Hurina

yksi asukki

Onko kenelläkään kokemusta siitä että talojen katoissa olevista ilmanvaihtolaitteista voisi tulla hurinaa ja ääniä asuntoon? Itse en ainakaan keksi muita syytä tähän matalatajuiseen hurinaan joka kuulu koko asunnossani. Kun ikkunan avaa, niin sieltäkin tulee ääntä kun joku kone pörisisi siellä yötä päivää. Häiritsee vähän ainakin yöllä kun pitäisi nukkua. Se ei ole aina ole ollut näin ainakaan tuon hurinan osalta. Joskus on myös kuulunut rappujen ilmanvaihtolaitteesta tuollaista sumutorven ääntä, ilmeisesti filtterit tukossa, kunnes joku on piiitkän ajan kuluttua viitsinyt vaihtaa sen. Asun korkeimmassa kerroksessa, ja asuntoni on tosiaan suoraan noitten katossa olevien piippujen ja boksien alapuolella, mitä ne ovatkaan.

4

1954

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siellä jurisee

      Aika normitapaus. Yleisimmin näitä tulee eteen kaikkein vanhimmissa eli 50/60 -lukujen koneellisen poiston taloissa. Poistoilmakanavat on johdettu ullakolla sijaitsevaan kammioon, jossa on suurikokoinen ja hitaasti pyörivä poistopuhallin. Raskas puhallin tuottaa matalataajuista värinää, joka etenee mukavasti talon rakenteissa.

      Uudemmissa taloissa puhaltimet ovat useimmiten huippuimureita ja pyörivät nopeammin, jolloin värinä ei "hytkyttele" talon rakenteita yhtä helposti.

      • vikaa vikaa

        Unohtuipa kommentoida: sumutorven ääni lienee peräisin luistavista kiilahihnoista. Eli huoltomiestä pitäisi potkia töihin. Hurinakin saattaa olla lähtöisin loppuunkuluneista laakereista - etenkin, jos ääni on kovempi kuin aiemmin. Mutta aina näistä ääntä lähtee, ehjinäkin.


      • yksi asukki
        vikaa vikaa kirjoitti:

        Unohtuipa kommentoida: sumutorven ääni lienee peräisin luistavista kiilahihnoista. Eli huoltomiestä pitäisi potkia töihin. Hurinakin saattaa olla lähtöisin loppuunkuluneista laakereista - etenkin, jos ääni on kovempi kuin aiemmin. Mutta aina näistä ääntä lähtee, ehjinäkin.

        Heh, joo kiitti vinkeistä. Tämä talo on kyllä uudempaa mallia, eli joskus 90-luvun alussa rakennettu. Mullekin on ehdotettu loppuunkuluneita laakereita syyksi, taitaa omakin ilmanvaihtolaitteeni kärsiä samasta ongelmasta, eli pitää kyllä vähän liikaa ääntä että viitsisi pitää päällä yöllä. Varmaan pitää soittaa huoltomies paikalle, tai sitten myös isännöitsijälle. Vaikeeta näistä äänijutuista on olla varma. Pesukoneeni esimerkiksi tuottaa ihan kivaa meteliä lingotessaan, ja muutenkin kun puhaltelee poistoletkuun jatkuvasti ihan turhaan kun huuhtelee, vaikka mainosten mukaan olisi pitänyt olla erityisen hiljainen, huoltomiehen mukaan nuo äänet olivat kuitenkin ihan normaaleja ?? Jos kaiken melun pitäisi vain hyväksyä, oltaisin kohta hurinahelvetissä, ja pesukoneetkin vetäisivät 100 dB:n piikkejä.

        Tämä talo on kyllä ihan kokonaan koneellisesti ilmastoitu, ja pärjäisin kyllä mielelläni ilmankin, mikäli nuo laitteet ovat tuollaisia. Nämä laitteet rupeavat varmaan nyt olemaan niin kuluneita koko talossa, ja rupeavat sippaamaan yksi kerrallaan. Toki ääntä vähän lähtee, mutta tässä siis oli kyse siitä että nyt ovat melutasot kohonneet selvästi, mun oma ilmstointilaitteenikin on ruvennut hurisemaan samalla tavalla kuin tuo katolla oleva.


    • Anonyymi

      Drone

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1213
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      81
      1109
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1075
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      945
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      898
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      844
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      714
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      652
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      530
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      485
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      470
    17. 43
      467
    18. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      436
    19. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      38
      425
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe