kertausharjoitus vaikka yksi kh -päivä luvattiinkin. Kirjeessä kehoitetaan vaan ilmottautumaan netissä johonkin ihmeen yhden päivän kurssille. Tämähän on joku yhdistys, eikä puolustusvoimat. Milläs oikeudella joku ry voi määrätä ihmisiä päiväksi pois töistä, ilman pienintäkääm päivärahaa? Vapaaehtoisuudesta ei ollut mitään mainintaa, muttei toisaalta ollut ukaasiakaan sakoista jos jää pois. Ja vielä ilmoitusta kinusivat jos on este. Ei todellakaan kiinnosta minkään sotilaallisen yhdistyksen kurssipäivä, varsinkaan kun eivät asiaansa osaa edes selvästi esittää.
Jos kertausharjoituksiin tulee lähdettyä, niin kutsu/käsky tulee sitten tornilogolla varustetussa kirjeessä.- Täh?
Tuleeko seuraamuksia jos mpk:n kutsumalle kurssille ei osallistu? Onko kyseessä puolustusvoimien kutsu vai ainoastaan yhdistyksen kutsu?
- *-*
Vapaaehtoisesta kertausharjoituksesta voi kieltäytyä Ellet ole menossa, toimi kutsun mukaan ja ilmoita, että et mene. Vapaaehtoisesta kertausharjoituksesta maksetaan matkat ja varusmiesten päiväraha.
- TERM32S
Moro.. Itekki osallistuin nyt sitten kurssille. Teenkö siellä vain sitä asiaa, mitä kurssi sisältää vai onko se jokin omaan sodan ajan joukkoon liittyvä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864670Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1123870Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1903700Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.702113Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1541131- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924