Saako vielä ensi kesänä olla dieseltankissa mukana verotonta polttoainetta, laskujeni mukaan sitä olisi vielä jokunen kymmenen litraa mukana. Paljonko verotonta saa yleisesti olla dieselpolttoaineessa mukana.
Olisiko aihetta keväällä tyhjentää tankki ja mitä vanhalle polttoaineelle tulisi tehdä sen asianmukaiseksi hävittämiseksi.
Löpöä tankissa?
7
632
Vastaukset 7
- Öljynhävittäjä
ilmaiseksi ja turvallisesti hyväksytysti ilman haittoja ja ongelmia kun toimitat sen minulle.
Ilmoita vain yhteystietosi. - tiisselillä
Eihän sitä ole saanu olla pitkään aikaan. Olen itse jättänyt tyhjentämätt, kun vaihtuvuus ollut kova. Olen varmuudeksi säilyttänyt kaikki kuitit tankkauksista, että voin todistaa tankanneeni dieseliä, vaikka jotain hitujäämiä löpöstä jostain löytyisikin. Ei ole kukaan kysynyt vielä.
- ii0
ole kielletty jos olet ostanut polttoaineen silloin kun sitä sai huviveneisiin myydä. Monessa tankissa jäljet näkyvät vuosia.
- tiisselillä eespäin
kertoi, että on turhaa pitää uutta löpöä tankissa ja vanhaa kuittia paatissa. Tullillaboratoriossa on konstit saada selville löpön valmistuspäivä. Ei kertonut miten, kun koitin udella. Mahtaisko uskoa.
- seadog
tiisselillä eespäin kirjoitti:
kertoi, että on turhaa pitää uutta löpöä tankissa ja vanhaa kuittia paatissa. Tullillaboratoriossa on konstit saada selville löpön valmistuspäivä. Ei kertonut miten, kun koitin udella. Mahtaisko uskoa.
Näin se ilmeisesti on. Käsitykseni mukaan indikaattori olevaa ainetta on joenkin muuteltu.
sitä tankissa olla käyttää vain ei ole saanut muutamaan vuoteen. Eka kesä meni läpi sormien "siirtymäaikana".
Ei siinä kuitit auta kun ei käyttää saa niin ei saa.
Tosin aika pieni on mahdollisuus että kukaan tarkastaa. Onhan "isot pojat" kyllä kertonut että viime kesänkin olisi ratsattu. Näyte tankista ja labraan, tulokset kuulee sitten myöhemmin- savuna
Varmita on ehkä tyhjentää nimittäin sakot on tuntuvat jos jäät kiinni. Verotonta ei periaatteessa saa enään olla yhtään jäljellä polttoaineen seassa. Minulla on vähän sama ongelma kun 500l tankki on viimme kesältä puolillaan ja vähäsen ajon takia siellä varmasti on vielä verotontakin ja paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty441369Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä3221176Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto31993Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s311963Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33801Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine131800- 50761
Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte194698- 61605
- 40546