mielestäni tervakosken pääväylät ja sivutiet on aurattu aivan surutta päin persettä! valleja keskellä tietä kauheita lumimöhkäleitä tiellä hiekkaa missä sattuu puhumattaka urista mitä nyt löytyy melkein joka tieltä kunnanmiehet taas loistaa... liikkuminen lumiaikaan rupeaa olemaan kohta vähän hankalaa...
tervakosken lumityöt
eläkeläineniiiiiiii
21646
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
ei turengin miehetkään nyt ihan mitenkään loista ?
..vaikka tosin kunta ei Tervakoskella auraakaan..
on laiskan palkka leivätön pöytä jos joltakin henki lähtee. Rahaa on helppo kerätä hyväuskoisilta kuntalaisilta, mutta sen voi myös joutua takaisin maksamaan, jos jälki ei ole toivotuntasoista, sellaista mitä sopimuksessa on annettu olettaa.
Kunnanpamppujen kannattaisi myös miettiä sitä kilpailuttaessaan yrityksiä, on ko niillä riittävät henkilökunta ja kalustoresurssit hoitamaan tilaustyöt silloinkin kun työmäärä kohoaa odottamatta. Pelkkään rahaan ei kannata siis tuijottaa. Pitää tutstua urakoitsijan yritykseen syvemmälti kuin A4 kokoiseen kirjalliseen tarjoukseen, jonak takana voi pahimmassa tapauksessa olaa pari konetta ja miestä vaikka lääniä olisikin sopimuksessa liki kymmenelle kone-miesparille. Raha kun aina kelpaa.
Ja nykyään on selkeänä linjana jo näkynyt vuosia se, että vaikka vehkeet on ja toimivat kädet, on lämmin huoltoaseman baari peliautomaatteineen yllättävän monen konemiehen urakkapaikka.
voi voi
Turhaan kiukuttelet, osta oma traktori ja rupea urakoimaan, kannattavaa hommaa.
varmaan pakko kohta ostaakki kun ei tietystä aamusin pääse töihin lähtemään...
Onko jatkuva krapula päällä?.
non tietyllä kulmilla vaan kun aurat tekee hyvin rupusakille keplaa huonomminkin
kaikki tervakosken työttömät ja eläkeläiset lunta lapioimaan niin tulee puhdasta.
Hyvinvointiyhteiskunta on kustantanut Tiettyläisille erinomaiset hiihtoladut.
pitäis päästä liikkumaan.
Samaa naukunaa huonoista aurauksista tulee vuodesta toiseen! Onko janakkala tahallisen kitsas juuri tervakoskelaisia kohtaa?
ei tammirantalaisilla mitää hätää ole.. valot palaa ja tiet aurataan!!
No muuta tammirantaan kun siellä on kaikki hyvin! Kuljeskelet hyvin auratuilla valoisilla ja hiekoitetuilla jalkakäytävillä, moikkailet onnellisia naapurteita ympärilläsi ja elät tyytyväistä elämää.
Suola, sora ja lumi ovat palstan pyhä kolmiyhteys. Maailmassa on kaikki hyvin kunhan nämä ovat harmonisessa balanssissa. Kuka kykenee sen balannsin tuomaan ja luomaan tähän maailmaamme.
Lamahipit!
ja viherhörhöt ovat jo tuoneet minulle
Idut eivät lumessa kasva. Auraa ansarin katolta jo lumet pois.
kukas sitä suruissaan aurailisi...
Taas tuli lunta vaan mitenkäs se auraus...
Pitääkö maahisten tulla piereskelemään niin kävis nopeammin!
Pitäkää kiirettä. Vielä ehtii olemaan tekemättä lumitöitä. Kohta se on kaikki sulanut pois ja siinä sitä sitten ihmetellään katumuksen kanssa kun ehtimättömyyden etsikkoaika meni ohi hauen suun! Pian kuskit ja kalusto liikkeelle jättämään lumityöt tekemättä!
PITÄKÄÄ KIIRETTÄ!
Kohta se on myöhäistä ja sitten kaduttaa...