Mitäs ruokaa te muut työttömät syötte? Itse olen nyt syönyt kohta viisi vuotta 5-6 päivänä viikossa spagettia ja itsetehtyä jauheliha-tomaatti-papusoosia. Olen laskenut että lämpimään ruokaan menee kuukaudessa n.50 euroa.
Joskus kun haluan hemmotella itseäni, ostan kalliita Tropicana tuoremehuja. Tähän on varaa pari kertaa kuussa.
Työttömän ruokailu?
15
1083
Vastaukset
- Kurmeeta, kurmeeta
400gr sika-nauta-jauhelihaa päivässä ja siihen sitten jotain tärkkelystä kylkeen. Tuore kala ja kasvikset ovat jääneet kokonaan pois. Kanaa syön silloin harvoin kun tarjouksesta saa pihveinä tai fileinä. Kananmunia tulee syötyä lähes päivittäin aamu-, väli- tai iltapalaksi. Joskus syön mikropitsoja tai nuudeleita, mutta harvemmin. Jos haluan hemmotella itseäni teen kotona kunnon tuhdin pitsan, jonka aineet maksavat n. 10 euroa. Normaalisti ruokaan menee n. 5 euroa päivässä.
- Apua60
1) Todella halpa ja helppo ruoka on tonnikalarisotto. Osta vaikka Pirkan tummaa pikariisiä. Keität sen. Sitten ostat pussin herne-paprika-maissi-vihanneksia. Riisiin sekoitat sitten ne vihannekset ja purkillisen tonnikalaa. Annat vähän hautua. Hyvää ja helppoa on.
2) Osta maustamattomia broilerinkoipia (3 kpl) pakkauksessa. Paista ne uunissa hyvin (foliossa ensin, mutta ota se pois myöhemmin, jotta tulee vähän väriä koipiin). Mausta koivet suolalla, paprikalla ja valkopippurilla. Koipien tarttee olla hyvin paistuneita, jotta lihat irtoavat luista. Laittaisin ainakin 200 astetta lämpöä uuniin ja vaikka tunti muka riittäisi kypsymiseen, niin minun mielestäni se ei todellakaan riitä. Tulee tuoksua kun alkavat olla valmiita. Riisin valmistat samoin kuin tonnikalassa. Sitten kaluat ne kananlihat ja sekoitat ne riisiin. Jos haluat niin voit laittaa vihannekset samoin kuin tonnikalarisotossa.
3) Osta jauhelihaa (joko sikanautaa tai naudan, mutta paistijauheliha on vähän mauttomampaa vaikkakin laihaa jos laihaa haluaa) 400 g pakkaus tai kaksi sellaista, jos teet monelle tai moneksi päiväksi. Osta esim. Euroshopperin sipulikeittoa (siis sellainen kuiva pussipakkaus jotain sipulikeittoa) pakkaus (taitaa olla kolme pussia pakkauksessa). Osta kesävihanneksia (porkkana, herne, kukkakaali - oliskos siinä ehkä papujakin). Sekoita 400 g jauhelihaa, puoli pussia sipulikeittoa, yksi muna, 1 dl maitoa, suolaa, valkopippuria, ehkä paprikaa. Vatkaa namä ainekset hyvin yhteen. Sekoita sörsseliin (mielellä jo ehkä sulaneet vaikka itse olen laittanut jäiset) jonkin verran vihanneksia. Voitele vuoka tai käytä foliota. Kasta kädet veteen, jotta jauheliha ei tartu käsiisi ja muotoile jauhelihasta pitkänomainen limppu. Laita uuniin (jotain 200-220 astetta) ja paista valmiiksi. Tarjoile keitettyjen perunoiden tai muusin kanssa. Tietysti voit laittaa jonkun kastikkeen. Vähän erilaiselta maistuu sama ruoka jos laitat kerroksen vuokaan kerroksen jauhelihaa ja sitten kerroksen vihanneksia ja sitten taas kerroksen jauhelihaa ja paistat sellaisen. Muuten resepti on ihan sama.
4) Tee jauhelihasörsseli seuraavasti. Ostat pakkauksen sikanauta jauhelihaa (muukin tietysti käy). Keität tummia makaroneja tai tummaa riisiä. Pilkot sipulin (puolitoista tai kaksi lihamäärän ja makusi mukaan). Käytät taas vihanneksia (joko kesävihanneksia tai paprika-herne-maissi). Mausteena jauhelihamaustetta tai suolaa, paprikaa, valkosipulia. 1/2 tai kokonainen lihaliemikuutio (tai ehkäpä kasvisliemi). Keität riisin tai vaiheeksi makaronin. Paistat jauhelihan ja pilkotun sipulin ja lisäät joukkoon sen liemikuution (paloittele murusiksi se liemikuutio). Kun liha on paistunut ja olet sen maustanut, niin lisäät niihin riisin tai makaronin ja mahdollisesti vihannekset ja annat niiden imeytyä toisiinsa vähän aikaa. Hyvää tulee. Jos haluat niin voit laittaa makaronisörsselin vuokaan ja päälle munamaidon ja uuniin. Se taitaakin sitten olla makaronilaatikko. Vai olisko jollakin parempi resepti makaronilaatikolle? Jos haluaa ja on jo valmiiksi keitettyjä perunoita, jotka sopivat paistettaviksi niin ne voi saman kaavan mukaan paistaa kuin tässä ja laittaa riisin / makaronien sijaan.
5) Siskonmakkarasoppaa tai nakkikeittoa tai hernesoppaa, maksalaatikkoa (sitä kannattaa ostaa valmiina eineksenä, jos vain yhdelle on laittamassa, muuten katso netistä joku hyvä resepti), pyttipannua... - sukka.
Pääasiassa ravintoni koostuu kaurapuurosta, joskus on jopa viikkoja etten muuta syökkään.
Mutta se johtuu siitä että olen joutunut tilanteeseen jossa minulle jää kuussa käteen noin 100 euroa vuokran ja laskujen jälkeen.
Soijarouhe on kanssa mainio ja halpa lihan korvike, eikä mikään viherpiipertäjien hömpötys!- metsänpoika.
Syökää perunaa ja jogurttia. Sillä pärjää, ja marjoja lisäksi!
- 3+18
metsänpoika. kirjoitti:
Syökää perunaa ja jogurttia. Sillä pärjää, ja marjoja lisäksi!
Meinaatko että jokapäiväisenä ruokana olisi peruna ja ilmeisesti kastikkeena jogurtti ja sitten nämä marjat jälkiruokana. Pelkkä peruna ja jogurtti yhdistettynä, hyi hitto.
- juhguyguhy
Ei ole tuollaista tilannetta. Toivottavasti tossa ei ole vähävaraisten pilkkaaminen kyseessä. Ainoastaan tärähtäneet tekisi sitä, mutta ei ihmiset, jotka tietävät pelon ruoan riittävyydestä tai jotka edes joskus joutuneet elämään vähillä varoilla. Lasketaas.. jauheliha about kaksi euroa. Spaghetti n. yks euro tarjoussatsina. Pavut...arviolta euro- puoltoista. Yhteensä : 2 1 ja sanotaan tässä 1, 5. Yhteensä 4, 5 euroa. Tolla sais vaihtoehtoisesti, hmm.. Nuudeliwokkikanapata - kaks- kolme pakettia nuudelia, wok-pakastevihanneksia tarjouksesta ja kananjalkoja - pakasteena tai tiskistä ja riittää kahteen, kolmeen ateriaan. Makaronilaatikkkoa: kaks tarjouslihajuttua -oli mitä lihaa oli, vähän kananmunaa ja maitoa ja perusmausteita ja makaronia - iso satsi. Suuri määrä leipää ja juustoa ja tarjousleikkeleitä - ei lämmintä ruokaa, mutta pitkäksi aikaa leipää. Keittoja saisi viikon varoihin, mutta vain halvimmista vihanneksista, eli perunasta ( Suomessa TAJUTTOMAN HALPAA!) , selleristä, nakeista, porkkanasta ja sipulista. Tuossa joitakin ajatuksia ruoasta.
