vuokrasta tinkiminen?

että kehtaako vuokrasta tinkiä kun oon muuttamassa yksityiselle yksiöön ja vuokra on kalliihko et harrastetaanko sitä vai pitääkö se sit mua iha idioottina ku meen vuokrasta tinkimään? :)

ja ku oon nyt tän kuun vipalla viikolla muuttamassa ni siitä viikosta pitäs maksaa 200€ ja vuokra on 510€/kk et kehtaaks täst tinkiä
147353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

tihentyä jos rupeet tinkaamaan. Lisäksi se kertoo maksuvaikeuksista, joten parin kuukauden lisäys takuuvuokraan liene tiedossa.

Äänestä

Jaa-a.. palstan ok-kersantit ja muut paremmat ihmiset ovat varmasti oikeita henkilöitä antamaan puolueettoman lausunnon asiasta.

Äänestä
  • Olisi palstan vuokraloinen samalla vaivalla voinut ne omat vinkkinsäkin antaa. Eli ensin tummelipurkkia hakemaan ja sitten Läskin ovikelloa soittamaan....

    Äänestä

Saattaa jäädä muuttamatta jos rupeat tinkimään. Isäntä antaa avaimen seuraavalle jonossa olevalle. Niitä nimittäin riittää.

Äänestä

Luulen ettei sinun tarvitse maksaa vuokraa ollenkaan jos olet "joustava" ja varaat tarpeeksi vaseliinia vuokranmaksupäiville.

Äänestä

Erittäin suosittu tapa tulla hinnassa vastaan on otta osa vuokrasta luonnossa. Kerta viikossa paljaalla ja ilman vaseliinia voi tiputtaa vuokraa jopa 20-30 %.

Äänestä

Minä olen jo kauan sanellut mitä maksan. Läski ryömii edessä ja kertoo kovasta lainan maksusta. Ei armoa...
Velkahan on hänen. Mitä se minulle kuuluu..

Äänestä
  • BUBUUBHAAHHAHAHHAHAA

    Äänestä

  • paskanen nauru kirjoitti:

    BUBUUBHAAHHAHAHHAHAA

    Sait harkinnan varasta mäyrikseen?

    Äänestä

  • kumajaa kirjoitti:

    Sait harkinnan varasta mäyrikseen?

    Mulla kun ei näistä teidän vuokraloisten tulonlähteistä ole kokemusta niin ihan yleissivistyksen ja uteliaisuuden vuoksi, mikä tuo "harkinnan varasta" on? Varasta? Mistä? Kioskejako te ryöstelette vai mitä varastatte?

    Äänestä

tinkinyt vuokrista ja usein jopa onnistunut saamaan alennustakin. Mutta tuo tinkiminen ei koske vuokra asuntoja josta muutenkin pula varsinkin kasvukeskuksissa ja pääkaupunkiseudulla. Riski on että vuokraisäntä ottaa luurin käteen ja soittaa seuraavalle tulokkaalle joka ei tingi. Ehdota että muutat vasta kun vaihteessa. Etköhän jossain sen viikon voit viettää.

Äänestä
  • Olen kyllä saanut tingityksi asunnon vuokrastakin. Tinkiminen pitää luonnollisesti tehdä siinä vaiheessa kun neuvotellaan vuokrasopimuksesta. Joskus asunto kannattaa antaa vuokralle hiukan pienemmälläkin vuokralla, jotta saa hyvän ja pitkäaikaisen vuokralaisen. Siinäkin nimittäin häviää helposti aina yhden kuun vuokran, jos vuokralaiset vaihtuvat. Monelle on tärkeää myös, että saa siistin vuokralaisen, joka maksaa vuokransa ja pitää asunnon hyvässä kunnossa.

    Äänestä

en saanut hintaa alemmas mutta saan muuttaa viikkoa aiemmin että näin eipähän tule kiire muutossa,nyt 2 viikkoa muuttoaikaa

Äänestä

hinnastakin. Puolen kuún asuminen alle puolet kk-vuokrasta. Säästöä 55 euroa:)). Mikäli ensimmäinen asunto niin onnea vaan uuteen kotiin.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9067748 kirjoitti:

että kehtaako vuokrasta tinkiä kun oon muuttamassa yksityiselle yksiöön ja vuokra on kalliihko et harrastetaanko sitä vai pitääkö se sit mua iha idioottina ku meen vuokrasta tinkimään? :)

ja ku oon nyt tän kuun vipalla viikolla muuttamassa ni siitä viikosta pitäs maksaa 200€ ja vuokra on 510€/kk et kehtaaks täst tinkiä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu