Kuukaudeksi lapsen kanssa Melbournen ympäristöön

aus.sie

Suunnittelen matkaa 4-v.lapsen ja toisen aikuisen kanssa ensi tammikuuksi. Kuinka paljon kannattaa budjetoida koko porukan matkakuluiksi? Viikon verran majoittuisimme maaseudulle sukulaisiin, muu majoittuminen hotelleissa tms. Haluaisimme tutustua Melbourneen ja ympäristöön, esim. tuttavia on n. 500 km säteellä. Kannattaako vuokrata oma auto tällaisiin matkoihin? Vai sujuuko julkisella liikenteellä matkustaminen lapsen kanssa siellä? Mitä ylipäätänsä tulisi huomioida jo suunnitteluvaiheessa?

3

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallis paikka

      suunnitellaan...ilmeisesti lähdössä siis 6...pelkät lennot n. 20.000 euroa ja varautua 24 tunnin lentoihin ja yleensä aika venyy kun pitää mennä välilaskujen kautta esim. Bangkok jne...Jos lapset alle 5 vuotta niin voitte unohtaa koko leikin siihen ja vanhemmatkin on hiinä ja hiinä...
      Varmaan auton vuokraus on ok edellyttää että osaa ajaa isossa maassa? Minusta vähän tuoksahtaa ja suosittelen että aloitatte matkailun Tallinnaan ja katsotte sitten miten meni yö siellä....voi olla että suunnitelmat muuttuu tai tässä tapauksessa varmaan haaveet...
      Veikkaan että 1k tällä porukalla...ilmeisesti voitte asua sukulaisissa jonkun yön...25 euroa menee rahaa kuukaudessa.

    • Down Under

      Naapuri tuossa oli lukenut lasten lukumäärän väärin. Yksikin lapsi on silti lennolla koettelemus. Etenkin on huolehdittava siitä, että hänellä ei ainakaan ole korvatulehdusta matkan aikana.
      Lentomatka Melbourneen voi venyä jopa 30-tuntiseksi, joten tiettyä asennetta se vaatii.

      Auton vuokraus on paras vaihtoehto - ja ainoa, kun lapsi on mukana. Vuokrauksen voit tehdä jo Suomessa. Jos käytät Avisia, auton jättöajaksi tulee valita virka-aika, koska muuten yhtiö veloittaa seuraavaan virkapäivään asti. Virkailija kyllä opastaa vakuutus- ym käytännöt. Tarkista autoa vuokratessasi, miten ajo-oikeus tulee sopimukseen.
      Suomalainen ajokortti on aina kelvannut sellaisenaan - jopa 70-luvulla saatu, jonka kuvasta ei enää saanut mitään selvää. Avisilla jopa epäiltiin, että olen lumimies Himalajalta.
      Auto kannattaa ottaa jo lentoasemalla. Mukaan saa Melbournen kartan, joka on aika kattava ensikertalaisellekin. Lentoasemalla voi sitten ostaa koko Victorian kartan. Hyvä konsti on tarkastella ennakkoon paikkoja Google Mapista ja sen Street View'lla.
      Silläkin uhalla, että minua epäillään hotelliagentiksi, suosittelen Best Western -hotelliketjua. Yksi sen parhaita puolia on, että sillä on ilmainen book ahead -palvelu. Kun lähdet motellista, voit pyytää respaa varaamaan seuraavasta motellista huoneen, jolloin sen päivän tuskaisin huoli on pois pyyhkäisty.
      Ketjulla on toimisto Suomessa, josta saat lisätietoa ja luettelon, josta motellien ominaisuudet käyvät hyvin selville. Victorian alueella on riittävän tiheä verkosto, joten aina löytyy sopiva motelli matkan varrelle.
      Yksi hyvä puoli ketjussa on etenkin, kun lapsi on mukana. Kaikkien hotellien/motellien varustetaso on samanlainen: tiedät aina, mikä perillä odottaa.
      Noiden perusteella, voitkin sitten arvioida kustannuksia. Lentojen, auton vuokrauksen ( bensa) ja hotellien hinnat saatkin jo riittävällä tarkkuudella netistä tai hotelliluettelosta. Ruoka ja viihdykkeet jäävät marginaalisiksi. Yleensäkin rahaa pitää olla niin paljon, että sen riittävyyttä ei koko ajan tarvitse ajatella. Siten saat hienot matkamuistot.
      Siispä säästämään.
      Ja luottokorttihan sinulla ja/tai seuralaisellasi on. Ilman sitä voit unohtaa matkan.

      • aus.sie

        Hei!
        Kiitos ASIALLISESTA ja tietoja antavasta vastauksestasi, josta on apua suunnittelussa. Hyvin suunniteltu on jo puoliksi tehty - ei muuta kuin seikkailua odottamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      176
      3266
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2131
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      45
      2003
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1941
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1461
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1231
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1193
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      385
      1075
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      993
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      42
      827
    Aihe