- 20+19
Niin kilo spaghettia on sen euron, eli 50 snt yhteen ateriaan. Pavut myös 50 snt. Ja tomaattisoosiin menisi varmaan myös 50 snt. Siis yhteensä 3,5 euroa päivässä. Kuukaudessa n. 100 euroa. Ap ilmeisesti syö vain puolikkaan annoksen (200gr lihaa, 250gr spaghettia jne.) päivässä. Mainitsemasi nuudelit ovat n. 1,50-2 euroa (3 pakettia, ainakin siwassa ja alepassa), pakastevihannekset 2,20-3,50 euroa ja kanankoivet ovat mitä ovat. Nuudelipaketti painaa tyypillisesti 85gr eli kolme pakettia vastaa 250gr spaghettia.
- juhguyguhy
20+19 kirjoitti:
Niin kilo spaghettia on sen euron, eli 50 snt yhteen ateriaan. Pavut myös 50 snt. Ja tomaattisoosiin menisi varmaan myös 50 snt. Siis yhteensä 3,5 euroa päivässä. Kuukaudessa n. 100 euroa. Ap ilmeisesti syö vain puolikkaan annoksen (200gr lihaa, 250gr spaghettia jne.) päivässä. Mainitsemasi nuudelit ovat n. 1,50-2 euroa (3 pakettia, ainakin siwassa ja alepassa), pakastevihannekset 2,20-3,50 euroa ja kanankoivet ovat mitä ovat. Nuudelipaketti painaa tyypillisesti 85gr eli kolme pakettia vastaa 250gr spaghettia.
Hmm. Aloittaja sanoi syövänsä viitenä- kuutena - päivänä jauheliha-spaghetti- papusoosia(??) ja ruokakustannustensa olevan kertomansa mukaan kuukausitasolla viiskymmentä euroa, millä en kyllä usko kenenkään ainakaan Suomessa pysyvän hengissä, tai pitää sitten istua ahkerasti ystävien ruokapöydissä, jos se on kuukauden koko ruokabudjetti. Laskin aloittajan kertomasta jauhelihan hinnan, papujen hinnan ja spaghetin hinnan, eli mä - toki aloittajan tilannetta tuntematta- saisin tosiaan tolla rahalla vahtoehtoisesti, jauhelihan hinnan olllessa kaksi euroa per 400 gr, spaghetin tms. makaronin ollessa kilohintana n. euron ja tölkkipapujen maksaessa aloittajan kertomassa syöntisysteemissä vähintään 1, 5 euroa, että hän saisi sillä rahalla vaihtoehtoisesti ison määrän leipää, leikkeleitä ja juustoa, ison makaronilaatikon tms. laatikkoruokaa, n. kolmelle aterialle esim. jotakin kanankoipi- nuudeli- wokkivihannessekoitusta, tai noin viikon tarpeiksi keittoja halvoista aineksista, ja lisään, että jos siis valitsisisi osasta vaikka em. listan ruoista, eli kaikki nuo eivät viidenkymmenen euron ruokabudjetilla todellakaan tulisi kyseeseen. Viidelläkymmenellä eurolla ei saisi sekä keittoja, että leipää ja juustoja tai sekä makaronilaatikkoa ja leikkeitä. Luulen myös, että papuja ja spaghettia ja jauhelihaakin söisi vain 1, 5 x 1 x 2 = 3 euroa, elikä 50 kun jaetaan 3:lla = 16, elikä just kuten sanoit.. puoli kuukautta.:/ Satasen vaatis mässätä jauheliha-papu-spaghettisoosia kuukauden.
