siellä lukee sallittu economy luokassa vain 1 käsimatkatavara,paska juttu missä nainen pitää lompakon ja liput,passin,miehet perstaskussa mutta naisella toinen juttu,epäselvää saako naisella olla pieni käsilaukku?
onko joku kellä tietoo?
onko joku kellä tietoo?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tähän tuo on menny kaikilla lentoyhtiöillä valitettavasti. Yhtenaistetään jonkun eurooppalaisen standardin mukaseksi missä kaikki erilliset nyssäkät pitää mahtua yhteen. Mutta ei tuo nyt passia ja lompakkoa koske... Miksei se lompakko lippu ja passi sitten mene sen yhden laukun sivutaskuun? Sinne minä ne yleensä laitan.
mutta sitten jos vaikka istut ikkunapaikalla,saat jatkuvasti ahtaassa koneess pyytää toista nousemaan,kun haluat lompakkosi.jos haluat ostaa jotain koneessa.erittäin epämukavaa,enkä mielelläni pidä lompakkoa siinä istuimen taskussa,naisella ei nyt ole vaatetuksessa samoja mahdollisuuksia kuin miehillä.Mutta tämähän vain ohjaa ostamaan ja käyttämään muuta yhtiötä
onko kukaan mennyt Blue1 tuon uuden säännön aikana,tarkoitan naishenk.,että saako olla käsilaukku?
Tähän asti olen ottanut lentomatkoille mukaan pienen pussukan, joka on hiukan passia isompi ulkomitoiltaan. Sinne mahtuu passi, lompakko, kännykkä ja e-lipun printti (joo, tiedetään, sitä ei tarvita AINA mutta kun kerran ei löytynyt tietoa maksetusta matkalaukusta niin oli helppo näyttää kuitista että maksettu on. Sen jälkeen päätin että aina on jokin tuloste mukana). Laukun heitän olan yli ja jos päälläni on kevyt neuletakki ei se edes näy sen alta. Jos on ihan pakko sen voin pakata myös käsimatkatavaralaukun sisään.
http://www.finnair.fi/finnaircom/wps/portal/finnair/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKL9443Dg0GSYGYLj76kWhCzp5oQi7xzt4IoaC0zHg3T31vfV-P_NxU_QD9gtzQ0IhyR0UA2wRS-A!!/#3
sain viestin Blue1 asiakaspalvelusta ,naisella saa olla käsilaukku lentolaukun lisäksi