Hurina

yksi asukki

Onko kenelläkään kokemusta siitä että talojen katoissa olevista ilmanvaihtolaitteista voisi tulla hurinaa ja ääniä asuntoon? Itse en ainakaan keksi muita syytä tähän matalatajuiseen hurinaan joka kuulu koko asunnossani. Kun ikkunan avaa, niin sieltäkin tulee ääntä kun joku kone pörisisi siellä yötä päivää. Häiritsee vähän ainakin yöllä kun pitäisi nukkua. Se ei ole aina ole ollut näin ainakaan tuon hurinan osalta. Joskus on myös kuulunut rappujen ilmanvaihtolaitteesta tuollaista sumutorven ääntä, ilmeisesti filtterit tukossa, kunnes joku on piiitkän ajan kuluttua viitsinyt vaihtaa sen. Asun korkeimmassa kerroksessa, ja asuntoni on tosiaan suoraan noitten katossa olevien piippujen ja boksien alapuolella, mitä ne ovatkaan.

4

1851

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siellä jurisee

      Aika normitapaus. Yleisimmin näitä tulee eteen kaikkein vanhimmissa eli 50/60 -lukujen koneellisen poiston taloissa. Poistoilmakanavat on johdettu ullakolla sijaitsevaan kammioon, jossa on suurikokoinen ja hitaasti pyörivä poistopuhallin. Raskas puhallin tuottaa matalataajuista värinää, joka etenee mukavasti talon rakenteissa.

      Uudemmissa taloissa puhaltimet ovat useimmiten huippuimureita ja pyörivät nopeammin, jolloin värinä ei "hytkyttele" talon rakenteita yhtä helposti.

      • vikaa vikaa

        Unohtuipa kommentoida: sumutorven ääni lienee peräisin luistavista kiilahihnoista. Eli huoltomiestä pitäisi potkia töihin. Hurinakin saattaa olla lähtöisin loppuunkuluneista laakereista - etenkin, jos ääni on kovempi kuin aiemmin. Mutta aina näistä ääntä lähtee, ehjinäkin.


      • yksi asukki
        vikaa vikaa kirjoitti:

        Unohtuipa kommentoida: sumutorven ääni lienee peräisin luistavista kiilahihnoista. Eli huoltomiestä pitäisi potkia töihin. Hurinakin saattaa olla lähtöisin loppuunkuluneista laakereista - etenkin, jos ääni on kovempi kuin aiemmin. Mutta aina näistä ääntä lähtee, ehjinäkin.

        Heh, joo kiitti vinkeistä. Tämä talo on kyllä uudempaa mallia, eli joskus 90-luvun alussa rakennettu. Mullekin on ehdotettu loppuunkuluneita laakereita syyksi, taitaa omakin ilmanvaihtolaitteeni kärsiä samasta ongelmasta, eli pitää kyllä vähän liikaa ääntä että viitsisi pitää päällä yöllä. Varmaan pitää soittaa huoltomies paikalle, tai sitten myös isännöitsijälle. Vaikeeta näistä äänijutuista on olla varma. Pesukoneeni esimerkiksi tuottaa ihan kivaa meteliä lingotessaan, ja muutenkin kun puhaltelee poistoletkuun jatkuvasti ihan turhaan kun huuhtelee, vaikka mainosten mukaan olisi pitänyt olla erityisen hiljainen, huoltomiehen mukaan nuo äänet olivat kuitenkin ihan normaaleja ?? Jos kaiken melun pitäisi vain hyväksyä, oltaisin kohta hurinahelvetissä, ja pesukoneetkin vetäisivät 100 dB:n piikkejä.

        Tämä talo on kyllä ihan kokonaan koneellisesti ilmastoitu, ja pärjäisin kyllä mielelläni ilmankin, mikäli nuo laitteet ovat tuollaisia. Nämä laitteet rupeavat varmaan nyt olemaan niin kuluneita koko talossa, ja rupeavat sippaamaan yksi kerrallaan. Toki ääntä vähän lähtee, mutta tässä siis oli kyse siitä että nyt ovat melutasot kohonneet selvästi, mun oma ilmstointilaitteenikin on ruvennut hurisemaan samalla tavalla kuin tuo katolla oleva.


    • Anonyymi

      Drone

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      224
      6427
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      63
      3213
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      87
      2866
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2282
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      17
      1802
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      164
      1507
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1444
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      29
      1393
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      35
      1331
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      109
      1027
    Aihe