Mielenkiintoinen esimerkki. - sillä sipuli
juhguyguhy kirjoitti:
Hmm. Aloittaja sanoi syövänsä viitenä- kuutena - päivänä jauheliha-spaghetti- papusoosia(??) ja ruokakustannustensa olevan kertomansa mukaan kuukausitasolla viiskymmentä euroa, millä en kyllä usko kenenkään ainakaan Suomessa pysyvän hengissä, tai pitää sitten istua ahkerasti ystävien ruokapöydissä, jos se on kuukauden koko ruokabudjetti. Laskin aloittajan kertomasta jauhelihan hinnan, papujen hinnan ja spaghetin hinnan, eli mä - toki aloittajan tilannetta tuntematta- saisin tosiaan tolla rahalla vahtoehtoisesti, jauhelihan hinnan olllessa kaksi euroa per 400 gr, spaghetin tms. makaronin ollessa kilohintana n. euron ja tölkkipapujen maksaessa aloittajan kertomassa syöntisysteemissä vähintään 1, 5 euroa, että hän saisi sillä rahalla vaihtoehtoisesti ison määrän leipää, leikkeleitä ja juustoa, ison makaronilaatikon tms. laatikkoruokaa, n. kolmelle aterialle esim. jotakin kanankoipi- nuudeli- wokkivihannessekoitusta, tai noin viikon tarpeiksi keittoja halvoista aineksista, ja lisään, että jos siis valitsisisi osasta vaikka em. listan ruoista, eli kaikki nuo eivät viidenkymmenen euron ruokabudjetilla todellakaan tulisi kyseeseen. Viidelläkymmenellä eurolla ei saisi sekä keittoja, että leipää ja juustoja tai sekä makaronilaatikkoa ja leikkeitä. Luulen myös, että papuja ja spaghettia ja jauhelihaakin söisi vain 1, 5 x 1 x 2 = 3 euroa, elikä 50 kun jaetaan 3:lla = 16, elikä just kuten sanoit.. puoli kuukautta.:/ Satasen vaatis mässätä jauheliha-papu-spaghettisoosia kuukauden.
Mielenkiintoinen esimerkki.Mää en koskaan oo tinkiny ruuasta siis että en oo alakanu elämään koskaan tyyliin pelkällä riisillä ja näkkileivällä. Vaikka kuinka oon paska työtön ihiminen niin ruokaa pittää olla, monipuolista ja terveellistä ja sillä sipuli. Mittään herkkuja en ostele kaupasta koskaan ja aina muutenkin halvinta ruokaa. Ruuasta ei perkele tingitä.
- Yhtä gourmeeta
juhguyguhy kirjoitti:
Hmm. Aloittaja sanoi syövänsä viitenä- kuutena - päivänä jauheliha-spaghetti- papusoosia(??) ja ruokakustannustensa olevan kertomansa mukaan kuukausitasolla viiskymmentä euroa, millä en kyllä usko kenenkään ainakaan Suomessa pysyvän hengissä, tai pitää sitten istua ahkerasti ystävien ruokapöydissä, jos se on kuukauden koko ruokabudjetti. Laskin aloittajan kertomasta jauhelihan hinnan, papujen hinnan ja spaghetin hinnan, eli mä - toki aloittajan tilannetta tuntematta- saisin tosiaan tolla rahalla vahtoehtoisesti, jauhelihan hinnan olllessa kaksi euroa per 400 gr, spaghetin tms. makaronin ollessa kilohintana n. euron ja tölkkipapujen maksaessa aloittajan kertomassa syöntisysteemissä vähintään 1, 5 euroa, että hän saisi sillä rahalla vaihtoehtoisesti ison määrän leipää, leikkeleitä ja juustoa, ison makaronilaatikon tms. laatikkoruokaa, n. kolmelle aterialle esim. jotakin kanankoipi- nuudeli- wokkivihannessekoitusta, tai noin viikon tarpeiksi keittoja halvoista aineksista, ja lisään, että jos siis valitsisisi osasta vaikka em. listan ruoista, eli kaikki nuo eivät viidenkymmenen euron ruokabudjetilla todellakaan tulisi kyseeseen. Viidelläkymmenellä eurolla ei saisi sekä keittoja, että leipää ja juustoja tai sekä makaronilaatikkoa ja leikkeitä. Luulen myös, että papuja ja spaghettia ja jauhelihaakin söisi vain 1, 5 x 1 x 2 = 3 euroa, elikä 50 kun jaetaan 3:lla = 16, elikä just kuten sanoit.. puoli kuukautta.:/ Satasen vaatis mässätä jauheliha-papu-spaghettisoosia kuukauden.
Mielenkiintoinen esimerkki."Olen laskenut että lämpimään ruokaan menee kuukaudessa n.50 euroa."
Niin, en tosiaan puhunut koko kuukauden ruokakustannuksista vaan lämpimän ruoan eli päivällisen kustannuksista. Se on vain yksi(kuitenkin suurin) ateria ja minä syön neljä ateriaa päivässä.
- 6+11
Tänään väkerrän pelmeneitä. Netti on täynnä reseptejä, mutta periaate on helppo: tavallinen vehnätaikina, josta muotoillaan pitko, joka pilkotaan sopiviksi paloiksi, jotka kaulitaan ohuiksi, täytetään, taitetaan kahtia täytetyiksi taikinapalloiksi, ja keitetään suolavedessä. Vähän turhan työlästä se on kokemattomalle, mutta erittäin hyvää ja loppujen lopuksi edullista ruokaa. Taikinan ainekset eivät maksa juuri mitään kun siihen ei tule edes hiivaa ja täytteeksi voi makunsa mukaan laittaa lähes mitä tahansa. Itse pistän jauhelihaa ja sipulia. Periaatteessa mitään lisukettakaan ei tarvitse koska käytännössä siinä pelmenissä on jo makarooni ja kastike yhdessä paketissa. Itse kylläkin syön ne kiinalaisten dumblingien tapaan dippaamalla chilillä maustettuun soijakastikkeeseen.
- ,kjijkiuj
Provo? _Köyhillä_ tulotasolla katsoen, ei ole varaa ostaa mitään jauhelihaa, paitsi jos sinä olet joku runkkaritarpeettomanruikuttaja- kansanosan edustaja, joka jollakin vitosen keskiarvolla olet päässyt lukemaan pornolehtiä vaikka paperiteollisuuden alalle ja joka sitten työttömäksi jäätyään rienaa köyhiä siitä ja russuttaa ympäri maata muka "epäkohdasta", että nauttii samansuuruista työttömyyskorvausta liittojensa rahoilla, kuin mitä usemmat muut saavat palkkatyöstä. Tai joku työmarkkinatukityön säännöllisvalittajapelle, joa tekee kaappikellon kokoamiskurssin silloin kuin vaaditaan ja muuten rutisee laiskana siitä, ettei jessus saa kolmea tonnia kuussa automaattisesti tekemättä mitäänm: mä ainakaan en saa mitään yhteiskunnalta, EN MITÄÄN, koska olen opiskelija, jolla sairauden vuoksi opintotikikuukdaiudet loppuneet kesken. Kahden - kolmen kuukauden ajalta katsotuiksi kokonaismenoiksi minulle on katsottu harvinaisena toimeentulotuen hakijana - ei tod. sellaisen puljun vakioasiakas, että kaikkiin ihmisen menoihin riittää yhteensä n. 44 euroa. Enkä ole tapaus, joka aikoisi jädä tuollaisen luukun asiakkaaksi pitkäksi aikaa, mutta kyse on hengissä selviytymisestä ja siihen tuloton hakenut yhteiskunnan viimesijaista toimeentulomuotoa toimeentulotukea. Ainakaan opiskelu ei tulottomalta opiskelijalta onnistu, jollei saa toimeentulotukeakaan yhteiskunnalta täysin tulottomana, opintojen viimeiseen loppuun saattamiseen.
- Anonyymi
Keitän punajuuria ja porkkanoita.
- Anonyymi
Riippuu mitä ruoka-avusta saa. Eilen ja tänään jauhelihapihvejä(ei valmiita jauholettuja vaan tein 700g jauhelihapaketista) paistettuja perunoita.
- Anonyymi
Kaviaaria, 4 tähden konjakkia, sveitsiläistä juustoa, härän tuontifilettä argentiinalaisesta elikosta silloin kun ei jaksa ravintolaan mennä.
Ja kela betalas!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793