Tulisipa tytär useammin katsomaan

Toivova mummo

Meillä on yksi tytär (27 -vuotias), joka on 3 -vuotiaan lapsenlapsemme yh-äiti. Lapsi on isällään joka toinen viikonloppu.
Silloin kun lapsenlapsemme on isällään viikonlopun, tyttäremme viihtyy hyvin kavereittensa kanssa ja piipahtaa vaan silloin tällöin täällä meillä. Hänen ystävistään myös osa on yh-äitejä.
Minä, mummo, joka hoidan usein lastenlastamme hänen ollessaan sairas ja äitinsä ollessa työssä, koen, että olisi mukavaa, että tyttärellämme olisi myös aikaa meille vanhemmille;
tulisi juomaan kahvia tai syömään, mutta kun soitan hänelle, on hän aina menossa ystäviensä luokse. Tyttäreni tulee paremmin toimeen mieheni kanssa ja heillä onkin paljon juteltavaa, silloin kun tyttäreni käy lapsenlapsensa kanssa kylässä luonamme. Myönnän, että olen hieman sellainen neuvova ja ohjaileva äiti, ja otammekin silloin tällöin tyttäremme kanssa yhteen asiasta kun asiasta.

Toivoisin kuitenkin, että tyttäreni kävisi minua katsomassa ja sehän olisi ihan ihanaa, että hän halaisi minua ja sanoisi välittävänsä minusta. Olen usein hyvin alakuloinen, kun hänellä ei ole minulle eikä miehelleni aikaa.
Onko kenelläkään muulla vastaavaa ?

5

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m u m m o m y ö s

      Lastenlapsethan osoittavat varauksetta kiintymystään. Ymmärrän hyvin tytärtäsi, että hän järjestää itselleen 'menoa' , kun lapsella on hyvä olla mummon ja papan luona. - Nuorilla on nuorten menot ja nuorten jutut. - Sano sinä joskus tyttärellesi vaihteeksi, että olet onnellinen ja kiitollinen hänestä ja lapsenlapsesta. - Kai sinullakin on joku omanikäisesi ystävätär, jonka kanssa voit vaihtaa ajatuksia ja kuulumisia, mennä vaikka joskus leffaan tai johonkin muuhun rientoon? - Pirteitä talvipäiviä sinulle ja läheisillesi!

    • Puhumalla paras?

      Puhumallahan asioita voi selvittää, ainakin edes yrittää. Juttele tyttäresi kanssa, kerro hänelle, että olisi mukavaa, jos hän viettäisi aikaansa joskus teidän kanssanne. Onhan se itsekästäkin, jos lapsi tuodaan isovanhemmille, kun tarvitaan hoitopaikkaa, mutta muuten omat vanhemmat sitten unohdetaan.
      Meillä taas on päinvastoin, omat aikuiset lapset ( joita 3, ja 30-kympin molemminpuolin, neljäs, alta 20 asuu kotona) käyvät todella usein kotona, yhdellä heistä on perhe, mies ja 3 lasta, jotka hekin viihtyvät hyvin mummolassa. Miltei joka viikonloppu olemme "koko pesue" yhdessä, tytärkin matkustaa toiselta paikkakunnalta kotiin, miltei joka viikonloppu. Lapsenlapset tykkäävät olla, ja heistä on mukavaa, kun on koko pikkusuku meillä aikaa viettämässä.
      Ymmärrän hyvin mielipahasi-mutta voisithan sinäkin olla se halauksen antaja? Tokihan hän sinusta välittää, mutta nykyään monet ihmiset ajattelevat liiaksi omaa itseään, näin se vain menee.

    • hetki kerrallaan

      Onko pakko valittaa? Hänellä oma elämä ja sinulla oma. Iloitse niistä pienistä hetkistä.

    • Puuttumista ei jasks

      Jospa pitäsit neuvojesi ja ohjeidesi kanssa suun supussa ja keskittyisit vain keskustelemaan asioista?

    • rilla-milla

      Ymmärrän täysin sinua , tyttäresi on jo 27 vuotias ja ei enää niin menoiässä, ettei voisi olla lähes tasavertainen aikuinen äitinsä kanssa . Onhan takana jo ero ja siitäkin lie oppinut . Jotkut menevät baareissa liki 50 -kymppisinä ja monesti eronneina "ikinuorina " vasta jokin suuri kriisi saa aikuistumaan ja panemaan arvot kohdalleen .

      Todennäköisesti autat taloudellisesti ja hoidat lasta pyyteettömästi aina tarvittaessa, laitat eväspussit mukaan ja pestyt vaatteet ilman kiitoksen sanaa , niin voit täydellä syyllä toivoa muunlaista käytöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4358
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      144
      3120
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2428
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2343
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      1985
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1584
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      150
      1411
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe